Vilniaus universitetas išskirtinį statusą siekia įtvirtinti įstatymu

Vilniaus universitetas (VU) siekia išlaikyti išskirtinumą ir Seimui savo statutą teikia tvirtinti įstatymu, nors Mokslo ir studijų įstatymas nurodo aukštųjų universitetų statutus priimti Seimo nutarimu.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininkė „darbietė“ Audronė Pitrėnienė sakė, jog šį ginčą teks spręsti Seimui. Komiteto vadovė pabrėžė, kad dabartinis įstatymas nenumato išimčių tvirtinant aukštųjų mokyklų statutus, ir parlamentui nusprendus VU suteikti išskirtinį statusą, teiktų keisti įstatymą.

„Kito kelio nėra, šiandien statutus tvirtinti turime nutarimu. Jei Seimas nuspręs, kad Vilniaus universitetui reikia suteikti išskirtinį statusą, reikės priimti kitus sprendimus. Kaip spręsti šį klausimą, spręs Seimas, ir kai susirinksime į pratęstą sesiją, jau turėsime statutą, ir spręsime, ką daryti. Bet kokiu atveju, pagal dabar galiojantį įstatymą, išimčių negali būti, tad jei Seimas nuspręs Vilniaus universitetui daryti išimtį, reikės keisti įstatymą“, – sakė komiteto vadovė A.Pitrėnienė.

Anot jos, parlamente ir komitete pozicijų esama visokių – vieni pasisako už VU išskirtinį statusą, kiti įžvelgia diskriminaciją likusių universitetų atžvilgiu.

„Apie Vilniaus universiteto išskirtinumą buvo kalbėta. Juk kiekvienas sutiktume, kad Vilniaus universitetas yra išskirtinis, to paneigti niekas negali, tai vieta, kur Lietuvoje prasidėjo aukštasis mokslas, išvis – kur prasidėjo mokslas. Pozicijų šiuo metu yra skirtingų – vieni mano, kad išimčių neturi būti, kiti įsitikinę, kad Vilniaus universitetui dėl jo išskirtinumo turi būti padaryta išimtis“, – kalbėjo komiteto vadovė.

Praėjusią kadenciją ŠMKK vadovavęs konservatorius Valentinas Stundys priminė, kad Seime jau būta bandymų keisti teisinę bazę, kad Vilniaus universiteto statutas būtų patvirtintas įstatymu, tačiau jie buvo nesėkmingi.

„Praėjusią kadenciją tokie pataisymai nebuvo padaryti, galbūt šitas Seimas nuspręs kitaip“, – sakė V.Stundys.

„Čia jų įsitikinimas, kad Vilniaus universitetas yra istoriškai seniausias, išskirtinis, be to, istoriškai universiteto statutas anksčiau buvo patvirtintas įstatymu, ir jie nori išlaikyti šią tradiciją, tokia jų pozicija“, – apie VU siekius kalbėjo buvęs komiteto vadovas.

Vilniaus universiteto senatas gruodį vienbalsiai patvirtino naują VU statuto redakciją.

"Vilniaus universitetas, išlaikydamas istorinę tradiciją, teikia savo naują statutą kaip lex specialis įstatymą. Tikimasi, kad tokia VU statuto forma, kurios laikomasi nuo 1990 metų, ras ir parlamento pritarimą", – skelbiama universiteto pranešime.

Seime kol kas Vilniaus universiteto statuto projektas neregistruotas. Pasak A.Pitrėnienės, jo laukiama pirmosiomis sausio dienomis.

Mokslo ir studijų įstatymas numato, kad valstybinio universiteto statutas tvirtinamas Seimo nutarimu.

Vilniaus universiteto statutas 1990 metais Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo buvo patvirtintas atskiru įstatymu. Tai vienintelis aukštosios mokyklos statutas, patvirtintas įstatymu.NAUJAUSI KOMENTARAI

info Lietuvos žemė

info Lietuvos žemė portretas
Visiems visiems visiems Vengrijos įstatymų leidėjai gruodžio 17 dieną didele persvara nubalsavo už konstitucijos pataisą, uždrausiančią užsieniečiams pirkti žemės ūkio sklypus. Burkimės ir organizuokim referendumą. Nes ... Lietuvos žemių išpardavinėjimas užsieniečiams yra sukčių sumanytas Lietuvos naikinimas. Registracija: tel. 8 698 02118 pranciskus.sliuzas@kaisiadorys.lt

Kęstas

Kęstas portretas
Kodėl studijų krepšelio atsisakymas yra teisingas žingsnis?" Vis dar neatsikratėme pasakų apie stebuklingą rinkos ranką universitetuose. Štai ekonomistas Nerijus Mačiulis pakilo į kovą: _Naujos Vyriausybės ketinimas atsisakyti studijų krepšelio yra žingsnis atgal. Studijų krepšelis užtikrina didžiausią konkurenciją aukštojo mokslo sistemoje, studentai turi galimybę pasirinkti tas studijų programas, kurios, jų nuomone, suteiks jiems daugiausia gebėjimų ir kompetencijų. Tuo pačiu metu universitetai turi prievolę ir jaučia pareigą konkuruoti dėl geriausių studentų, kurie turi tuos studijų krepšelius._ Deja, tai netiesa. Studijų organizavimas kolkas sunkiai pasiduoda efektyvumo didinimui technologijų vystymosi dėka ir todėl yra brangus, palyginus su daugumos kitų poreikių patenkinimu. Kadangi vis dar Lietuvos ekonomika konkuruoja pigesnės darbo jėgos kaina (todėl mūsų eksportas taip auga visuotinės krizės laikais, nes žmonės užsieny ieško įsigyti ko nors pigesnio), tai daugumai Lietuvos gyventojų yra per brangu prisiimti riziką ir mokėti už studijų užbaigimą tikrą kainą tose specialybėse, kurios mums labiau reikalingos, bet jų studijų organizavimas brangiau kainuoja, pavyzdžiui, inžinierinėse specialybėse. Todėl gimtinėje toks masinis potvynis socialinių mokslų specialistų, kuriuos yra pigiau paruošti. Lietuviai supranta, kad universitetinis išsilavinimas individui yra vertybė bet kokiu atveju. Bet Lietuvai tokio socialinių mokslų specialistų kiekio nebereikia. Rinka tėviškės universitetuose nebedirba, nes lietuviai studentai nesirenka specialybių, kurios suteiks jiems daugiausia sugebėjimų ir kompetencijų, nes tai yra pernelyg brangu mūsų daugumai. (Skaityk apie tai daugiau, surinkdamas Google žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.)

laba

laba portretas
VU kiek man yra zinoma, o gal as klystu yra lenku ikurta, kad ne kirviu ar kalaviju paimti Lietuvele. Tai pirmasis universitetas !!!! Lietuvoje ? Baudziauninku krasta ir ju zemes uz dyka paiimti... Todel manau kad siandiena turetu buti pagaliau kai 20 metu ale esame laisvi, patiems galvoti su galva reiktu pradeti, PONAI BAUDZIAUNINKAI ;) as ir pats baudziauninkas :)
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių