Atidaromoje dailės parodoje „Klosniai“ – ramybės paieškos neramiame pasaulyje

 • Teksto dydis:

Jeigu ramybės būsena turėtų spalvas ir formas, ji neabejotinai panašėtų į dailininkės Aušros Bartkutės Deviatnikovos paveikslus. Mistiška šviesa ir paslapties šydu pridengtos gamtos abstrakcijos. Mirgančių lapų šešėliuose prašmėžuojantys mitinių būtybių fragmentai. Plona riba tarp rytmečio sapno ir realybės...

Tai – vos keletas įdomių aspektų, su kuriais žiūrovai kviečiami susipažinti rugpjūčio 2–29 d. naujoje dailininkės parodoje „Klosniai“, sostinės senamiesčio „AP galerijoje“.

Būsenų sluoksniai gamtos linijose

Vilniuje atidaromoje parodoje neįprastu pavadinimu perteikiamas žmogaus ir tapybos daugiasluoksniškumas. Romantizuotas, simbolistine-fantastine pasaulėjauta persmelktas žvilgsnis į dailininkę supantį pasaulį.

„Klosniai“, nes klostosi kūryba sluoksniais, kurie perdengia visą gyvenimą. Žmogus yra daugialypis, niekada nebūna vienoje būsenoje. Viskas – mintys, emocijos, prisiminimai – yra persipynę. Net ir žmonių tarpusavio ryšiai, gyvenimo pajauta perpinta nematomais atpažįstamais sluoksniais. Kartais tai noriu perteikti abstrakčiais vaizdiniais, spalvomis ir linijomis. Kitomis dienomis pajaučiu, kad idėjai sustiprinti trūksta žvilgsnio, mimikos, rankos fragmento. Tuomet įpinu į kompoziciją gamtos būtybių fragmentus, papildančius paveikslo nuotaiką“, – pasakojo menininkė.

A. Bartkutės Deviatnikovos tapyboje atpažįstamų žmogiškų patirčių atgarsiai tampa ryškūs ir efektingi. Nuo gimimo apsupta gamtos, autorė suformavo abstrakčią poetinę tapybos kalbą, linijomis ir spalvomis „cituojančią“ miškų, pievų, pelkių, gelmių fragmentus.

Aušra Bartkutė Deviatnikova. / Galerijos nuotr.

Ekspozicijoje pristatomoje akrilinėje tapyboje gamta abstrakti ir mįslinga. Ji persunkta paslėptos, prigesintos saulės švytėjimo, miško dvasių ir būtybių fragmentų, pirmapradžio grožio nuojautų. Didingos, o kartais ir grėsmingos paslapties, kurią žmonės jau tūkstančius metų įformina mitais, sakmėmis, kūryba. Tačiau dailininkės A. Bartkutės Deviatnikovos paveiksluose pauzių ir nutylėjimų daugiau nei konkretumo. Žmogaus gyvenimo būsenų sluoksniai pinasi tarsi likimo gijos į abstraktų, vos perregimo atpažįstamo pasaulio raštą.    

Tapyba, kviečianti taikiai kontempliacijai

Ukmergėje gyvenanti ir kurianti A. Bartkutė Deviatnikova – profesionali jaunosios kartos tapytoja, Lietuvos ir užsienio parodose dalyvaujanti nuo 2004 m. Pabaigusi tapybos magistro studijas Šiaulių universitete, menininkė pasuko kūrybinių eksperimentų keliu, ieškodama sau aktualių temų, stilistinio identiteto.

Gimus dukroms pajutau, kad noriu aplinką padabinti lengvumu ir ramybe.

Naujoje parodoje pristatomi daugiausiai 2021 m. kurti tapybos darbai. Įvairių formatų akrilinės drobės pasižymi dažų sluoksnių gausa, kartais net senų paveikslų užtapymu sukuriant naujas kompozicijas. Svarbiu stilistiniu akcentu tampa šiltų atspalvių, beveik monochrominė, tarsi pro medžių lapus mistiškai žaižaruojanti šviesokaita. Neapibrėžto, tačiau nujaučiamo paros laiko pojūtis. Taip pat linijos, kurias menininkė komponuoja tarsi austų iš gamtos nusižiūrėtą ornamentiką.

„Buvo laikas, kai siekiau per tapybą išreikšti konkrečią poziciją visuomeninėmis temomis, kalbėti apie skausmingesnes gyvenimo būsenas, socialines problemas. Tačiau gimus dukroms pajutau, kad noriu aplinką padabinti lengvumu ir ramybe. Atsiriboti nuo kovojimo su pasauliu“, – pasakojo autorė.

Menininkės įsitikinimu, kartais opių temų perteikimas tapyboje gali būti šiek tiek spekuliatyvus, siekiant pačiam autoriui tapti daugiau aktualiam visuomenėje. „Šaukimas apie tai, kas visiems skauda, tartum suteikia progą būti labiau pastebėtu, nes mes visi daugiausiai atkreipiam dėmesį ir viduje atsišaukiam į tai, kas mums patiems jautru. Tame nėra nieko blogo, tačiau dabar pati gyvenu kitame etape“, – pasakojo A. Bartkutė Deviatnikova.

Galerijos nuotr.

Nuoširdumas bei atvirumas sau, ypač kuriant, pasak autorės, yra labai svarbus. Parodoje kūriniai atspindi šiandieninį gyvenimą, dvelkia ramia gyvenimo būsenų kontempliacija, siekiu atspindėti laiko tėkmės grožį.

„Visada prisimenu motinos Teresės žodžius: Norite taikos – kalbėkite apie taiką. Nemanau, kad frazę reikia absoliutinti, tačiau tikiu, kad jei daugiau kalbi apie taiką ir ieškai jos savyje bei aplinkoje, tai – jau žingsnelis link taikos. Pastaraisiais metais tai atsiliepia ir mano tapyboje. Leidžiu jai tiesiog klostytis, perteikiant daugiasluoksnišką gyvenimą. Lengvai, tarsi krintantys lapai. Be įsipareigojimo nukristi į konkrečią vietą griežta trajektorija“, – apie naują parodą mintimis dalinosi A. Bartkutė Deviatnikova.

Tapybos parodos „Klosniai“ atidarymo renginys vyks rugpjūčio 9 d. 19 val. „AP galerijoje“. Susitikimas ir pokalbis su menininke A. Bartkute Deviatnikova bei kuratore Vilma Jankiene bus transliuojamos tiesiogiai galerijos feisbuko paskyroje. Ekspozicija veiks iki rugpjūčio 29 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių