Neramumų apimto Kazachstano prezidentas: nebus jokių derybų su protestuotojais

Kazachstano prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas (Kasymas Žomartas Tokajevas) penktadienį pareiškė, kad po kelias dienas trukusių neramumų nebus jokių derybų su protestuotojais, ir pažadėjo sunaikinti šalį užpuolusius „ginkluotus banditus“.

Savo kreipimesi – trečiame per pastarąją savaitę – K.-J. Tokayevas dėl neramumų kaltino „teroristus“ ir „banditus“ ir sakė, kad leido prieš juos panaudoti mirtiną jėgą.

„Teroristai ir toliau gadina turtą... ir naudoja ginklus prieš civilius. Aš daviau įsakymą teisėsaugai šaudyti be įspėjimo“, – kalbėjo prezidentas. Jo kreipimąsi transliavo televizija.

„Tie, kurie nepasiduos, bus sunaikinti“, – sakė prezidentas.

Jis taip pat pavadino „nesąmone“ kai kurių kitų šalių raginimus pradėti derybas su protestuotojais.

„Užsienyje šalys raginamos derėtis dėl taikaus sprendimo. Kokia nesąmonė. Kokios derybos gali vykti su nusikaltėliais, žudikais?“ – kalbėjo K.-J. Tokayevas.

Tie, kurie nepasiduos, bus sunaikinti.

„Mes susiduriame su ginkluotais ir apmokytais banditais,.. todėl jie turi būti sunaikinti. Tai bus padaryta artimiausiu metu“, – sakė jis.

Pasak K.-J. Tokayevo, didžiausią šalies miestą Almatą užpuolė „20 000 banditų“ su „aiškiu puolimo planu, veiksmų koordinavimu ir aukšta kovine parengtimi“.

Jis padėkojo Rusijos, Kinijos ir Turkijos lyderiams už paramą ir išreiškė „ypatingą padėką“ Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui už atsiųstus karius, padedančius malšinti neramumus.

Įsakė kariškiams šaudyti be įspėjimo

Penktadienį kreipdamasis į Kazachstano gyventojus, šalies prezidentas pareiškė įsakęs kariškiams šaudyti į banditus be įspėjimo, praneša „Interfax“.

Jis teigė, kad Almatą užpuolė 20 tūkst. banditų ir kad „valstybė pramiegojo“ puolimą.

Pasak K. Ž. Tokajevo, riaušes šalyje kelia svetimšaliai teroristai, kuriuos kursto užsienio veikėjai. Jis tvirtino, kad teroristai naudoja ginklus prieš taikius piliečius. Prezidentas pabrėžė, kad Kazachstano valdžia neves derybų su teroristais.

Kazachstanas, ilgą laiką laikytas viena stabiliausių posovietinių Centrinės Azijos šalių ir turintis gausius energijos šaltinių išteklius, išgyvena didžiausią krizę per kelis dešimtmečius. Praeitą savaitgalį įsiplieskę protestai dėl automobilinių suskystintų dujų pabranginimo peraugo į visą šalį apėmusias audringas demonstracijas.

Keliuose miestuose ginkluoti protestuotojai grūmėsi su vyriausybės pajėgomis ir šturmavo vyriausybės pastatus.

Pasak Vidaus reikalų ministerijos, per specialiąją operaciją sulaikyta daugiau kaip 3 tūkst. žmonių, 18 buvo sužeisti, o dar 26 – „likviduoti“. Paprastai toks terminas vartojamas pranešimuose apie saugumo pajėgų nukautus įtariamus ekstremistus.

Be to, pranešama, kad 748 saugumo pareigūnai buvo sužeisti, dar 18 žuvo. Dviem iš jų nukirstos galvos.

Pareigūnai pranešė, kad per neramumus buvo sužeista daugiau nei 1 000 žmonių, beveik 400 paguldyti į ligoninę, o 62 gydomi intensyviosios terapijos skyriuje.

Didėjant spaudimui Kazachstano prezidentas kreipėsi į Rusijos dominuojamą Kolektyvinio saugumo sutarties organizaciją (KSSO), kad ši suteiktų pagalbą kovojant su „teroristų gaujomis“, esą „įgijusiomis rimtą apmokymą užsienyje“.

Po kelių valandų karinis aljansas, kuriam priklauso Rusija, Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija ir Tadžikistanas, pranešė, kad pirmosios pajėgos jau išsiųstos – įskaitant Rusijos oro desantininkų dalinį. Tai yra pirmoji didelė bendra operacija nuo KSSO įkūrimo 1999 metais.

„Taikos palaikymo pajėgos... buvo pasiųstos į Kazachstano Respubliką ribotam laikui, kad stabilizuotų ir normalizuotų padėtį“, – sakoma bloko pranešime. Vis dėlto tikslus misijoje dalyvaujančių karių skaičius nebuvo įvardytas.

K.-J. Tokayevas anksčiau penktadienį pareiškė, kad KSSO kontingentas „atvyko ribotam laikui, kad atliktų daugiausia strateginių objektų gynimo ir apsaugos funkcijas“.NAUJAUSI KOMENTARAI

pastebėjimas

pastebėjimas portretas
"Taikūs protestuotojai" plėšia bankus, prekybos centrus ir visa kas papuola, dešimčiai pareigą atliekančių policininkų tiesiog demonstratyviai nupjovė galvas ir jų namuose įvykdė pogromus. Gal norite Lietuvoje tokių "taikių" protestuotojų?

Yjl

Yjl portretas
Ciurbanas pats banditas

APIE KOKIAS DERYBAS GALIMA KALĖTI?

APIE KOKIAS DERYBAS GALIMA KALĖTI? portretas
Tai, ką teroristai pridarė Kazachstane - jokių derybų negali būti. Su banditais galima kalbėti tik ta kalba, kurią jie naudoja.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių