Duris užvėrusios meno erdvės kviečia į savo virtualiąsias sales

 • Teksto dydis:

Dėl karantino Lietuvoje laikinai užsivėrus kultūros įstaigų durims, muziejai, bibliotekos, archyvai, teatrai kviečia į savo virtualiąsias sales ir saugyklas.

Ir muziejai, ir archyvai

Paveldo objektų skaitmeninimas – tai galimybė ne tik tvariai naudoti esamus resursus, skatinti kūrybiškumą, bet dažnai yra ir vienintelis būdas išsaugoti reikšmingą šalies kultūros paveldą. Kaip pastebi Kultūros ministerija, 2007–2020 m. naudojant ES investicijas buvo sukurta nacionalinė kultūros paveldo skaitmeninimo infrastruktūra.

Skaitmeninėje ES kultūros paveldo platformoje "Europeana" laukia keliasdešimt milijonų literatūros, muzikos, vaizduojamojo meno ir kitų kūrinių, kuriuos skelbia tūkstančiai ES atminties institucijų: bibliotekų, muziejų, archyvų. Šioje platformoje suskaitmenintų Lietuvos kultūros paveldo objektų skaičius 2019 m. – 199,2 tūkst.

Interneto svetainėje www.epaveldas.lt sukauptas milžiniškas skaitmeninis lobynas, užtikrinama greita ir patogi prieiga prie tūkstančių meno kūrinių, knygų, laikraščių, rankraščių tekstų, žemėlapių, garso įrašų. Tai Lietuvos kultūros paveldo elektroniniai vartai.

Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) viešojoje prieigoje prieinama informacija apie didelę dalį muziejuose saugomų suskaitmenintų kultūros paveldo objektų – eksponatų ir kitų vertybių, taip pat yra suformuota arti šimto teminių virtualių parodų.

Kino paveldas

Lietuvos dokumentinio kino internete svetainėje www.e-kinas.lt pateikiama Lietuvos centriniame valstybės archyve saugoma senoji dokumentika – filmai ir jų aprašai. Šiuo metu čia yra šiek tiek daugiau nei 100 pavadinimų senųjų lietuviškų dokumentinių filmų su jų aprašais lietuvių ir anglų kalbomis.

Interneto svetainėje www.sinemateka.lt prieinami suskaitmeninti ir restauruoti dokumentiniai filmai ir vaizdo meno darbai, saugoti VHS formatu. Nepriklausoma sinemateka – VšĮ "Meno avilys" projektas.

Pasivaikščioti akimis

Kultūros vartotojus taip pat turėtų sudominti Kultūros paveldo registras – nekilnojamojo ir kilnojamojo kultūros paveldo vertybių duomenų bazėje. Adresu https://kvr.kpd.lt/#/ taip pat galima savarankiškai sudaryti maršrutus ir aplankyti Lietuvos kultūros paveldo vietas virtualiai.

Virtualių parodų svetainėje "Eksponatai, kuriuos verta pamatyti" vartotojai gali peržiūrėti muziejuose sukauptus ir saugomus vertingiausius, įdomiausius, lankytojus labiausiai dominančius eksponatus. Pristatomi ir unikalūs kultūros paveldo objektai, saugomi privačiose kolekcijose ar įstaigose, taip pat ir veikiančiose užsienio šalyse, su kuriomis Lietuvos muziejai yra sudarę bendradarbiavimo sutartis, kartu įgyvendina kultūros paveldo skaitmeninimo ir sklaidos projektus.

Išskirtiniai kultūros paveldo objektai prieinami ir interneto svetainėje "Lietuvos muziejų lobiai". Lietuvos muziejų panoraminės nuotraukos skelbiamos interneto svetainėje www.panoramos.lt, o 3D skaitmeninių vaizdų virtualios parodos pasiekiamos adresu https://sketchfab.com/limis/collections.

Dovanos teatralams

Nacionalinis Kauno dramos teatras (NKDT) virtualius tiltus tiesia ne tik geografinėje, bet ir laiko dimensijoje. Adresu www.dramosteatras.lt/teatro-uzkulisiai galima rasti keliolika spektaklių. Kai kurie jų, kaip ir juose vaidinantys scenos grandai, likę tik prisiminimuose ir archyvo laikmenose. Vienas tokių – tolimaisiais 1974-aisiais režisieriaus Vytauto Čibiro sukurtas spektaklis pagal Maxo Frischo kūrinį "Biografija: vaidinimas". Virtualioje scenoje sukasi ir legendinis Jono Jurašo sugrįžimą iš egzilio pažymėjęs spektaklis "Smėlio klavyrai". Pagal Johanneso Bobrowskio romaną "Lietuviški fortepijonai" ir jo poezijos motyvais Aušros Sluckaitės sukurta pjesė buvo pastatyta 1990 m. rudenį.

Rūpindamasis ištikimais teatro mylėtojais, NKDT virtualioje platformoje pasiūlo ir naujų spektaklių įrašų – Gabrielės Labanauskaitės "Žalgirės" (rež. Vidas Bareikis), Janio Balodžio "Miškinį" (rež. Valters Silis), vaikams skirtą Agnės Dilytės "Solė ir močiutės" (rež. A. Dilytė).

Nacionalinio transliuotojo mediatekoje (www.lrt.lt/mediateka) įdėti ne tik teatro klasika tapusių spektaklių įrašai, bet ir naujesnių. Tarp jų – ir Klaipėdos dramos teatre pristatytas Eduardo Balsio baletas "Eglė žalčių karalienė", kurio kūrėjai šiemet nominuoti Auksiniams scenos kryžiams.

Vaikams ir moksleiviams

Lietuvos dailės muziejus siūlo vaikams pažintį su Vilniaus istorija, kultūra ir architektūra spalvinant internetines knygas "Miesto įkūrimas" ir "Miesto gyvenimas". Jas sukūrė Lietuvos muziejų informacijos ir skaitmeninimo centras (LIMIS).

Laikinai savo veiklą apribojantis Lietuvs liaudies buities muziejus siūlo alternatyvą įprastos edukacijos formoms. Po muziejų galima pasivaikščioti virtualiai: http://3dturas.llbm.lt/ ir http://3dturas.llbm.lt/dzukija/. Susipažinti su įstabiais čia sukauptais tautodailės objektais, galima virtualiose parodose: http://www.llbm.lt/virtualios/. Čia ne tik aukštos kokybės suskaitmenininti vaizdai, bet ir išsami informacija apie pristatomus objektus ar papročius.

Muziejaus parengta elektroninė knyga "Lietuvos etnografijos paveldas vaikams" patrauklia forma supažindina su praeities kasdienybe. Čia vaikai išgirs ir išvys atsakymus į klausimus apie tai, ką jų proseneliai veikdavo laisvalaikiu, kur apsipirkdavo, kuo rengdavosi, kaip skalbdavo ar kaip linksmindavosi.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių