Kauno valstybinėje filharmonijoje – muzikinė kelionė į Šveicariją

 • Teksto dydis:

Kauno valstybinėje filharmonijoje viešės svečiai iš Šveicarijos, dovanosiantys Ludwigo van Beethoveno muzikos.

Turtingas kontekstas

Palmėmis ir kiparisais apaugę kalnų slėniai, nuostabūs ežerai, Viduržemio jūros regionui būdingas gamtovaizdis... Kas gi nenorėtų apsilankyti šioje nuostabioje, saulėtuoju Šveicarijos kambariu vadinamoje itališkoje Šveicarijos dalyje? Čia gimė vienas žymiausių XX a. skulptorių Alberto Giacometti, pasaulinį pripažinimą pelnęs architektas Mario Botta, rezidavo rašytojai Hermanas Hessė ir Erichas Maria Remarque'as, tapytojas Paulis Klee, psichoanalitikas Erichas Frommas.

Būtent šiame regione įsikūrusi alternatyviai mąstančių menininkų kolonija "Tiesos kalnas", Lokarno mieste kasmet vyksta kino filmų festivaliai, Askonoje kasmet nuaidi dešimt dienų trunkantis džiazo muzikos festivalis "JazzAscona", o Lugano mieste prieš ketverius metus duris atvėrė naujas didžiulis kultūros centras LAC, kuriame dažnai koncertuoja vienas ryškiausių regiono kolektyvų "Orchestra della Svizzera Italiana" (OSI).

Kauno valstybinės filharmonijos koncertų lankytojams nepaprastai pasisekė – jie turės galimybę pajusti itališkosios Šveicarijos dvasią neišvažiuodami iš Lietuvos, nes dirigento Markuso Poschnerio vadovaujamas itališkosios Šveicarijos dalies orkestras OSI kartu su šveicarų pianistu Francesco Piemontesi atvyksta į Kauną ir visus kviečia į koncertą "Itališkosios Šveicarijos meistrai ir Beethovenas".

Istorinė programa

Klausytojai išgirs Prūsijos princui Louisui Ferdinandui dedikuotą 3-iąjį L.van Beethoveno koncertą fortepijonui ir orkestrui, kurio pagrindinė tema subtiliai primena 24-ojo Wolfgango Amadeus Mozarto koncerto melodiją.

Koncerto premjeros metu solo partiją atliko pats kompozitorius, o partitūros lapus vartęs jo bičiulis vėliau rašė: "Didžiąją dalį solo partijos Beethovenas grojo iš atminties. Aš mačiau tik tuščius lapus, kuriuose tarsi užuominos matėsi egiptietiškus hieroglifus primenančios remarkos. Ko gero, jis neturėjo pakankamai laiko užrašyti fortepijono partiją natomis."

Kitas didingas austrų genijaus kūrinys, skambėsiantis šį vakarą, – stulbinančių garsinių efektų kupina 8-oji simfonija F-dur, paties autoriaus švelniai vadinta "mano mažoji simfonija F-dur" (6-oji L.van Beethoveno simfonija skamba toje pačioje tonacijoje, bet yra gerokai didesnės apimties). Ši simfonija – lengvabūdiško charakterio, o kai kuriuos melodijų pasažus klausytojai gali traktuoti kaip tam tikrus muzikinius pokštus.

Per keturis mėnesius sukurto opuso premjera įvyko Vienoje, o koncertui dirigavo pats kompozitorius, kenčiantis nuo vis labiau kamuojančios klausos negalios. To meto spauda rašė, kad "orkestras ignoravo nerangius dirigento mostus ir vadovavosi pirmojo smuiko rodomais gestais". Tiek kritikai, tiek pats kompozitorius 8-ąją simfoniją laikė brandesniu kūriniu nei 7-oji, bet publika ją įvertino ne itin entuziastingai. Kita vertus, Piotras Čaikovskis 8-ąją L.van Beethoveno simfoniją pavadino "didingiausiu šio kūrėjo simfoniniu kūriniu".

Meistrystės spektras

Solo fortepijonu grosiantis F.Piemontesi kritikos apibūdinamas kaip pianistas, derinantis stulbinančią techniką ir mažai kam pasiekiamą intelektualų muzikavimo pradą.

1935 m. įkurtam OSI orkestrui vadovavo garsiausi dirigentai, kurių sąraše puikuojasi ir dabartinio vyriausiojo kviestinio dirigento Vladimiro Aškenazio pavardė. Dirigentas teigia: "Jaučiu didžiulį malonumą, kartu dirbdamas su nuostabiais OSI muzikantais. Esu laimingas, galėdamas nuolatos muzikuoti su šiuo kolektyvu."

Orkestras reziduoja Lugano mieste, kur jį dažniausiai galima išgirsti muzikuojant dviejose scenose: "Sala Teatro Lugano Arte e Cultura", kurią kolektyvas laiko savo namais, bei atlikėjo pasirinkimo laisvę propaguojančioje "Auditorio Stelio Molo RSI", kurios scenoje skamba šiuolaikinės muzikos repertuaras.

Reikšminga orkestro veikla bendradarbiaujant su operos ir šokio spektaklių statytojais, o viena svarbiausių kolektyvo krypčių – edukaciniai renginiai. OSI koncertuose kasmet apsilanko daugiau nei 11 tūkst. vaikų, kuriems orkestras atlieka specialiai parengtas programas.

Orkestras pagrįstai didžiuojasi daugiau nei 20 metų trunkančia draugyste su pianiste Martha Argerich, kuri pasirinko Lugano miestą kaip savo kūrybinę rezidenciją, o aukščiausiu savo veiklos įvertinimu kolektyvas laiko pernai pelnytą Tarptautinį klasikinės muzikos apdovanojimą (ICMA).

Vyriausiasis orkestro OSI dirigentas ir šio vakaro koncertinės programos vadovas M.Poschneris apie darbą su šiuo kolektyvu kalba: "Ypač džiaugiuosi šia muzikine kelione, kurią pradėjau su OSI orkestru. Ji žada daugybę neužmirštamų akimirkų." Miunchene gimęs atlikėjas dirbo dirigentu, Rogerio Norringtono ir Colino Daviso asistentu, vėliau tapo Ingolštato kamerinio orkestro vadovu, o 2004 m. pelnė geriausio Vokietijos dirigento apdovanojimą. Jis dirbo Berlyno komiškosios operos teatre, buvo Brėmeno muzikos vadovu, o šio miesto universitetas suteikė jam Muzikologijos fakulteto garbės profesoriaus titulą.

M.Poschneris dirigavo daugeliui žinomiausių Vokietijos ir kitų šalių orkestrų, su kuriais gastroliavo įvairiose pasaulio šalyse. Jis bendradarbiauja su Berlyno, Ciuricho, Frankfurto, Hamburgo ir Kelno operos teatrais, kurį laiką dirbo vyriausiuoju kviestiniu Drezdeno filharmonijos ir Berlyno kamerinio orkestro dirigentu, o šiuo metu vadovauja Linco operos teatrui ir tame pačiame mieste reziduojančiam Antono Brucknerio orkestrui.

Pajautos galia

Solo fortepijonu grosiantis F.Piemontesi kritikos apibūdinamas kaip pianistas, derinantis stulbinančią techniką ir mažai kam pasiekiamą intelektualų muzikavimo pradą.

Tarptautinė pianisto karjera prasidėjo 2007 m., laimėjus prestižinį Karalienės Elžbietos pianistų konkursą ir tapus BBC "Naujosios kartos atlikėjų" projekto nariu. Plačiai pripažintas kaip puikus W.A.Mozarto kūrybos ir vėlyvojo romantizmo opusų interpretatorius, šis atlikėjas koncertuoja visame pasaulyje su žinomiausiais kolektyvais, tokiais kaip Leipzigo "Gevandhauso", Oslo filharmonijos, BBC simfoniniu, Izraelio filharmonijos, Seulo filharmonijos ir kitais orkestrais.

F.Piemontesi garsėja kaip talentingas kamerinės muzikos atlikėjas, koncertuojantis su žinomiausiais scenos partneriais, o soliniai pianisto rečitaliai skambėjo Londono "Wigmore Hall", Amsterdamo "Concertgebouw", Tokijo "Suntory Hall" ir kitose prestižinėse scenose. Muzikantas yra išleidęs seriją kompaktinių plokštelių, kuriose skamba Claude Debussy preliudai, W.A.Mozarto pjesės, Roberto Schumanno ir Antonino Dvořáko koncertai fortepijonui ir orkestrui. Jau septynerius metus F.Piemontesi vadovauja Askonos mieste vykstančiam muzikos festivaliui "Settimane Musicali di Ascona".


Kas: "Itališkosios Šveicarijos meistrai ir Bethovenas".

Kur: Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Kada: Balandžio 2 d. 18 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių