TATENA (Tarptautinė atominės energetikos agentūra) pateiktame informaciniame pranešime, nurodomi Japonijos prefektūrų atliktos radiologinės stebėsenos didesniu nei 30 km nuo Fukushima AE spinduliu duomenys.
Japonijos Souma-gun ir Iitate-Cho apylinkėse pieno tarša radioaktyviuoju 131-uoju jodo izotopu (I-131) 140 kartų viršijo Japonijoje leistiną 300 Bq/kg I-131 koncentraciją piene (leistina I-131 koncentracija piene vaikams Japonijoje yra 100 Bq/kg), Kunimi-Cho apylinkėse pieno tarša I-131 viršijo 5 kartus, o Iwaki apylinkėse – 3 kartus leistiną I-131 koncentraciją piene. Didžiausia lapinių daržovių tarša radioaktyviuoju 137 cezio izotopu (Cs-137), kurio koncentracija daržovėse viršijo Japonijoje leistiną 200 Bq/kg, nustatyta Souma-gun ir Iitate-Cho apylinkėse.
Didžiausia špinatų tarša Cs-137 nustatyta Hitachi City ir Hitachi Omiya miestuose. Šiuose miestuose paimtų špinatų mėginiuose I-131 koncentracija atitinkamai siekė 54100 Bq/kg ir 25200 Bq/kg, didžiausia Cs-137 koncentracija atitinkamai buvo 1931 Bq/kg ir 1040 Bq/kg. Špinatų tarša, viršijanti Japonijoje nustatytus taršos lygius, taip pat buvo nustatyta Nakos, Hokotos, Moriya ir kituose miestuose (žr. pav.).
Paveikslėlyje naudojamų simbolių reikšmės:
Smeigtuku pažymėta vietovė, kurioje buvo nustatyta pieno tarša radionuklidais;
Raudonu apskritimu pažymėta vietovė, kurioje buvo nustatyta špinatų tarša radionuklidais. Kuo didesnis apskritimas, tuo didesnė koncentracija špinatuose buvo nustatyta.
Maisto produktuose ir vandenyje radioaktyvių medžiagų rasta ir anksčiau, tačiau tuomet teigta, kad jų kiekiai yra nedideli ir pavojaus žmonių sveikatai nekelia.
Tuo metu pasaulyje vis labiau nuogąstaujama dėl japoniškų maisto produktų saugumo. Prancūzija paragino Europos Komisiją įvesti „sisteminę visos į Europos Sąjungą iš Japonijos importuojamos šviežios produkcijos kontrolę“, antradienį pranešė šalies žemės ūkio ministerija.
Naujausi komentarai