„Pastaraisiais metais Lietuvos ekonomika parodė puikų atsparumą prieš daugelį precedento neturinčių sukrėtimų. Po nuosaikaus augimo 2023 metais 2024 metais ekonomika įgavo pagreitį ir tikimasi, kad ji augs toliau 2025 metais“, – teigiama TVF pranešime.
„Po pernykščio mažėjimo infliacija 2025 metais augs, iš dalies dėl didesnių netiesioginių mokesčių, o vidutiniu laikotarpiu stabilizuosis virš 2 proc.“, – skelbė institucija.
Pernai spalį TVF prognozavo, kad Lietuvos BVP šiemet augs 2,6 proc., tuo metu kainų augimas sieks 2,4 proc. Pasak institucijos, 2024 metų pabaigoje suderinta metinė infliacija šalyje siekė 1,9 proc.
„Žiūrint į ateitį teigiamą ekonomikos augimo tempą skatins švelnesnės pinigų politikos sąlygos, atsigaunantis įmonių pelnas ir gera namų ūkių finansinė padėtis. Tačiau silpnesnė nei tikėtasi išorės paklausa, ypač pagrindinėse euro zonos prekybos partnerėse, ir politikos neapibrėžtumas pagrindinėse ekonomikose gali turėti įtakos vidaus nuotaikoms ir eksporto rezultatams, todėl gali kilti augimo perspektyvą mažinanti rizika“, – teigė TVF.
Kitas svarbus momentas – iššūkiai, susiję su senėjančia visuomene. Svarbu sutarti dėl stabilios pensijų sistemos, kuri skatintų žmones nuosekliai kaupti ir pasirengti oriai senatvei.
„Nors ekonominės prognozės teigiamos, tačiau, žvelgiant į ateities perspektyvas, būtina įgyvendinti struktūrines reformas, kurios didintų ekonomikos konkurencingumą ir produktyvumą. Atsižvelgiant į pasikeitusią saugumo aplinką artimiausiu metu turėsime sutarti dėl sisteminių sprendimų, kurie užtikrintų tvarų finansavimą Lietuvos gynybiniams pajėgumams stiprinti“, – pranešime teigė finansų ministras Rimantas Šadžius.
Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus sako, jog Lietuvai didinant produktyvumą reikėtų didinti valdžios ir privačias investicijas į technologijas, tyrimus ir inovacijas.
„Kitas svarbus momentas – iššūkiai, susiję su senėjančia visuomene. Svarbu sutarti dėl stabilios pensijų sistemos, kuri skatintų žmones nuosekliai kaupti ir pasirengti oriai senatvei“, – LB pranešime sakė G. Šimkus.
Pasak TVF, prognozuojama, kad 2025 metais daugiausia dėl gynybos ir socialinių išlaidų padidės biudžeto deficitas ir valdžios sektoriaus skola.
„Naujoji koalicinė Vyriausybė rengia savo porinkiminius politikos prioritetus ir veiksmų planą, įskaitant tolesnį reikšmingą išlaidų gynybai didinimą. Be to, yra papildomas ilgalaikis spaudimas išlaidoms, atsirandantis dėl nepalankių demografinių pokyčių ir žaliosios transformacijos“, – sako TVF.
Be to, fondas pabrėžia, kad dėl socialinės apsaugos sistemos iššūkių reikia „tęsti visuomenės skatinimą daugiau taupyti pensijai“.
„Lietuva susiduria su neatidėliotinu poreikiu telkti papildomus pajamų šaltinius ir siekti didesnio viešojo sektoriaus efektyvumo. Svarbu tai, kad bet koks išlaidų perskirstymas bus susijęs su esminiais politiniais kompromisais, įskaitant švietimo, sveikatos priežiūros ir pensijų srityse, o pajamas generuojančios mokestinės priemonės bus labai svarbios siekiant išsaugoti sunkiai pasiektą politikos patikimumą ir fiskalinį tvarumą“, – skelbė TVF.
Pasak institucijos, Lietuvos bankų sistema ir toliau išlieka gerai kapitalizuota, o jos likvidumo atsargos yra pakankamos, išlieka aukštas jos pelningumas, atsigauna privataus sektoriaus kreditavimas.
Sausio 27–31 dienomis vykusios misijos metu TVF atstovai susitiks su Vyriausybės, Seimo, Prezidentūros, Lietuvos banko, Valstybės kontrolės bei kitų valstybės institucijų, socialinių partnerių bei privataus sektoriaus atstovais.
Naujausi komentarai