Aukciono geidžiamiausi ir sensacijos

  • Teksto dydis:

LVI Vilniaus aukcione didžiausios kovos tarp dalyvių vyko dėl lietuvių ir lenkų istoriko Joachimo Lelevelio veikalo, plakato "Nežvejokite uždraustose vietose" bei dailininko Salvadoro Dali litografijos "Šv.Jurgis ir drakonas".

Vis dėlto brangiausiai parduoti tapybos darbai, tarp kurių ir dvi sensacijos – italų dailininko Giusseppe's Rossi kūriniai, vaizduojantys laiko ir derliaus alegorijas su jose inkorporuotais, kaip manoma, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų Pacų portretais.

Svarbios detalės

"Kiekvieno aukciono visuma man yra platesnė nei jo rezultatai. Tai aukciono rinkinys, meno kūriniai ir jų likimai, žmonės, kurie atnešė tuos kūrinius ir juos įsigijo. Pavyzdžiui, kontraktuodama iš Pažaislio atkeliavusius G.Rossi tapybos darbus su Pacų portretais, tikrai jaučiu visą tą istorinę darbų konteksto svarbą. Taigi, labai norėjau, kad tie darbai nenutoltų nuo vietos, kurioje buvo sukurti, taip pat – kad jie nebūtų išskirti ir rastų savęs vertus žmones. Džiaugiuosi, kad taip ir atsitiko, – teigia Vilniaus aukciono vadovė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.

Abu tikra sensacija tapę G.Rossi paveikslai "Si vis pacem, para bellum" ir "Bakchantės", kuriuose, kaip manoma, vaizduojami Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kanclerio Kristupo Zigmanto Paco (1621–1684) ir jo žmonos Klaros Izabelės Laskaris Pacienės (?–1685) portretai, parduoti už 38 tūkst. eurų.

Nors pradinė šių kūrinių kaina nekilo, pirmą kartą Vilniaus aukcione pasirodęs italų dailininko G.Rossi vardas iškart jam garantavo 10-ą vietą perkamiausių autorių sąraše, sudarytame pagal pinigų sumą, išleistą vienam autoriui per visą Vilniaus aukcionų istoriją.

Naujausios tendencijos

Trečioji aukciono sensacija – pilnas ir nepriekaištingos būklės XVIII a. vid. leidėjo Johanno Jakobo Kanterio (1738–1786) Lenkijos karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapių atlasas, kurio pradinė kaina buvo 22 tūkst. eurų, šįkart nesulaukė savo pirkėjo. Tuo metu trečias brangiausiai parduotas aukciono lotas – tapytojo Konstantino Gorskio (1868–1934) paveikslas "Merginos su šiaudine skrybėlaite portretas" (1905), įsigytas už 9,8 tūkst. eurų.

"Kiekvienas aukcionas visuomet atspindi tam tikras meno tendencijas. Buvo galima pastebėti, kad šio aukciono dalyvių fokuse tikrai buvo Antano Krištopaičio akvarelės, taip pat Petro Repšio darbai, kuriems buvo dedikuota atskira aukciono rubrika. Didžiulis ažiotažas kilo dėl Antano Martinaičio drobės "Moteris su statulėle", kurios kainą aukciono dalyviai pakėlė beveik 60 proc. – iki 2 550 eurų", – sakė Vilniaus aukciono vadovė.

Beje, aršiausiai aukciono dalyviai kovėsi ne dėl pačių brangiausių, tačiau tikrai įsimintinų ir vertingų lotų. Bibliografiniu raritetu vadinamo lenkų ir lietuvių politiko, istoriko ir knygotyrininko, Vilniaus universiteto profesoriaus Joachimo Lelevelio (1786–1861) veikalo "Žvilgsnis į lietuvių tautų senovę ir jų ryšius su herulais" pradinė kaina pakilo bemaž penkis kartus – septintasis Lietuvoje žinomas šios knygos egzempliorius, atspausdintas Juozapo Zavadskio leidyklos spaustuvėje Vilniuje, parduotas už 480 eurų.

Išskirtinis plakatas

Kitas tikrą mūšį Vilniaus aukcione sukėlęs, tačiau labiausiai visus dalyvius nustebinęs ir nusišypsoti privertęs lotas – XX a. antroje pusėje guašu mišria technika atliktas plakatas "Nežvejokite uždraustose vietose". Jo pradinė kaina pakilo daugiau nei du kartus iki 150 eurų. Dukart daugiau už pradinę kainą pasiūlyta ir už siurrealisto Salvadoro Dali (1904–1989) litografiją "Šv.Jurgis ir drakonas" (1962) – grafikos darbas parduotas už 720 eurų.

Be jau paminėtų lotų, LVI Vilniaus aukciono dalyviai atkreipė dėmesį ir į kitas rinkinio vertybes – įsigyti Wojciecho Święckio, Olego Volosačiaus, Stasio Eidrigevičiaus, Rimo Zigmo Bičiūno, Vladislovo Žiliaus, Danieliaus Sodeikos, Jacques Lipchitzo, Adomo Galdiko, Kazio Šimonio, Jono Vaičio, Domicelės Tarabildienės, Antano Gabrėno, Rimvydo Jankausko-Kampo, Algio Skačkausko, Vytauto Kasiulio, Algirdo Petrulio ir kitų gerai žinimų autorių darbai.

NAUJAUSI KOMENTARAI

  • Skelbimai
  • Pranešk
    naujieną
  • Portalo
    svečias
  • Klausk
    specialisto
  • Diskusijos
  • Orai
  • TV
    programa
  • Pažintys
  • Žaidimai
  • Horoskopai
  • Naujienlaiskis
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių