Medikai nusprendė netylėti: mes rizikuojame savo sveikata ir gyvybe! Pereiti į pagrindinį turinį

Medikai nusprendė netylėti: mes rizikuojame savo sveikata ir gyvybe!

2020-03-12 12:20 kauno.diena.lt inf.

Medikus atstovaujančios organizacijos nusprendė netylėti – kreipėsi į valdžios institucijas dėl socialinių garantijų medikams, dirbantiems su koronaviruso infekuotais pacientais.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Scanpix nuotr.

„COVID-19 epidemija tapo iššūkiu viso pasaulio bendruomenėms. Dar 2020 01 30 Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė COVID-19 epidemiją tarptautinio masto problema. Nuo to laiko situacija pablogėjo, 2020 03 11 paskelbta COVID-19 pandemija. Iki šiol Lietuva dar nėra ženkliau paveikta šios pandemijos, tačiau modeliuojant net optimistiškiausius scenarijus, reikšmingo COVID-19 išplitimo Lietuvoje atmesti negalima. Dalis Lietuvos sveikatos priežiūros darbuotojų jau dirba pavojingomis sąlygomis ir neišvengiamai tokių medikų bus vis daugiau.

Mes, Lietuvos medikus atstovaujančios organizacijos, pabrėžiame, kad pandemijos paveiktų šalių sveikatos priežiūros sistemos patiria didžiulį krūvį, o sveikatos sistemos darbuotojai – riziką savo sveikatai ir gyvybei“, – skelbiama pranešime.

Teigiama, kad Kinijos nacionalinė sveikatos komisija dar šio mėnesio pradžioje paskelbė, jog Kinijoje koronavirusu užsikrėtė daugiau kaip 3,3 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų. Tai sudaro beveik 5 proc. visų sergančiųjų. Skelbiama ir apie medikų mirtis. Susirgus vienam medikui, besirūpinančiam užsikrėtusiųjų sveikata, sveikatos sistema patiria dvigubą krūvį – netenkama vieno darbuotojo, galinčio pasirūpinti infekuotais pacientais, ir pačiam darbuotojui prireikia kitų medikų pagalbos.

Medikus atstovaujančios organizacijos skelbia, kad šios grėsmės akivaizdoje svarbu atkreipti dėmesį, jog medikai yra vienintelė profesinė grupė, kuri negali išvengti koronavirusu sergančių žmonių, dalis jų privalo tiesiogiai kontaktuoti su sunkiausiai sergančiais ir labiausiai užkrečiamais pacientais, bent keletą valandų per dieną praleisti infekuotose patalpose.

Šiuo metu tiesiogiai su koronavirusu dirbantys sveikatos priežiūros specialistai negauna jokių papildomų socialinių garantijų, o turėję rizikingą kontaktą ir gavę laikiną nedarbingumą patiria finansinių nuostolių.

„Dėl šių priežasčių kviečiame visuomenę ir atsakingas institucijas tinkamai įvertinti beprecedentę, vienai profesinei grupei kylančią grėsmę ir atsižvelgti į sveikatos apsaugos darbuotojų reikalavimus:

1. Palaikome Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos (LSADPS) reikalavimą pripažinti COVID-19 ypatingai pavojinga užkrečiama liga.

2. Užtikrinti, kad sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, teikiantys sveikatos priežiūros paslaugas pacientams, sergantiems ypatingai pavojingomis užkrečiamomis ligomis (COVID-19 liga), ar vykdantys epidemijų profilaktikos priemones ypatingai pavojingų ligų židiniuose būtų draudžiami ir jiems pilna apimtimi būtų taikomas Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 32 bei 33 straipsniai.

3. Sveikatos priežiūros darbuotojams, kuriems laikiną nedarbingumą sukėlė priežastys, susijusios su profesinių pareigų atlikimu, besirūpinant COVID-19 infekuotu pacientu, laikinojo nedarbingumo metu būtų mokama 100 proc. jų darbo užmokesčio.

4. Prašome iš valstybės biudžeto skirti papildomą finansavimą sveikatos priežiūros įstaigoms pasiruošti COVID-19 epidemijai, kad būtų suteikta geriausia pagalba pacientams, sudarytos galimybės izoliuoti pacientų srautus bei sumažinta užsikrėtimo sveikatos priežiūros įstaigose tikimybė ir sudarytos tinkamos darbo sąlygos medikams.

Mes, Lietuvos medikai, esame pasiryžę teikti besąlygišką ir profesionalią pagalbą, tačiau pabrėžiame, kad kokybiškiausias paslaugas gali suteikti tik saugiai besijaučiantis, motyvuotas darbuotojas. Kviečiame visas atsakingas institucijas nepamiršti pasirūpinti tais, kurie kasdien rūpinasi mūsų pacientais“, – teigiama pranešime.

Vasario 28 dieną, atlikus tyrimus, infekcija nustatyta iš Veronos (Italija) vasario 24 dieną grįžusiai 39-erių metų pacientei.

Šiuo metu pacientė yra izoliuota Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur yra tokiems susirgimams gydyti pritaikyta infrastruktūra.

Taip pat antradienio vakarą patvirtinti du nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Trečiadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad abu nauji koronaviruso atvejai – įvežtiniai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų