Populiariausios specialybės nebūtinai garantuoja aukštą darbo užmokestį

 • Teksto dydis:

Praėjus pusei metų nuo mokslų baigimo, absolventų atlyginimai svyruoja nuo 370 iki pusantro tūkstančio eurų, rodo naujausias tyrimas.

Tačiau besirenkantieji populiariausias studijas - teisės, verslo, psichologijos ar kitas, nebūtinai turėtų tikėtis didžiausių uždarbių.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) atliktame tyrime teigiama, kad praėjus pusmečiui nuo studijų baigimo universitete šešių studijų krypčių absolventai gauna daugiau nei tūkstančio eurų atlyginimą.

Tirti abiturientų studijų pasirinkimai, 2017 metų absolventų pajamos ir įsidarbinimas į aukštos kvalifikacijos darbus praėjus šešiems mėnesiams po studijų pabaigos.

Didžiausias pajamas gauna programų sistemų (vidutiniškai 1455 eurai), gamtos išteklių technologijų (1198 eurai), informacijos sistemų (1153 eurai), informatikos (1152 eurai), suaugusiųjų pedagogikos (1065 eurai) ir visuomenės saugumo (1061 euras) studijas baigusių studentų.

„Iš visų didžiausias pajamas gaunančių krypčių galima išskirti informacinių technologijų studijų kryptis, kurių absolventai ne tik gauna aukštas vidutines pajamas netrukus po studijų baigimo, tačiau ir įsidarbina į aukštos kvalifikacijos reikalaujančius darbus. Tuo metu inžinerijos studijų absolventai, nors praėjus pusmečiui nuo studijų baigimo ir uždirba didesnes pajamas nei šalies vidurkis, tačiau rečiau dirba darbuose, kuriems reikia aukštojo išsilavinimo“, – sakė MOSTA Studijų politikos ir karjeros analizės skyriaus vadovas Gintautas Jakštas.

Jo manymu taip yra todėl, kad pramonėje trūksta kvalifikuotų darbininkų, kuriuos turėtų ruošti profesinės mokyklos. Tai tampa problema, nes darbuotojai negali realizuoti savo žinių, o darbdaviai turi juos specialiai apmokyti.

Populiariausios universitetinių studijų kryptys yra teisė, verslas, programų sistemos, filologija, statybos inžinerija, psichologija, informatikos inžinerija, komunikacija, ekonomika ir pedagogika. Jas baigusių absolventų atlyginimai svyruoja nuo 595 iki 1455 eurų.

Mažiausiai uždirba psichologai – vidutiniškai 595 eurus, o teisę baigusieji startuoja nuo vidutiniškai 852 eurų uždarbio.

Universitetų ir kolegijų absolventų pirmieji uždarbiai - panašūs

MOSTA tyrimas rodo, kad universitetą baigę absolventai gauna nuo 370 iki pusantro tūkstančio eurų, o kolegijų absolventų atlyginimai svyruoja nuo mažiau nei 400 iki 1300 eurų.

Populiariausių kolegijų studijų atlyginimai svyruoja nuo 519 iki 844 eurų. Populiariausias, verslo, studijas baigę absolventai uždirba vidutiniškai apie 690 eurų, socialinį darbą baigusieji – 610 eurų.

Tarp kolegijų absolventų didesnes nei tūkstančio eurų pajamas gauna keturių studijų krypčių absolventai: programų sistemų (vidutiniškai 1358 eurai), mechanikos inžinerijos (1055 eurai), jūrų inžinerijos (1004 eurai) ir energetikos inžinerijos (1000 eurų).

Tačiau tik trijų iš dešimties didžiausias pajamas gaunančių absolventų studijų krypčių patenka tarp dešimties populiariausių - tai statybos inžinerija, elektronikos ir elektros inžinerija bei informatikos inžinerija.

Populiariausios studijų kryptys kolegijose yra verslas, slauga ir akušerija, vadyba, statybos inžinerija, elektronikos ir elektros inžinerija, transporto inžinerija, socialinis darbas, informatikos inžinerija, reabilitacija ir pedagogika.


Šiame straipsnyje: darbo užmokestisatlyginimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Italiuk, net ir seimūnai nesijaučia pakankamai uždirbantys, jie savo gyvenimo be 'dėžučių' neįsivaizduoja... ar bent be 'kanc.išmokų'.

Kęstas

Kęstas portretas
Mums ruošiamas įdomus gyvenimas. "Artimiausių 10 metų laikotarpyje skaitmeninės paslaugos išstumia tokias populiarias profesijas kaip vairuotojai ar pardavėjos, - sako ekspertai. Pasak ekspertų, darbo rinka šiuo metu keičiasi, pakeičiant protinio darbo elementus algoritmais.Taip daugelis įmonių atsisako buhalterių, nes pradeda intensyviau naudotis skaitmeninėmis paslaugomis. „Aš net nekalbu apie paštininką, oficialiai tai egzistuoja, bet manau, kad 95% korespondencijos kažkaip sėkmingai pasiekia mus be paštininko. Ir per 10 metų labai didelė tikimybė - beveik 90% pagal konsensuso prognozę - prie jų pridedamas vairuotojas, apsaugos darbuotojas, techninis vertėjas ir trys ketvirtadaliai pardavėjų “, - sako ekspertai. Jie pažymi, kad populiariausios Lietuvos profesijos - asmeninio automobilio vairuotojas ir pardavėja - sudaro didžiausią visos rinkos dalį, todėl šių specialybių išnykimas bus rimtas iššūkis." (Apie mokslą-studijas-ekonomiką.)

Italas

Italas portretas
Reikia tapti seimo narių, arba merų
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių