Lietuviai leidžiasi į pasaulio stebuklų paieškas

 • Teksto dydis:

Ketveri metai, 50 keliautojų, 1 tūkst. stebuklų ir 250 tūkst. kilometrų. Tai pagrindiniai panevėžiečių Audriaus ir Almos Sutkų projekto "1000 Wonders of the World" (1000 WOW) skaičiai.

Ketverių metų planas

"Aktyviai keliauti su žmona pradėjome prieš daugiau nei dešimtmetį, o 1000 WOW projekto idėja kilo prieš penkerius metus. Prieš trejus metus nusprendėme – reikia tą projektą įgyvendinti, tad pradėjome ruoštis. Datą pasirinkome neatsitiktinai – jauniausia dukra šiemet išvyko studijuoti į Didžiąją Britaniją, tad namuose liekame dviese. Užuot galvoję, ką veikti tuščiuose namuose, nusprendėme juos parduoti ir iškeliauti aplink pasaulį", – pasakojo A.Sutkus.

Panevėžiečiai keliaus ne vieni. Specialiai projektui "1000  WOW" jie parengė du "Nissan Navara" pikapus. Abu turi dyzelinius variklius, "King Cab" tipo kabinas (dvi sėdimos vietos ir erdvė daiktams pasidėti už jų) ir ant bagažinės sumontuotus gyvenamuosius namelius. Juos A.Sutkus pirko JAV.

Vienu pikapu visąlaik keliaus Audrius su Alma, o kitu – juos lydintys asmenys. Artimiausi kelionės metai suskirstyti į devynis etapus po 40–60 dienų ir kiekviename jų panevėžiečiai siūlys prisijungti kitiems keliautojams. Pavyzdžiui, pats pirmasis kelionės etapas – nuo Ušuajos miesto Argentinos ugnies žemėje iki Peru sostinės Limos. Jo metu per 51–56 dienas bus įveikta 10 tūkst. km, aplankytas Dakaro ralis ir kiti įsimintini objektai Pietų Amerikoje.

"Iš pirmųjų devynių etapų, kuriuos suplanavome iki 2020 m. birželio, laisvi yra tik du – abu jie Šiaurės Amerikoje. Lydintys keliautojai visur važiuoja kartu su mumis, nakvoja tose pačiose vietose ir lanko tuos pačius objektus. Mes parengiame aktyvią programą kiekvieną dieną – planuojame per savaitę nuvažiuoti apie 1 500 km ir aplankyti bent dešimt į mūsų sąrašą įtrauktų stebuklų. Savaitgalius planuojame skirti poilsiui ir ramiam pasibuvimui gamtos apsuptyje", – pasakojo A.Sutkus.

Mes norime parodyti, kokia yra nuostabi mus supanti aplinka, gamtos kūriniai, žmonės. Kiek skirtingų spalvų egzistuoja aplink.

Svarbus pravažumas

Pirmaisiais kelionės metais – 2019-aisiais – keliautojai planuoja aplankyti Pietų, Centrinę ir Šiaurės Ameriką, antraisiais – Australiją ir Aziją, trečiaisiais – Afriką, dalį Europos, o ketvirtaisiais – vėl grįžti į Aziją ir finišuoti Vilniuje. Visas maršrutas planuojamas taip, kad reikėtų keliauti kuo palankesnėmis oro sąlygomis, išvengiant didžiųjų karščių ir šalčių.

Didžioji dalis kelionės vyks žemėlapiuose pažymėtais asfaltuotais keliais, dalis – žvyrkeliais, o dalis – visiška bekele. A.Sutkus yra vienas iš keliautojų visureigiais klubo "Bastūnas" įkūrėjų ir šiomis transporto priemonėmis išnaršė daugybę Lietuvos kampelių. Jo CV yra ir kelionės visureigiais į Sibirą, Mongoliją, Afriką, dalyvavimas "Ladoga Trophy" bekelės maratone ir daugybėje kitų varžybų. Tačiau planuodamas kelionę aplink pasaulį, vyras didelių bekelės išbandymų vengė.

"Nuolat peržiūriu maršrutą, atnaujinu jį, domiuosi smulkiomis jo detalėmis. Juk keliausime ne vieni, tad norisi turėti kuo mažiau nemalonumų, o važiavimas bekelėje šią riziką labai padidina. Visko nesuplanuosi, tuo kelionės ir smagios, tačiau daugybės nesklandumų galima išvengti paprasčiausiai iš anksto apgalvojant tam tikrus niuansus", – teigė A.Sutkus.

Nemažai laiko tenka sugaišti biurokratinėms procedūroms – vizoms, leidimams ir kitiems formalumams. Juk keliautojų planas – aplankyti apie 140 valstybių. Vis dėlto privažiavimas prie daugelio iš 1 300 numatytų stebuklų (pradiniame sąraše jų yra daugiau, tačiau ne visus gali būti įmanoma pasiekti) nėra paprastas. Tai gali būti žvyrkeliai, tankūs miškai ar sudėtingi kalnų keliai, kurie tampa sunkiai įveikiamais lyjant lietui ar esant kitoms sudėtingoms oro sąlygoms, todėl naudojamų transporto priemonių pravažumas turi būti didelis. Namelis ant ratų ar mikroautobusas to užtikrinti negalėtų, tad A.Sutkus priėmė sprendimą įsigyti pikapus ir būtent ant jų sumontuoti specialias gyvenamąsias patalpas.

Tikslas – knyga

Galutinis keliautojų tikslas 2022 m. – išleisti fotoalbumą, kuriame būtų įamžintas tūkstantis pasaulio stebuklų.

"Mes norime parodyti, kokia yra nuostabi mus supanti aplinka, gamtos kūriniai, žmonės. Kiek skirtingų spalvų egzistuoja aplink, kokią laisvę gali patirti keliautojas. Svajoti turime atsakingai – juk svajonės pildosi", – juokavo keliautojas.

A.Sutkus informaciją apie įsimintinas vietas rinko ne vieną mėnesį, rėmėsi įvairiausiais internete rastais šaltiniais, kol galiausiai surinko apie 1 400 lankytinų vietų. Iš jų šimtą atmetė ir paliko 1 300, o kelionės metu, priklausomai nuo situacijos, spręs, kuriuos verta aplankyti, o kuriuos reikės aplenkti.

"Šiandien pasaulyje yra 23 valstybės, į kurias įvažiuoti nerekomenduojama – mes jas aplenksime. Pavyzdžiui, vienas iš mūsų sąrašo stebuklų – istorinis Timbuktu miestas Malyje, tačiau dabar jis yra subombarduotas džihadistų ir mes jį būsime priversti aplenkti. Todėl stebuklų yra gerokai per tūkstantį – artimiausiais metais kai kurie dar gali išnykti, o gal pamatysime ir naujų", – pasakojo A.Sutkus, fiksuodamas pirmąjį iš tūkstančio knygoje "1000 WOW" nugulsiančių stebuklų – Vilniaus senamiestį.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių