Keisis rinkliavos už komunalines atliekas, tikimasi daugiau skaidrumo

Gyventojams šiemet arba kitų metų pradžioje turėtų keistis rinkliavos už komunalines atliekas – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) netrukus tvirtins atliekų tvarkymo regionuose dydžius, o jų tvarkymo centrai turės aiškiai įvardyti sąnaudas, įtraukiamas į kainas. Aplinkos viceministrė sako, jog taip norima išskaidrinti šių paslaugų kainodarą. Be to, individualių namų savininkai, dabar mokantys pagal kvadratinius metrus, mokės pagal konteinerių skaičių, tūrį ir jų ištuštinimo dažnį.

Aplinkos ministerija tikisi, kad naujas paslaugų apmokestinimas bus skaidresnis ir suprantamesnis, dėl to sumažės skundų. Naujas ministerijos parengtas taisykles Vyriausybė turėtų patvirtinti artimiausiu metu.

„Pakeitimai buvo priimti dar 2021 metų gruodžio pabaigoje, komunalinių atliekų tvarkymas yra paskutinė iš viešųjų paslaugų, kur Seimo sprendimu atsirado naujas žaidėjas VERT. Jam suteikti įgaliojimai tvirtinti regionines atliekų tvarkymo kainas“, – BNS komentavo aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.

„Mintis viso kainodaros reguliavimo – skaidrinti kainodaros sistemą, įvertinti sąnaudų pagrįstumą, kurios įtraukiamos į gyventojų ir kitų atliekų turėtojų mokamą įmoką“, – pridūrė ji.

Šiemet VERT nustatys pirmąsias atliekų tvarkymo regionuose kainas trejiems metams, o pagal jas savivaldybių tarybos tvirtins įmokos dydžius.

„Taisyklės detalizuoja tvarką, kaip savivaldybės turi paskaičiuoti įmoką. Ji skaičiuojama iš skirtingų dedamųjų – regioninė kaina, kurią tvirtins VERT, savivaldybė prie regioninės kainos pridės atliekų surinkimo ir vežimo sąnaudas, taip pat sistemos administravimo ir lėšų administravimo sąnaudas“, – teigė viceministrė.

Be to, siūloma numatyti, kad į sąnaudas negali būti įtrauktos savivaldybės, atliekų tvarkymo sistemos administratoriaus arba atliekų tvarkytojo mokėtinos baudos, delspinigiai ir sąnaudos, kurias turi apmokėti gamintojai ar importuotojai.

Bendrosios būtinosios sąnaudos ir toliau bus skirstomos į pastoviąsias ir kintamąsias atsižvelgiant į tai, ar jos kinta priklausomai nuo atliekų turėtojams suteiktų paslaugų apimties.

Pasak viceministrės, dabar regioninių atliekų tvarkymo centrų sąnaudos nėra kontroliuojamos ir tikrinamos, jas patvirtina savivaldybės.

„Regioniniai centrai savo veiklų spektru augo, didėjo, galima teigti, kad tam tikros monopolijos regionuose susiformavo ir atsirado nepriklausomo ekonominio reguliuotojo poreikis, kad būtų skaidrumas, kad būtų iš šalies pasižiūrėjimas, ar sąnaudos pagrįstos, kurios deklaruojamos“, – teigia R. Radavičienė.

Ministerija pabrėžia, kad pokyčiai savaime nereiškia, jog gyventojams keisis paslaugų kainos. Anot R. Radavičienės, kol kas per anksti vertinti, kaip tai paveiks kainas.

„Tiesiogiai, kalbant apie įmokos dydį, taisyklės neprogramuoja ir negali programuoti pokyčio, nes jų paskirtis – nustatyti reikalavimus kainos paskaičiavimo. Šiandien kalbėti apie tai, koks tas pokytis galimas rinkliavų dydyje artimiausioje perspektyvoje, yra ankstyva, nes pokytis padarytas ir reguliavime kainodaros. Dabar vyksta regioninių kainų vertinimo ir tvirtinimo etapas“, – sakė viceministrė.

„Siekis yra išskaidrinti regioninę kainą, kad pasimatytų tikrieji kaštai, tikrosios sąnaudos, o nepriklausomas reguliuotojas pasižiūrėtų iš šalies“, – pridūrė ji.

Pagal ministerijos siūlymus rinkliavą mokėtų nekilnojamojo turto (NT) savininkai, jo objektų sąrašą patvirtinant ministrui. Iki šiol savivaldybės galėdavo šį sąrašą išplėsti, dėl to sulaukta skundų.

Be to, NT savininkams, kurie turi individualius atliekų konteinerius, pastovioji rinkliavos dalis bus skaičiuojama pagal konteinerių skaičių, tūrį ir ištuštinimo dažnį.

„Čia reaguojant į pasipiktinimus, kad dažnai savivaldybės taiko paprastą apskaičiavimo būdą pagal kvadratinius metrus, kas piktina visuomenę. Tai pakeitimas – tie savininkai, kurie turės individualų konteinerį, jie turės įmokos paskaičiavimą pagal konteinerių skaičių, tūrį ir ištuštinimo dažnį“, – sakė R. Radavičienė.

Be to, pastatams, kurie naudojami žemės ūkiui, rinkliava negalės būti skaičiuojama pagal jų bendrą plotą.

Rinkliavos nereikėtų mokėti po daugiabučiais namais esančių garažų savininkams. Dabar rinkliava netaikoma tin individualiose valdose esantiems garažams.

VERT pirmuosius tarifus turėjo patvirtinti iki spalio 1 dienos, tačiau, pasak viceministrės, regioniniai atliekų centrai vėlavo pateikti projektus, todėl procesas gali užsitęsti iki spalio pabaigos-lapkričio pradžios, kai kuriems regionams ir iki Naujųjų metų. NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunietis

Kaunietis portretas
Vėl tie žmonių išnaudotojai pritrūko pinigų, vėl mąsto kaip jų kuo daugiau gauti, tai gi nei aš nei mano pažįstami niekada šiukšlių nerušiavom ir nesiruošiam rūšiuoti, kam reikia pinigų tie tegul ir rūšiuojasi, mes kažkokiem balvonam pinigų neuždirbinėsim

Nesąmonė

Nesąmonė portretas
Jei Nuosavų namų bus apmokestinti konteinerių skaičiai, jie ims kraut šiukšles į daugiabučių konteinerius. Kai kas taip daro jau seniai, ypač, jei tie daugiabučiai ir jų konteineriai greta.

Joškė

Joškė portretas
O tai ką buvo neskaidru?:) tuoj visi būsim permatomi:) tokie skaidrūs visi .....
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

Daugiau straipsnių