Jau greitai: XXII tarptautinis lėlių teatrų festivalis „Kaunas Puppet 22“

  • Teksto dydis:

Kauno valstybinis lėlių teatras 2022 m. gegužės 20–24 d. jau 22 kartą rengia ir kviečia į Tarptautinį lėlių teatrų festivalį „Kaunas Puppet 22“! Siekiama, kad renginys taptų ryškia „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalimi.

Festivalis suburs kūrybingiausius Europos lėlininkus, kurie dalinsis patirtimi ir pakvies į spektaklius įvairaus amžiaus žiūrovus. Tarptautiniame festivalyje dalyvaus kolektyvai iš Japonijos, Ispanijos, Italijos, Kroatijos, Slovakijos, Slovėnijos, Lenkijos, Anglijos, Estijos, Latvijos ir net iš karo siaučiamos Ukrainos! Lietuvos lėlininkų kūrybą pristatys 8 geriausios profesionalaus lėlių teatro trupės! Per penkias festivalio dienas bus parodyta daugiau nei 30 spektaklių ne tik uždarose, bet ir atvirose miesto erdvėse. Taip pat numatytos kūrybinės dirbtuvės, parodos, moksleivių kolektyvų pasirodymai. Festivalio organizatoriai pasiūlys spalvingą ir įdomią programą, skirtą įvairaus amžiaus ir skonių žiūrovams.

„Kaunas Puppet 22“ startuos prisimenant pirmąjį profesionalių Lietuvos marionečių kūrėją – Stasį Ušinską.

Festivalio išvakarėse gegužės 19 d. 18 val. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje bus atverta unikali lėlių paroda „Stasio Ušinsko marionetės ir tarptautinė modernizmo estetika” atkeliavusi iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus saugomų fondų. Gegužės 20-ąją, pirmąją festivalio dieną, teatro prieigose bus atidengta specialiai išdidinta Stasio Ušinsko marionetė „Dainininkė”, kurią pagal senuosius, UNESCO saugomus, brėžinius naudodami 3D technologijas pagamino Kauno lėlių teatro meistrai. Drabužiai marionetei sukurti remiantis teatro mylėtojų apklausomis ir vaikų piešiniais. Lankytojai turės galimybę ne tik apžiūrėti įspūdingo dydžio marionetę, bet ir pabandyti ją valdyti kaip tikri lėlininkai. Tai viena iš tarptautinio projekto „Didžiųjų marionečių magija viešosiose erdvėse“ dalių.

Mitinis Kauno Žvėris pradės ir užbaigs pirmąją festivalio dieną Vidiniame teatro kiemelyje spektaklio „Kauno Žvėris“ personažai Rotušė ir Fontanas kvies žiūrovus užuosti, išgirsti, susekti, pamatyti, paliesti ir, jei labai pasiseks – sugauti senamiesčio požemiuose šimtus metų snaudžiantį Mitinį Kauno Žvėrį. Vakare Žvėris taip pat pasirodys ir vyresnio amžiaus žiūrovams. Nuotaikingas grotesko, magiškojo realizmo, šiuolaikinės muzikos ir šokio elementų kupinas spektaklis „Aš – Žvėris!“ vaizdų kalba pasakos apie jaunosios kartos žmogų, kuris atranda savyje kūrybos „Žvėrį“.

Organizatorių nuotr.

Svečiai iš Japonijos prabils šešėlių teatro kalba Į Kultūros sostine šias metais tituluojamą Kauną žada atvykti Japonijos šešėlių teatras „Kakashiza“ su spektakliu, skirtu šeimai, „Animare“. Tai pirmasis profesionalus šiuolaikinis šešėlių teatras Japonijoje, keliaujantis po visą pasaulį ir surengiantis 1200 pasirodymų per metus. Jų spektakliuose pagrindinį vaidmenį vaidina šviesa ir šešėlis, meistriškai kuriami aktoriaus rankų ir kūno judesių dėka. Gegužės 21 d. Didžiojoje lėlių teatro scenoje aktorių rankomis sukurti gyvūnų šešėliai pasakos meilės ir humoro kupinas istorijas.

Vizualaus teatro trupė iš Italijos pavedžios po žmogaus sąmonės labirintus Gegužės 22 d., sekmadienį, Didžiojoje lėlių teatro scenoje pasirodys eksperimentinio teatro trupė „Unterwasser“, kurią 2014 m. įkūrė italės – Valeria Bianchi, Aurora Buzzetti ir Giulia De Canio. Aktorių rankomis kuriami trimačių skulptūrų šešėliai projektuojami dideliame ekrane. Vizualinėmis raiškos priemonėmis kuriamame spektaklyje nėra teksto, tačiau originalus garso takelis persipina su šešėlių teatro scenomis ir tampa esmine pasakojimo dalimi. Jaudinančios scenos, primenančios vizualius eilėraščius, vaizduoja brangių ir reikšmingų gyvenimo akimirkų nuotrupas, žmogaus gyvenimo cikliškumą, egzistencinės prasmės paieškas. Kiekvienas žiūrovas yra kviečiamas užbaigti, užpildyti pasakojimo paliktas erdves savo patirtimis.

Dėmesys ukrainiečių tautai Festivalio metu ypatingas dėmesys bus skiriamas sudėtingą laikmetį išgyvenantiems Ukrainos žmonėms. Gegužės 20 d. 18 val. prieš spektaklį „Aš – Žvėris!“ nuskambės „Tylos maršas“ – lopšinė, skirta žuvusiems ir kenčiantiems Ukrainos vaikams. Ją atliks folkloro dainininkė Veronika Povilionienė, saksofonistas Petras Vyšniauskas, ukrainietė dainininkė Marina Pilipenko, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas ir V. Povilionienės anūkai – Mantautas, Daugirdas, Norvidas Povilioniai. Mažiesiems ukrainiečiams, radusiems prieglobstį Lietuvoje, gegužės 21 d. 17 val. Panevėžio lėlių vežimo teatras padovanos nuotaikingą, interaktyvų ir pamokantį spektaklį „Skani istorija“, apie Vilko ir Avytės bičiulystę. Gegužės 21 d. vakarą lėlininkų kolektyvas „Papasony“ iš Kyjevo (Ukraina) Kameriniame teatre parodys šešėlių spektaklį suaugusiesiems „Pasąmonės šnabždesys… Sapnai“, ne kartą nominuotą aukščiausiam apdovanojimui šalies ir tarptautiniuose festivaliuose.

Organizatorių nuotr.

Prie Kauno pilies laukite nukrentančio „Asteroido“ Dalis spektaklių festivalio metu persikels į atviras erdves – Kauno pilies prieigas: Ispanų trupės „Campi Qui Pugui“ spektaklis „Asteroidas“ pakvies žiūrovus į teatralizuotą mokslinį meteorito tyrimą, kuriame per absurdišką humorą parodoma, ką mes galvojame apie tai, ko nepažįstame ir nesuprantame bei kaip sprendžiame kultūrinius skirtumus. Britų lėlininkas Nikas Palmeris (trupė „Noisy Oyster“, UK) žada interaktyvų nuotykį po „Paprastojo Bobo“ skėčiu esančiame pasaulyje. Stebint žiūrovams, scena bus kuriama čia ir dabar, iš lagaminų, skėčio ir lietpalčio, o drąsiausieji galės asistuoti aktoriui pasirodymo metu. Įspūdingas teatro „Kto“ iš Lenkijos pasirodymas „Peregrinus“ Laisvės alėjoje kvies žiūrovus per 50 minučių kartu „nugyventi“ vieną įprastą šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dieną. Spektakliai bus rodomi po keletą kartų gegužės 21 ir 22 dienomis.

Kaimyninių šalių ir Lietuvos lėlininkų pasirodymai Turtingą festivalio programą papildys kaimynų iš Estijos, Lenkijos, Latvijos ir, žinoma, mūsų šalies lėlininkų spektakliai: Estijos jaunimo teatras iš Talino pasiūlys užsukti po „Raudonu skėčiu“, Latvijos lėlių teatras supažindins su „Žuviedrų karaliene“, Balstogės lėlių teatras (Lenkija) pakvies į mechaninio herojaus nuotykius spektaklyje „Robotas ir peteliškė“. Su geriausiais spektakliais pasirodys Lietuvos lėlininkai iš Vilniaus teatro „Lėlė“, Klaipėdos lėlių teatro, Panevėžio lėlių vežimo teatro, Stalo teatro, šeimos teatro „Lino lėlės“.

Lėlių teatras kaip pažinimo erdvė Į kūrybines dirbtuves ir parodos „Mano vaikystės kodai“ atidarymą gegužės 20 d. pakvies grafikė, festivalio grafikos dizainerė Kristina Norvilaitė. Gegužės 21 ir 22 d. savo dirbtuvėse su edukacine programa „Magiška lėlių istoriją: teatre ir animacijoje“ lauks Kauno lėlių teatro konstruktorius Audrius Bartninkas. Užsiėmimų metu lėlininkas vaizdžiai ir patraukliai pristatys lėlininkystės ir animacijos pradininkus Lietuvoje – S. Ušinską ir V. Starevičių. „Pojūčių teatro“ įkūrėja Karolina Žernytė pasiūlys drauge pasigaminti individualizuotą sensorinį žaislą – vikšrelį, kuris padės susikaupti, atsipalaiduoti ar paleisti susikaupusią energiją.

Festivalį vainikuos „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas Gegužės 22 d. penkias dienas truksiantį festivalį pabaigs suaugusiesiems skirtas Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Dievų miškas“, pagal B. Sruogos romaną, šių metų pavasarį apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“. „Tarptautinis lėlių teatrų festivalis „Kaunas Puppet 22“ ryškiai įžiebs kultūros ugnį ir praneš visam miestui, kad 2022 m. Europos kultūros sostinė yra čia – Kaune! Atėjo metas „pabusti“, išlaisvinti savo kūrybingumą, padrąsinti savo vaikus, įkvėpti savo kaimynus ir išeiti į pavasarėjančias Kauno gatves švęsti Kultūros šventės!“ – kviečia Kauno valstybinio lėlių teatro vadovė ir festivalio direktorė Rasa Bartninkaitė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Klpd.

Klpd. portretas
Nemanau kad į tokį šabašą galima leisti vaikus - psichika neišlaikys. O jau apie gėrio ir blogio kovas tai nereikia net šnekėt. Ribos išsitrina. O gal jų ir nebėra?..
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių