Brangių butų pirkėjų ima ieškoti teismai

Daugelis savo kailiu yra patyrę, kad būstą statantį ar remontuojantį eilinį pilietį statybų prievaizdai persekioja ir baudžia už kiekvieną smulkmeną. O didieji statybų vystytojai geba šokdinti pačius valstybės tarnautojus pagal savo dūdelę. Į teisminius ginčus gali būti įvelti net ir niekuo dėti gyventojai.

Keitė plokštelę

Sausio pabaigoje Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Inspekcija) kapituliavo prieš skandalingųjų "Misionierių namų" statytojus. Buvo sudaryta taikos sutartis, leidžianti jiems tęsti projektą, didelės dalies paveldo specialistų ir visuomenės įsitikinimu, darkantį vieną gražiausių Vilniaus istorinių vietų – Išganytojo kalvą. Inspekcija sutiko taikiai išspręsti ginčą dėl neteisėto statybos leidimo, "siekdama išvengti didelių bylinėjimosi išlaidų atlyginimo bei galimos žalos valstybei kilimo." Ir tai ne vienintelis atvejis, kai statybų prievaizdai keičia pozicijas.

Prieš daugiau nei metus kilo skandalas dėl sostinės J.Jasinskio g. 14A iškilusio daugiabučio, kone trečdaliu didesnio, nei nurodyta statybos leidime. Be to, statytojas UAB "Transmedos projektai" į kaimyninius sklypus ir net į raudonąsias gatvių ribas savavališkai įgręžė gruntinius inkarus, be statybos leidimų pastatė į svetimą žemę "įlindusią" atraminę sienutę ir mūro tvorą.

Kaimyninio sklypo valdytoja UAB "Mano turtas" apie tai pranešė Inspekcijai, ši pažeidimus užfiksavo ir nurodė pašalinti. Nepaisant to, nepraėjus nė dviem mėnesiams bendrovei "Transmedos projektai" Inspekcijos sudaryta komisija išdavė statybos užbaigimo aktą.

Susizgribusi, kad svarbų dokumentą išdavė statytojui, nepašalinusiam pažeidimų, Inspekcija nauju potvarkiu 2017 m. spalio 31 d. minėtą statybos užbaigimo aktą panaikino, o bendrovę įpareigojo pašalinti gruntinius inkarus iš svetimų sklypų ir nugriauti atraminę sienutę bei tvorą.

Negana to, Inspekcija išplatino pranešimą spaudai, kad kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą ir prokuratūrą dėl dviejų savo tarnautojų, kurie laiku neįvykdė pareigų. Įtarta net galima korupcinė veikla, neteisėtai išduodant J.Jasinskio g. 14A daugiabučio statybos užbaigimo aktą. Tačiau teisėsauga ikiteisminio tyrimo nepradėjo, o Inspekcija 2018 m. kovo 8-ąją išdavė naują aktą, patvirtinantį, kad pastatas atitinka visus reikalavimus.

Nelegalios tik tvoros

Kas pasikeitė? Juk savavališka statyba pripažintos tvora bei atraminė sienelė ir šiandien tebestovi.

Inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams Ligita Luščiauskaitė informavo, kad "Transmedos projektai" 2017 m. spalį pateikė gretimų sklypų savininkų arba valdytojų sutikimus dėl pastato požeminės dalies sienų laikinųjų inkarų įrengimo ne statytojui priklausančiuose žemės sklypuose. Inspekcija nusprendė, kad pažeidimai yra pašalinti, todėl "nebuvo teisinių kliūčių išduoti statybos užbaigimo aktą".

"Vilniaus dienos" turimi dokumentai rodo, kad sutikimus įrengti inkarus atgaline data pasirašė Vilniaus miesto savivaldybė ir Nacionalinės žemės tarnybos Vilniaus skyrius, bet UAB "Mano turtas" tokio sutikimo nedavė ir kreipėsi į teismą, kad Inspekcijos išduotas statybos užbaigimo aktas būtų panaikintas, o daugiabučio statyba pripažinta neteisėta. L.Luščiauskaitė šią bylą apibūdino labai aptakiai: esą joje "nagrinėjami klausimai dėl statybos atitikties detaliajam planui, taip pat pastato techninių rodiklių, kitų klausimų".

O štai UAB "Transmedos projektai" atstovas Jovitas Elzbergas, verslo teisės advokatų kontoros "Motieka ir Audzevičius" partneris, neslėpė, kaip pavyko įveikti valdininkus.

"Inspekcija, įvertinusi argumentus ir atlikusi papildomą išsamią analizę, pripažino, kad ginčijama atraminė siena, dėl kurios į teismą kreipėsi UAB "Mano turtas", nėra gyvenamojo namo dalis. Atraminės sienelės funkcija buvo sulaikyti kaimyninio žemės sklypo Pakalnės g. 9 grunto judėjimą statybos metu, o pastačius pastatą ji nėra nei sudėtinė pastato Jasinskio g. 14A dalis, nei jo priklausinys", – esminę statybos pripažinimo užbaigta priežastį įvardijo advokatas.

Dėl to "Transmedos projektai" pernai atsiėmė iš teismo savo ieškinį prieš Inspekciją, ir dabar UAB "Mano turtas" inicijuotoje byloje statybų prievaizdai ir daugiabučio statytojas kaunasi toje pačioje barikadų pusėje.

Pasiklydęs projektas

Pasak bendrovės "Mano turtas" atstovo, advokatų profesinės bendrijos "NJORD LAW FIRM" partnerio Sauliaus Avižos, J.Jasinskio g. 14A pastatytas pastatas pažeidžia detaliuoju planu nustatytas reglamentų galiojimo ribas, teritorijos naudojimo režimus, statybos leidime esančius parametrus – statinio bendro ploto, tūrio, butų skaičiaus.

Statybų inspekcija, laiku neužkirtusi kelio savavališkiems statytojų veiksmams, dabar mėgina ginti statytoją.

"Faktiškai yra išplėsta gyvenamosios-komercinės paskirties teritorija – daugiabučio plotas 2,8 tūkst. kv. m didesnis, tūris padidėjęs nuo 37 tūkst. iki 50,5 tūkst. kub. m, vietoj numatytų 56 butų pastatyta 70, taip pat 10 negyvenamųjų patalpų, – vardijo advokatas. – Ekspertas, vadovaujantis statybos ir architektūros teismo ekspertų organizacijai, nustatė, kad tokiems pakeitimams turėjo būti gautas naujas statybos leidimas. O statybų inspekcija, laiku neužkirtusi kelio savavališkiems statytojų veiksmams, dabar mėgina ginti statytoją, įrodinėdama, kad padaryti pakeitimai yra neesminiai ir užtenka juos pažymėti techniniame projekte. Bet ir to techninio projekto niekas nematė, kol daugiabutis nebuvo pastatytas – jis "Infostatyboje" atsirado tik 2017 m."

Advokatas J.Elzbergas, priešingai, dėstė, kad 2015 m. spalį bendrovės vardu perrašyto statybos leidimo techninio projekto korektūra (statybos leidimo LAIDA A) buvo parengta ir pateikta į informacinę sistemą "Infostatyba" tų pačių 2015 m. spalį.

"Joje nustatyti pastato sprendiniai buvo pakeisti, lyginant su pirmine techninio projekto laida, ir pastatyto pastato rodikliai visiškai atitinka pastarojo techninio projekto sprendinius. Atkreipiu dėmesį, kad nuo 2009 m., kai buvo išduotas leidimas (UAB "Transmeda" – red. past.), pastato išorės konstrukcijų duomenys nesikeitė", – "Vilniaus dieną" tikino J.Elzbergas.NAUJAUSI KOMENTARAI

K.

K. portretas
Mūsų vystytojai yra kolūkiečiai be ambicijų investuoti į kokybiškus projektus turinčius simbolinę vertę. Per jų skurdo psichologija nukenčia visas miestas.

na

na portretas
Atsilikus ne tik atlyginimaisi salis, istatymai, tvarkos pasene. STT o kas ten dirba? O tu uz 600 dirbtum?

Kaip gali

Kaip gali portretas
VALSTYBINE INSPEKCIJA "kapituliuoti"...?????? KAIP ?????? a nu joooo....,bl..t, tokius KYSHIUS gauna, kad smegenis SURAKINA..., job...ni kirminai...!!!!! o STT tai kuuuurrrrrrr ???????
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių