Energetikos sekretorius: JAV į Astravo klausimą nesikiš, Lietuva turi kalbėtis pati

 • Teksto dydis:

Vilniuje viešintis Jungtinių Valstijų energetikos sekretorius Rickas Perry (Rikas Peris) sako, kad dėl Astravo atominės elektrinės Lietuva turi kalbėtis su Tarptautine atominės energetikos agentūra (TATENA) ir Baltarusija, o JAV į tiesiogines derybas šiuo klausimu nesikiš.

Per spaudos konferenciją R. Perry pabrėžė, kad iš Lietuvos vadovų girdėjo apie nerimą dėl šios branduolinės jėgainės saugumo, bet pats nežino situacijos.

„Taip, aptarėme tai. Manau, kad visi būgštavimai dėl atominės elektrinės – jei leisite, pakartosiu jų tvirtinimus, aš ten nebuvau, neįsigilinau į tai, taigi, pakartosiu tai, kuo pasidalijo prezidentas ir kiti – yra būgštavimas dėl saugumo elektrinės statybose“, – sakė R. Perry, atsakydamas į BNS klausimą, ar Lietuvos Vyriausybės atstovai jį įtikino, kad jėgainė statoma nesaugiai.

Mūsų tikslas nėra derėtis dėl branduolinės elektrinės statybų Europoje, ir aš tikrai palikčiau tai šalies lyderiams ir deryboms su baltarusiais ir TATENA.

„Turime Tarptautinę atominės energijos agentūrą, ir tos agentūros vaidmuo yra užtikrinti, kad tokie objektai atitiktų tarptautinius standartus. Todėl rekomenduočiau Lietuvos lyderiams, kad tai būtų vienas iš kelių atkreipti į tai dėmesį“, – kalbėjo energetikos sekretorius.

„Mūsų tikslas nėra derėtis dėl branduolinės elektrinės statybų Europoje, ir aš tikrai palikčiau tai šalies lyderiams ir deryboms su baltarusiais ir TATENA“, – teigė R. Perry.

„Manau, kad visi norime pamatyti iš esmės saugią ir ekonomišką branduolinės energetikos programą įvairiose pasaulio šalyse. Tikiuosi, atnešime ten naujausių technologijų iš Jungtinių Valstijų ir mūsų nacionalinių laboratorijų, kurios dirba su privačiu sektoriumi kai kuriais iš tų klausimų“, – sakė JAV energetikos sekretorius.

R. Perry pavaduotoja Rita Baranwal (Rita Baranvol) BNS sakė, kad JAV kviečia Lietuvą ir Baltarusiją palaikyti dialogą šiuo klausimu, ir užsiminė, kad kurą tokiems reaktoriams galėtų tiekti ir JAV.

„JAV ragina Lietuvą ir Baltarusiją tęsti pokalbius ir išlaikyti skaidrumą. Pasakysiu, kad VVER reaktoriai, panašūs į statomus Astravo elektrinėje, pasaulyje saugiai veikia. Ateityje kurą iš dalies galėtų tiekti JAV kuro tiekėjai. Taip daroma kai kuriose pasaulio elektrinėse“, – BNS teigė R. Baranwal.

Lietuvos Vyriausybė sako, kad Baltarusija Astravo atominę elektrinę 50 kilometrų nuo Vilniaus stato nesilaikydama saugumo reikalavimų.

Prezidentas Gitanas Nausėda po susitikimo su R. Perry pareiškė, kad Lietuva tikisi, jog „JAV aktyviai įsitrauks į dialogą su Baltarusija, siekiant Astravo atominės elektrinės branduolinio saugumo užtikrinimo“.

„Ši elektrinė kelia ir hibridinių grėsmių pavojų Baltijos šalių regione, tad ypač svarbu, kad JAV atkreiptų dėmesį į saugumo ir demokratinių vertybių išsaugojimą bei puoselėjimą Europoje“, – pranešime spaudai teigė prezidentas.

Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sakė tikintis, kad Lietuva sulauks JAV paramos branduolinės saugos klausimu.

„Galiu patvirtinti, kad ši tema buvo viena pagrindinių visuose susitikimuose, kalbėjome apie įvairias priemones. Kai kurios priemonės nėra naujos, kai kurios galbūt turi šiek tiek naujų atspalvių, bet akivaizdu, kad kai kurie elementai – manau, juos tikrai išbandysime, kiek jie bus veiksmingi pamatysime“, – sakė Ž. Vaičiūnas per bendrą spaudos konferenciją su R. Perry.

„Bet tikrai turime užtikrinimą ir matymą Jungtinių Valstijų, kad branduolinės saugos klausimais turime didžiulę JAV paramą“, – pridūrė jis.

„Kaip žinome, turime daug nepadarytų darbų, kalbu tiek apie streso testų įgyvendinimą, tiek apie Tarptautinės atominės energetikos agentūros veiksmus. Tai ta darbotvarkė tikrai yra aktuali“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Jis sakė, kad „nėra vieno veiksmo ir vieno sprendimo, kuriuo mes išspręstume šią problemą“.

„Kalbame apie priemonių kompleksą. Aš pasitikiu Jungtinių Amerikos Valstijų administracija ir tikiuosi, kad šis paramos faktorius bus papildomas veiksnys pirmiausia tarptautiniuose formatuose kalbantis ir sprendžiant šią problemą“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

JAV SGD taps vis konkurencingesnės

Jungtinių Valstijų eksportuojamos suskystintos gamtinės dujos (SGD) yra tinkamas pasirinkimas Lietuvai, norinčiai turėti patikimą tiekėją ir energetikos partnerę, sako R. Perry'is.

Pasak jo, amerikietiškos dujos laikui bėgant taps vis konkurencingesnės.

„Yra laisvės kaina (...) Ar laisvė verta kelių papildomų eurų? (...) Turite paklausti savęs: iš ko norite pirkti dujų? Iš šalies, kuri turi rekordinius rodiklius kartkartėmis nutraukiant dujų tiekimą, nes siekia savo politinių tikslų, ar iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kurios bus lojalus partneris ir sąjungininkas?“, – spaudos konferencijoje Vilniuje sakė R. Perry'is.

Jo teigimu, net jeigu šiuo metu JAV dujos yra brangesnės, nei Rusijos tiekiamos, vis dėlto ilgainiui padėtis turėtų pasikeisti.

„Argumentas, kurį rusai teikia, kad jų dujos kažkaip pigesnės, gali būti, kad tėra trumpalaikės pagyros. Net jeigu tai tiesa šiuo metu – o aš tuo abejoju, – amerikietiškos dujos galės ilgainiui konkuruoti su bet kuo rinkoje“, – argumentavo JAV politikas.

Jis pažymėjo, kad jau dabar amerikietiškų dujų pasiūla prisidėjo prie SGD pigimo pasaulyje.

„JAV per artimiausius porą metų padvigubins savo pasiūlą, su galimybe vėl ją padidinti. O mes juk žinome, ką reiškia tokia pasiūla rinkoje: mažėja kaina“, – sakė R. Perry'is.

Ž. Vaičiūnas teigia, kad JAV prisideda prie globalių rinkos pokyčių, o šių pokyčių naudą jaučia ir jaus Lietuvos vartotojai.

„Esame liudininkai to proceso, apie ką kalbėjo sekretorius R. Perry's, būtent išaugusio dujų eksporto iš Jungtinių Amerikos Valstijų. (...) 2019 metais startavo trys nauji SGD eksporto terminalai JAV – tai padidino suskystintų gamtinių dujų pasiūlą pasaulyje ir dėl to krito kaina. Viena iš priežasčių buvo būtent padidėjęs JAV eksportas“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Ministras tikisi, kad ilgainiui ir žiemos laikotarpiu gamtinių dujų kaina bus mažesnė, nei šiuo metu būna šaltuoju metų sezonu. 

„Suskystintos gamtinės dujos yra pigesnės vasaros laikotarpiu, bet sekdami situaciją, kurią turime su lietuviškuoju terminalu, akivaizdu, kad pakankamai greitai sulauksime situacijos, kai ir žiemos laikotarpiu, tikiu, suskystintos gamtinės dujos bus konkurencingesnės negu vamzdyno („Gazprom“ dujos – BNS)“, – aiškino jis.

„Tokia yra rinkos konjunktūra. Ir natūralu, kad artimiausiu metu mes turėsime vos ne daugiau suskystintų gamtinių dujų negu vamzdyno“, – pridūrė Ž. Vaičiūnas.

Penktadienį Ž. Vaičiūnas BNS sakė, kad Lietuvai svarbi galimybė už konkurencingą kainą importuoti SGD iš JAV.

„Mūsų tikslas nėra dujos bet kokia kaina, turime turėti ir konkurencingą kainą“, – BNS sakė ministras.

Iš JAV dujos į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų terminalą buvo atgabentos du kartus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Macaitis

Macaitis portretas
Buvęs komjaunimo CK sekretorius greitai per duris netilps. Teks platinti. Įtiko naujiems šeimininkams.

Cha

Cha portretas
pasiuntė kiemsargius loti o pati iš už kampo žiūrės:D)

taigi

taigi portretas
Turi kalbėtis pati, bet nemoka kalbėti, tik skalyti.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių