Kas naudingiau – pirkti įrengtą namą ar statyti savo jėgomis?

Pirkti jau įrengtą namą ar įsigyti sklypą ir statytis būstą pačiam? Su tokia dilema susiduria daugiau erdvės ir komforto trokštantys žmonės. Nekilnojamojo turto ekspertai apskaičiavo, kad pirkti sklypą sostinėje ir ten pasistatyti standartinį 140-150 kv. m namą kainuoja apie 50-70 tūkst. litų pigiau negu įsigyti jau pastatytą ir įrengtą namą.

Nekilnojamojo turto skelbimų portalo domoplius.lt duomenimis, šiuo metu vidutinė parduodamo namo (130-150 kv. m) kaina sostinėje siekia 520 tūkst. litų. 10 arų namų valdos sklypas Vilniaus mieste vidutiniškai kainuoja 280 tūkst. litų, o statomo namo vieno kvadratinio metro kaina su visa apdaila – nuo 1,4-1,5 tūkst. litų. Taigi pasistatyti 130 kv. m namą kainuotų apie 182-195 tūkst. litų.

Evaldo Narbuntovičiaus, domoplius.lt projekto vadovo, teigimu, statant namą reikėtų įvertinti laiko sąnaudas ir kitas nenumatytas išlaidas prižiūrint namo statybos procesą. „Be abejo, žvelgiant į tik popieriuje surašytas kainas statyti būstą bus pigiau negu pirkti jau pastatytą. Tačiau įvertinus, kad namo statyba trunka mažiausiai metus, būsimo namo šeimininkams reikia į biudžetą įtraukti kiekvieną sugaištą valandą“, – teigia E. Narbuntovičius.

Nekilnojamojo turto ekspertų skaičiavimais, pačiam pasistatyti 130 kv. m namą 10 arų sklype Vilniaus rajone kainuos apie 55-60 tūkst. pigiau negu pirkti jau pastatytą ir įrengtą. „Namo statybos išlaidoms didžiulę įtaką turi sklypo kaina. Vidutinė aro kaina Vilniaus rajone kone tris kartus mažesnė negu mieste ir siekia apie 9 tūkst. litų. Pavyzdžiui, už panašią kainą parduodami sklypai Šiaulių mieste“, – lygina E. Narbuntovičius.

Būsimiems namų savininkams seminarus organizuojančios įmonės „Statybų studija“ direktorius Linas Mikaila mano, kad statybos kaina gali kisti priklausomai nuo pasirinktų medžiagų, kiek darbų atliks namo šeimininkas savo jėgomis, o kiek samdyti statybininkai.

„Norint pasistatyti prabangesnės architektūros būstą, 4 ar 5 tūkst. litų už kvadratinį namo metrą – ne riba. Tačiau pasirinkus racionalų namo projektą, dažniausiai namo statybos išlaidos svyruoja nuo 1500 iki 2500 Lt už kv. m su visa apdaila“, – sako L. Mikaila.

Statomo namo biudžeto sąmata itin priklauso nuo sklypo kainos. Lietuvoje vienas sklypo aras vidutiniškai parduodamas už 11 tūkst. litų, tačiau yra miestų ir rajonų, kur kainos žymiai didesnės už šalies vidurkį. Pavyzdžiui, Klaipėdoje vienas aras vidutiniškai kainuoja 32,3 tūkst. litų, Palangoje ir Šventojoje (26 tūkst. litų), Vilniuje (25 tūkst. litų), Kaune (16,7 tūkst. litų), Panevėžyje (14,5 tūkst. litų). Domoplius.lt duomenimis, daugiausiai už vieną sklypo arą prašoma Neringoje – 83 tūkst. litų.

Brangiausių rajonų viršūnėje – Vilniaus rajonas, po jo rikiuojasi Druskininkų, Klaipėdos, Mažeikių, Šalčininkų ir Birštono rajonai.

„Pastebime, kad šiuo metu kainos ypač padidėjusios pajūrio kurortuose. Ten jos vidutiniškai trečdaliu didesnės negu Vilniuje ar Kaune. Tikėtina, kad jos nekris ir ateityje“, – prognozuoja E. Narbuntovičius. Jo teigimu, netgi sostinėje galima surasti sklypų, kuriuose aro kaina neviršija 3 tūkst. litų.

O kuriame rajone galima pigiausiai nusipirkti sklypą? Šiuo metu pigiausiems rajonams galima priskirti Akmenę ir Visaginą, kur vidutinė aro kaina – atitinkamai 82 ir 161 litas. Tai yra net kelis šimtus kartų pigiau negu Vilniuje. Mažiau nei 500 litų už arą siūloma skelbimuose, kur pardavinėjami sklypai Kupiškio, Joniškio, Rokiškio rajonuose.NAUJAUSI KOMENTARAI

nu duoda

nu duoda portretas
kas per nesamonos, tigi savaime suprantama kad perkant pastatyta reikai sumoketi ir statytojams procenta

RS

RS portretas
Priklauso nuo to kas statė. Jei perki iš paprasto žmogaus tikimybė kad namas bus bent kiek patogesnis yra didesnė nei madingų firmų madingos nesąmonės su atvirais laiptais ir stiklo sienom. Kaip tokiuose vaikus po to auginti???

nebutinai

nebutinai portretas
zinau ne viena atveji, kada per pakilima zmones sukiso po 800-900 K lt, o dabar uz 500-600 negali parduoti.. ir ne del isplanavimo ar kokybes. Dabar tam tikrus naujus namus labai verta pirkti, nes ju savikaina yra didesne nei naujai statomo kaina.
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių