Alkoholio akcizų politiką Baltijos šalyse įgyvendinti trukdo nerimas dėl ekonomikos

Vieningą alkoholio akcizų politiką Baltijos šalyse įvesti trukdo nerimas dėl galimo jų kėlimo poveikio ekonomikoms, sako šalių sveikatos apsaugos ministerijų atstovai.

„Jeigu kalbėtume apie Sveikatos apsaugos ministerijos nuomonę, akcizai turėtų būti keliami. Tačiau alkoholio politika reikalauja veiksmų iš skirtingų sektorių, o mokesčiai yra Finansų ministerijos sritis, todėl mokesčių alkoholiniams gėrimams kėlimas – tebevykstanti diskusija tarp abiejų ministerijų, įtraukiant į ją parlamentą“, – BNS sakė Latvijos Sveikatos apsaugos ministerijos Europos reikalų ir tarptautinio bendradarbiavimo departamento vadovė Lyga Timša.

Pasak jos, „tobulame pasaulyje“ šie mokesčiai visose trijose Baltijos šalyse turėtų būti panašūs.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga priminė, jog Baltijos šalių sveikatos apsaugos ministerijos yra pasirašiusios memorandumą dėl koordinavimo, siekiant užtikrinti bendrą strategiją, tačiau koordinavimą apsunkina tai jog lemiamą žodį procese dėl mokesčių turi finansų ministerijos.

„Bijoma, kad valstybė praras biudžeto dalį, kad tai nepadės sumažinti vartojimo, kad išaugs juodoji rinka“, – kalbėjo Lietuvos ministras.

Jis tikėjosi, jog mokslininkų pradedamas tyrimas apie alkoholio politikos poveikį Baltijos šalių gyventojų sveikatai ir ekonomikai paskatins šalis artimiau bendradarbiauti koordinuojant bendrą politiką alkoholio mokesčiu atžvilgiu.

Estijos atstovės teigimu, alkoholio vartojimas yra valstybių ribų nepaisant problema, todėl kai kuriuos klausimus svarbu spręsti su kaimyninėmis valstybėmis ir Europos Sąjungos lygmeniu.

„Viešąją sveikatą sauganti politika alkoholio atžvilgiu gali būti susilpninta tarpvalstybinių problemų, tokių kaip reklamos ar prekyba per sieną“, – sakė Estijos Socialinių reikalų ministerijos Viešosios sveikatos skyriaus departamento direktorė Heli Laarmann.

Lietuvoje ir Estijoje didinant alkoholio akcizus, pastebėta, jog šių šalių gyventojai vyksta jų pigiau nusipirkti į Latviją. 2017 metais skelbta, jog apie dešimtadalis estų suvartojamo alkoholio buvo įsigytas Latvijoje.

Pernai Latvija laikinai sumažino akcizus stipriajam alkoholiui, reaguodama į Estijos sprendimus akcizus stipriajam alkoholiui, sidrui ir alui nuo 2019-ųjų vidurio apkarpyti 25 proc. Juos Estija aiškino būtinybe pažaboti išsikerojusią prekybą alkoholiu Latvijos pasienyje, dėl kurios gerokai sumenko jų pardavimai Estijoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Analitikas

Analitikas portretas
Iš tusčio į kiaurą ir daugiau nieko.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių