Ministras: notarų paslaugos IT pagalba – nuotoliniu būdu, greičiau, nepertraukiamai

 • Teksto dydis:

Didžioji dalis notariato paslaugų bus perkeltos į internetinę erdvę ir teikiamos nuotoliniu būdu. Į notaro biurą reikėtų atvykti tik tuo atveju, kai notarui būtina tiesiogiai nustatyti asmens tapatybę ar reiškiamą valią.

Tokią notariato veiksmų pertvarką numato Teisingumo ministerijos parengtas Notariato įstatymo pataisų projektas.

„Stiprindami šiuolaikinių technologijų jungtį notarų darbe, norime suteikti galimybę modernizuoti šias funkcijas, kad jos būtų atliekamos greičiau, patogiau ir nepertraukiamai, ypač, kai šalyje skelbiama ekstremali situacija ar susiklosto kitos sudėtingos aplinkybės, - sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. - Tikimės, kad notariato paslaugų skaitmeninimas pasitarnaus ir verslo plėtrai, nes reikalingus dokumentus bus galima patvirtinti, neužsukus į notaro biurą, ir jie galios civilinėje apyvartoje tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje".

Įstatymo pakeitimo projekte siūloma suteikti notarams teisę atlikti notarinius veiksmus nuotoliniu būdu ir įforminti atliekamus notarinius veiksmus elektroniniuose notariniuose dokumentuose. Šie duomenys bus perduodami jau veikiantiems valstybės registrams ir informacinėms sistemoms.

Notarai negalės nuotoliniu būdu tik tvirtinti testamentų, priimti jų saugoti ir patvirtinti faktą, kad asmuo yra gyvas.

Notaras neprivalėtų teikti paslaugos nuotoliniu būdu, jeigu manytų, kad kliento teisėtų interesų apsaugą galėtų geriau užtikrinti tik tiesiogiai su juo susitikęs ar reikėtų išsiaiškinti asmens valią, išaiškinti jam atliekamų notarinių veiksmų pasekmes, įsitikinti asmens tapatybe.

Dabar įstatymas nesuteikia galimybių pasinaudoti notarų paslaugomis skaitmeninėmis priemonėmis, o notarai negali klientams išduoti elektroninių dokumentų.

Teisingumo ministerija taip pat pateikė Vyriausybei svarstyti Civilinio kodekso pakeitimo įstatymo projektą, kuris klientui numato galimybę rinktis, kaip sudaryti įgaliojimą - pas notarą ar informacinių technologijų (IT) priemonėmis įregistruoti jį Įgaliojimų registre.

„Duomenys apie elektroniniu būdu užregistruotus įgaliojimus bus kaupiami atskirame registre. Žmonės šiai procedūrai sugaiš mažiau laiko ir sutaupys lėšų, o dokumentai bus geriau apsaugoti nuo galimo klastojimo ar atsitiktinio praradimo”, - pažymi teisingumo ministras E. Jankevičius.

Šiuo metu notarai tvirtina nemažai įgaliojimų atlikti veiksmus už kitą asmenį, pavyzdžiui, pasirašyti mokesčių deklaraciją, sudaryti nuomos sutartį su juridiniu asmeniu, lydėti vaiką skrydžio metu, pasirašyti ar nutraukti interneto paslaugų teikimo sutartis, nutraukti gyvybės draudimo, pensijų kaupimo, investicinių draudimų sutartis, apžiūrėti užlietą butą ir t.t.

Taip pat bus sudaryta galimybė nedalyvaujant notarui, greitai ir patogiai IT priemonėmis panaikinti įgaliojimus, įregistruotus Įgaliojimų registre.

Šiuo metu žmonės, siekdami ateityje išvengti įrodinėjimo ar kitokių problemų, neretai kreipiasi į notarą patvirtinti „popierinius” įgaliojimus, kurių tvirtinti nėra būtina. Įstatymo pakeitimu bus sudaryta galimybė visus įgaliojimus, kuriuos neprivalu tvirtinti notariškai, sudaryti elektroniniu būdu ir įregistruoti viešame Įgaliojimų registre.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Klausimas

Klausimas portretas
Ar jau visi Lietuvos piliečiai tokie raštingi kad gali tvarkyti teisinius dokumentus elektroniniu būdu?Galima galvoti,kad daugelis vyresnių žmonių neturi net prieigos prie internetinės erdvės,tai kokiam kosmose gyvena ministras?Ar teisinė sistema kaip ir bankinė kuriama tik iki 60m?Gydymas taip pat?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių