Ministerija pritaria idėjai nenaudoti 1 ir 2 centų monetų, bet projektą siūlo tobulinti

  • Teksto dydis:

Seimui svarstant Lietuvos banko LB) iniciatyvą nuo 2025 metų gegužės apvalinti prekių ir paslaugų krepšelio galutinę sumą bei atsisakyti 1 ir 2 centų monetų, Finansų ministerija tam pritaria, bet siūlo projektą tobulinti.

Ministerija siūlo apsvarstyti galimybę reguliavimą dėl apvalinimo nustatyti ne Euro įvedimo įstatyme, bet atskirame įstatyme – jame turėtų būti išsamiai reglamentuoti apvalinimo atvejai, įskaitant išimtis, apvalinimo taisyklės.

Be to, turėtų būti nurodyta, kad LB atsakytų už rinkos dalyvių konsultavimą ir tinkamą įgyvendinimo kontrolę. Kartu siūloma papildyti Administracinių nusižengimų kodeksą atsakomybe už taisyklių pažeidimus.

Taip pat siūloma prašyti Europos Centrinio Banko nuomonės dėl projekto.

Atsižvelgiant į tai, kad praktiškai pirkėjas gali rinktis atsiskaityti mišriai (dalį sumos sumokėti negrynaisiais pinigais, o likusią dalį – grynaisiais), siūloma aiškiai nustatyti, ar tokiais atvejais bus taikomas apvalinimas.

Be to, siūloma svarstyti apvalinimą taikyti ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims.

Paskutinę pavasario sesijos dieną Seimas priėmė svarstyti Euro įvedimo bei Finansinės apskaitos įstatymų pataisas, numatančias apvalinti prekių ir paslaugų krepšelio galutinę sumą atsiskaitant grynaisiais.  

Vis dėlto Seimo teisininkai šį projektą sukritikavo ir pateikė kelias dešimtis pastabų. Pasak jų, siūlomi pakeitimai turėtų būti įteisinti atskiru įstatymu, be to, jie pasigedo taisyklių nesilaikymo pasekmių vertinimo.

Apvalinimas Lietuvoje jau yra taikomas atsiskaitant už kurą – jo kainos nustatomos po kablelio esant trims skaičiams, o kasoje mokant – dviem.   

Šešiose ES valstybėse siekiant atsisakyti vieno ir dviejų centų monetų galutinė prekių suma jau yra apvalinama.  NAUJAUSI KOMENTARAI

jeigu jau tokios nereikšmingos

jeigu jau tokios nereikšmingos portretas
tos 1, 2 centų monetos, tai kodėl nenusipirksi jokio daikto, jei mokant jos pritrūks? Manau kad eilinis pataikavimas bankams ir prekybininkams.

Nuomone

Nuomone portretas
Gražu judame link grinuju pinigu atcisakymo tris kartus valio bankams

Petras

Petras portretas
Padarykite, kad bendras kainų lygis sumažėtų, tai ir cento vertė užaugs. Čia tik dar vienas žingsnis siekiant iš vis uždraust grynuosius. Iš 20 euro šalių 6 įsivedė tą apvalinimą, 14 ne., tai šitas argumentas skystas. Ir vienas "skambutis": [...]Be to, turėtų būti nurodyta, kad LB atsakytų už rinkos dalyvių konsultavimą ir tinkamą įgyvendinimo kontrolę. Kartu siūloma papildyti Administracinių nusižengimų kodeksą atsakomybe už taisyklių pažeidimus.[...] t.y. supranta kad Maximos ir pan gali iš anksto suapavilinti visų prekių kainas į didesnę pusę. Šalies pvz. kuri gina savo rinką: ES valstybė narė: nuo 1995 m. sausio 1 d. Valiuta: Švedijos krona (SEK). Švedija įsipareigojo įsivesti eurą, kai įvykdys būtinas sąlygas. 28 metus neįvykdo sąlygų. Turbūt visai dau-nai tie Švedai. [Gilus sarkazmas] Tiesiog saugo savo rinką, kad turėtų kontrolės mechanizmą. O Danija iš kart išsiderėjo, kad neturėtų jokių net teorinių reikalavimų įsivesti eurą. Lenkija irgi euro neįsivedinės.
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių