Ketvirtadienį kaltinamieji baigė sakyti paskutinį žodį. Paskutinė iš 87 teisiamųjų kalbėjo Astra Genovaitė Astrauskaitė, ji tvirtino neorganizavusi perversmo.
Prieš pradėdama savo paskutinį žodį A. G. Astrauskaitė teismui žadėjo, kad jai pakaks trijų minučių, tačiau kalbėjo apie 16 minučių.
Pradėdama kalbą A. G. Astrauskaitė atsiprašė teismo už dažnas savo replikas iš salės. Sakė, jog prisižiūrėjusi filmų apie teismus, kur visi šaukia, todėl maniusi, kad taip galima elgtis.
„Neorganizavau jokio perversmo“
Kaltinamoji sakė, kad taikų protesto mitingą prie Seimo ji organizavo viena. Jos tikslas buvęs pasiaiškinti su politikais, kodėl „Lietuva dėl koronaviruso represuojama labiausiai iš visų ES šalių“.
„Po 16 valandos manęs prie Seimo nebuvo. Todėl nesuprantu prokuroro (Romualdo – BNS) Betingio man pateikto kaltinimo dėl riaušių organizavimo“, – sakė teisiamoji.
„Esu ir būsiu iki gyvenimo pabaigos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja. Nebijau taip pat prisistatyti kaip poetė, išleidusi nemažai knygų“, – teigė A. G. Astrauskaitė ir padeklamavo Maironio eiles apie meilę tėvynei.
„2021 metų eitynėse gyniau Lietuvos žmones nuo prievartos, segregacijos galimybių pasais. Makabriškai skamba – galimybių pasai. Seimo opozicija sakė, kad buvo numatyta svarstyti priverstinį gydytojų skiepijimą, o vėliau ir vaikų, bet pamatę tūkstančių tūkstančius žmonių už lango, neįtraukė šito į darbotvarkę“, – aiškino mitingo organizatorė.
Moteris atmeta kaltinimus valstybės perversmo organizavimu.
Neorganizavau jokio perversmo. Gyniau represuojamą Lietuvą žodžiais.
„Neorganizavau jokio perversmo. Gyniau represuojamą Lietuvą žodžiais. Juk aš mokytoja, aš kalbu alegorijomis, metaforomis. Juk nesakiau konkrečiam karo vadui „tu vesk savo karius“. Turėjau omeny Maironį, V. Kudirką, K. Škirpą. Juk neorganizavau ginkluotos grupės ar ginklų pirkimo. Jūs, prokurore R. Betingi, užsiimate demagogija“, – paskutiniame žodyje sakė A. G. Astrauskaitė.
Kaltinamoji pasakojo, kaip buvo išsiųsta į teismo psichiatrinės ekspertizės stacionarą Utenoje mėnesiui. A. G. Astrauskaitė sakė, kad ligoninės vadovė jai priminė filmuose matytas koncentracijos stovyklų prižiūrėtojas. Pasak jos, tai „labai baisi moteris“.
„Bet įsikišus parlamento Žmogaus teisių komitetui... Atvykus Seimo nariams ir po pokalbių su prokuratūra ir „baisia moterimi“ buvau po savaitės išlaisvinta“, – sakė kaltinamoji.
A. G. Astrauskaitė ėmė vardyti padėjusius politikus ir jiems dėkoti. Bet ją pertraukė teisėja Zina Vilnienė.
„Astrauskaite, sugrąžinsiu jus į realybę. Čia ne padėkų valandėlė, čia jūsų paskutinis žodis apie baudžiamąją bylą“, – kaltinamajai paaiškino teisėja.
„Tikiu teisėjų nešališkumu ir sveiku protu. Prašau teismo panaikinti visus kaltinimus ir mane išteisinti“, – savo paskutinį žodį užbaigė A. G. Astrauskaitė.
Prašo švelnesnių kardomųjų priemonių
Pasibaigus bylos nagrinėjimui, ketvirtadienį Vilniaus miesto apylinkės teisme įvyko specialus posėdis. Jo metu buvo nagrinėjamas dviejų kaltinamųjų – Almanto Bimbos ir Igorio Siubarovo – kardomųjų priemonių klausimas. Vienam iš jų skirta intensyvi priežiūra, kitam – namų areštas.
Specialaus posėdžio metu prokuroras Remigijus Matevičius sakė, kad kardomosios priemonės šiems kaltinamiesiems turi būti pratęstos iki nuosprendžio paskelbimo.
„Kad nepasislėptų nuo teisingumo“, – paaiškino prokuroras.
Biržų rajone gyvenančiam A. Bimbai praėjusį gruodį suėmimas buvo pakeistas intensyvią priežiūrą, jam uždėta apykojė. Jis privalo būti namuose nuo 20 val. iki 8 valandos.
„Norėčiau, kad nepratęstumėte, bet neprieštarausiu, jei pratęsite. Tik prašyčiau pakeisti sąlygas – dabar ilgai šviesu, norisi ilgiau padirbti“, – į kolegijos teisėjus kreipėsi statybose dirbantis, stogus dengiantis kaltinamasis. Jis prašė pakeisti privalomą būti namuose laiką – nuo 22 val. iki 7 valandos.
Jaunas vyras nevedęs, tačiau turi mažamečių vaikų. Sako galvojęs, kad turi tris, bet išsiaiškino, kad vienas yra ne jo, todėl jis remia du mažylius.
Teismo skirtų baudų už praleistus posėdžius iki šiol nesumokėjo, nes, pasak jo, per menkos pajamos. Sakė, kad atsiskaitytų, jei galėtų išvykti dirbti į Norvegiją, kur jau yra dirbęs anksčiau.
Daug išvadų pasidariau. Teismo procesas, sakyčiau, man išėjo į naudą, padėjo susivokti.
„Daug išvadų pasidariau. Teismo procesas, sakyčiau, man išėjo į naudą, padėjo susivokti“, – sakė A. Bimba.
„Kada gėrėte paskutinį kartą?“, – pasiteiravo vienas iš kolegijos narių teisėjas Mindaugas Striaukas.
„Jei sąžiningai, dabar per pietus“, – sakė kaltinamasis.
Vievyje gyvenantis Igoris Siubarovas taip pat buvo suimtas. Sausio pabaigoje teismas nusprendė suėmimo nepratęsti ir vietoje jo skyrė namų areštą. Iš namų išeiti į darbą jam taip pat leidžiama tik ribotą laiką.
Statybose dirbantis I. Siubarovas teismui sakė, kad vasara statybininkams yra pats darbymetis, o dėl namų arešto jis praras pusę sezono.
Kaltinamasis pasakojo, kad ėmė gyventi su drauge ir trimis jos mažais vaikais. Pasak I. Siubarovo, gyvenimas šeimoje pakeitė jo požiūrį į daugelį dalykų. Tačiau baudų dar nesumokėjo.
Jis nenorėjo atskleisti, kiek uždirba statybose, tačiau, paklaustas teisėjos, pripažino, kad galėtų sumokėti 1–2 tūkst. eurų užstatą. Bet nenorėtų, kad namų areštas būtų pakeistas į užstatą.
„Gal ko nors prisidarysiu ir pinigai nuplauks“, – savo požiūrį į užstatą paaiškino kaltinamasis.
I. Siubarovas teismo prašė namų areštą pakeisti švelnesne kardomąja priemone – pasižadėjimu neišvykti ar įpareigojimu periodiškai registruotis policijos įstaigoje.
Teismas sprendimą dėl kardomųjų priemonių šiems kaltinamiesiems skelbs birželio 4 dieną.
Riaušės, kurių metu buvo žalojami pareigūnai ir niokojamas turtas, prie parlamento rūmų Vilniuje kilo 2021 metų rugpjūčio 10-osios vakarą po mitingo prieš Vyriausybės ribojimus, skirtus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.
Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš jų 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.
(be temos)