Argentina po Brazilijos pripažino Palestinos valstybę

Argentina pirmadienį pripažino "laisvą ir nepriklausomą" Palestinos valstybę, praėjus kelioms dienoms nuo tokio pat Brazilijos žingsnio, sukėlusio nerimą Izraeliui ir JAV įstatymų leidėjams.

Argentinos prezidentė Cristina Kirchner (Kristina Kiršner) parašė Palestiniečių savivaldos lyderiui Mahmoudui Abbasui (Mahmudui Abasui) laišką, kuriame jos šalis pripažįsta Palestiną su sienomis, kurios buvo 1967 metais, pranešė pirmadienį Argentinos pareigūnai.

"Argentinos vyriausybė pripažįsta Palestiną laisva ir nepriklausoma valstybe su sienomis, apibrėžtomis 1967 metais", - skaitė prezidentės laišką Argentinos užsienio reikalų ministras Hectoras Timermanas (Hektoras Timermanas).

Izraelis netrukus pirmadienį pavadino "apgailėtinu" Argentinos sprendimą pripažinti "laisvą ir nepriklausomą" Palestinos valstybę.

Panašiai savaitgalį pasielgė C.Kirchner kaimynas, savo kadenciją baigiantis Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva (Luisas Inasijus Lula da Silva) savo laiške M.Abbasui. Šiame laiške, kurį penktadienį paviešino Brazilijos užsienio reikalų ministerija, sakoma, kad Brazilija pripažįsta Palestiną, į kurią įeina Vakarų Krantas ir Gaza - šias teritorijas Izraelis okupavo 1967 metais per vadinamąjį Šešių dienų karą.

Izraelis iš karto reagavo į Brazilijos pareiškimą "su liūdesiu ir nusivylimu" bei priminė, kad 1995 metų susitarimu su Palestiniečių savivalda Palestinos valstybė gali atsirasti tik derybomis.

JAV įstatymų leidėjai Brazilijos sprendimą pavadino "labai neprotingu" ir "apgailėtinu"

Vakarų valstybės yra sutarusios, kad bet kurį Palestinos valstybės apibrėžimą turi patvirtinti Izraelis. Jungtinės Valstybės nuosekliai palaiko Izraelio poziciją JT Saugumo Taryboje.

Brazilijos prezidentas L.I. Lula da Silva, norėjęs tarpininko vaidmens Izraelio ir palestiniečių situacijoje, Palestinos valstybės pripažinimą paskelbė prieš pat baigiantis savo kadencijai - iš prezidento posto jis pasitrauks 2011-ųjų sausio 1 dieną.

Jo globotinė ir buvusi vyriausybės vadovė Dilma Rousseff (Dilma Rusef), išrinkta spalio 31 dieną į prezidentus, pažadėjo tęsti L.I.Lula da Silvos politiką.

Argentina nurodo, kad Palestinos valstybės pripažinimui vieningai pritaria Pietų Amerikos prekybos blokas "Mercosur", kurio narės yra Argentina, Brazilija, Paragvajus ir Urugvajus. Venesuela laukai sprendimo dėl narystės. Tuo tarpu Bolivija, Čilė, Kolumbija, Ekvadoras ir Peru yra asocijuotos narės.

Šie Brazilijos ir Argentinos pareiškimai nuaidėjo tuo metu, kai Izraelio ir palestiniečių derybos atsidūrė prie visiško žlugimo slenksčio, kai baigėsi laikinas statybų žydų nausėdijose Vakarų Krante draudimo terminas.

Izraelio užsienio reikalų ministras Avigdoras Liebermanas (Avigdoras Lybermanas) pirmadienį sakė "nematąs jokios priežasties", jog statybų įšaldymą reikėtų pratęsti.

Palestiniečių prezidentas M.Abbasas yra sakęs, kad negrįš į derybas, kol Izraelis tęsi statybas žemėse, kurias palestiniečiai norėtų turėti savo valstybėje.

Jis dar kartą pakartojo sieksiąs kito sprendimo, jeigu taikos derybos žlugs, net galbūt prašys, kad Jungtinės Tautos pripažintų Palestinos valstybę pagal 1967 metų padėtį.


Šiame straipsnyje: Palestina

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių