Drąsa užkariauti Everestą neretai kainuoja gyvybę

Džomolungma, arba Everestas, yra aukščiausias Žemės kalnas virš jūros lygio. Jo aukštis – 8850 m. Šimtai drąsuolių iš viso pasaulio kasmet bando įkopti į šią viršukalnę, tačiau daliai žygis ant Pasaulio stogo baigiasi tragiškai.

Kraupus radinys

Į Džomolungmą paprastai kopiama du kartus per metus, dažniausiai pavasarį (gegužės mėnesį) prieš vasaros musonų pradžią ir kartais rudenį (spalio–lapkričio mėnesiais).

Šių metų pavasario kopimo sezonas – tragiškas. Gelbėtojai pranešė, kad ant kalno šią savaitę rado dar keturis mirusius alpinistus. Taigi iš viso šį sezoną ant aukščiausio pasaulio kalno žuvusių žmonių skaičius jau išaugo iki dešimties.

Keturi mirę alpinistai buvo rasti palapinėje ketvirtoje stovykloje, maždaug 7 950 m aukštyje. Juos rado gelbėtojų komanda, nuvykusi paimti savaitgalį ant kalno žuvusio slovakų alpinisto palaikų.

"Gelbėtojai vakar palapinėje ketvirtoje stovykloje rado keturių alpinistų lavonus. Kol kas neturime detalių dėl to, kas jie tokie ir kaip mirė", – patvirtino Nepalo sostinėje Katmandu įsikūrusios agentūros "Seven Summit Treks", kuri organizuoja ekspedicijas ir gelbėjimo operacijas į Džomolungmą, vadovas Mingma Sherpa.

Suabejojo informacija

Nepalo pareigūnai kritiškai įvertino pranešimą apie kalno aukščiausioje stovykloje rastus keturių žmonių palaikus.

Turizmo departamento pareigūnas Durga Dutta Dhakalas pastebėjo, kad ketvirtadienį į Everestą kopė apie 30 alpinistų, bet nė vienas jų nepranešė pastebėjęs tų lavonų.

Nepalo alpinizmo asociacijos narys Angas Tsheringas pažymėjo, kad net jei būtų dingę keturi žmonės, jų komandos nariai pagrindinėje stovykloje būtų perspėję pareigūnus ar kitus alpinistus.

Trūksta patirties?

Autoritetingas alpinizmo komentatorius Alanas Arnette'as kėlė versiją, esą minimi keturi alpinistai galbūt mirė apsinuodiję smalkėmis, nes palapinėje naudojosi stovyklautojų viryklėmis.

Anot jo, tokia mirtis, kurios būtų galima lengvai išvengti, rodytų, kad ir alpinistams, ir jų vedliams trūko patirties.

"Tai ne tik liūdna, tai absoliučiai neatsakinga. Mirti apsinuodijus anglies viendeginiu reiškia pažeisti vieną pagrindinių stovyklavimo taisyklių", – pažymėjo A.Arnette'as socialiniame tinklalapyje.

"Užsieniečiai sumokėjo vedliams, kad šie jais pasirūpintų. Nors aš propaguoju savarankiškumą ir sakyčiau, kad alpinistai taip pat turėjo geriau išmanyti, šie vadinamieji šerpų vedliai aiškiai neatliko savo darbo", – pridūrė jis.

Bėgant metams smarkiai mažėjo darbuotojų sukaupta patirtis ir kartu daugėjo nepatyrusių arba prastų ekspedicijų organizatorių.

Pastaraisiais metais vis daugiau Nepalo kompanijų ėmė siūlyti kopimus į Džomolungmą ir daug pigiau nei jų konkurentai užsienyje, tradiciškai dominuodavę ekspedicijų į aukščiausią pasaulio kalną rinkoje.

Alpinizmo veteranas Timas Mosedale'as pažymėjo, kad pigias ekspedicijas prastai pasirengusiems alpinistams organizuojančių nepatyrusių kompanijų iškilimas kelia rimtą susirūpinimą.

"Bėgant metams smarkiai mažėjo darbuotojų sukaupta patirtis ir kartu daugėjo nepatyrusių arba prastų ekspedicijų organizatorių", – "Facebook" parašė T.Mosedale'as, šešis kartus įkopęs į Everestą ir organizuojantis ekspedicijas Himalajuose.

"Kai tai suderini su mažesne priimamų klientų patirtimi, pasidaro nerimą kelianti lygtis", – pridūrė jis.

Šienauja gyvybes

Šiemet buvo išduota rekordiškai daug – 373 – leidimai užsieniečiams kopti į Džomolungmą iš Nepalo pusės, o dar 136-iems leista kopti šiauriniu keliu iš Tibeto.

Praėjusį savaitgalį ant kalno mirė keturi žmonės, tarp jų – amerikiečių gydytojas Rolandas Yearwoodas ir slovakų alpinistas Vladimiras Štrba. Abu neteko gyvybės virš 8 km ribos, vadinamojoje mirties zonoje, kur deguonies koncentracija sumažėja iki pavojingo lygio ir padidėja kalnų ligos tikimybė.

Pirmadienį buvo aptiktas ir 27 metų indų alpinisto Ravi Kumaro, kuris dviem dienomis anksčiau pasiekė viršūnę ir dingo, lavonas.

Be to, sekmadienį žuvo vienas australų alpinistas, kopęs iš Tibeto pusės.

Šis kopimo sezonas taip pat pareikalavo legendinio šveicarų alpinisto Ueli Stecko ir 85 metų nepaliečio Mino Bahaduro Sherchano gyvybės. Pastarasis žuvo bandydamas atsikovoti seniausio į Džomolungmą įkopusio žmogaus titulą.

Pernai ant kalno žuvo penki alpinistai. Viršūnę pasiekė 640 žmonių.

Per pastarąsias tris dienas nuo viršukalnės šlaitų išgelbėta daugiau nei dešimt alpinistų, kurie šturmuodami Everestą patyrė sunkumų. Kopimo sezoną šiemet sunkina stiprūs vėjai ir vyraujanti neįprastai žema oro temperatūra. Savaitgalį vėjui aprimus, alpinistai nusprendė pasinaudoti tinkamų orų properša ir pabandyti pasiekti savo tikslą.


Įdomūs faktai apie Džomolungmą (Everestą)

• Pasaulio stogu vadinamame Himalajų kalnyne esanti Džomolungma priklauso Mahanlangūro Himalo kalnagūbriui, skiriančiame Nepalą nuo autonominės Kinijos Tibeto srities.

• Džomolungma tibetiečių kalboje reiškia "Visatos motina", arba "Deivė pasaulio motina". Anglišką pavadinimą "Everestas" (Mount Everest) šiam kalnui suteikė Didžiosios Britanijos Karališkoji geografijos taryba 1865 m. Kalnas buvo pavadintas sero Džordžo Everesto, vieno iš pirmųjų jo tyrinėtojų, garbei.

• Everestas tradiciškai laikomas aukščiausiu Žemės kalnu, bet iš tiesų taip nėra. Ši viršukalnė – aukščiausiai iškilusi virš jūros lygio. Skaičiuojant nuo kalno pagrindo iki viršūnės aukščiausio planetos kalno titulas priklauso snaudžiančiam Mauna Kėja ugnikalniui Havajų salyne.

• Mauna Kėja – vienas iš penkių vulkanų, sudarančių Didžiąją Havajų salą. Kalno aukštis, skaičiuojant nuo pagrindo iki viršūnės, siekia net 10 203 m. Mauna Kėja aukštis virš jūros lygio – tik 4 205 m. Havajiečių kalba "Mauna Kėja" reiškia "baltas kalnas", nes kalno viršūnę dažnai dengia sniegas.

Kopimai į Džomolungmą

• Pirmąsias ekspedicijas į Džomolungmą surengė anglai 1921 m., vadovaujant garsiam alpinistui George'ui Mallory. Tada buvo išžvalgytas šiaurinis kalno šlaitas ir įkopta iki 7007 m aukščio.

• 1924 m. ekspedicijos metu birželio 8 d. G.Mallory bandė šturmuoti viršūnę šiauriniu šlaitu, bet atgal negrįžo. 1999 m. gegužės 1 d. paieškos ekspedicija aptiko G.Mallory ir jo kolegos Andrew Irvine'o kūnus šiauriniame šlaite 8 155 m aukštyje. Aiškių įrodymų, kad alpinistai pasiekė viršūnę, nėra.

• 1953 m. gegužės 29 d. 11.30 val. pirmieji Džomolungmos viršūnę pietiniu šlaitu pasiekė Naujosios Zelandijos alpinistas Edmundas Hillary ir šerpas Tenzingas Norgay.

Lietuvių kopimai

• 1992 m. rudenį buvo suorganizuota pirmoji lietuvių ekspedicija į Himalajus. Pabandyta įkopti į Džomolungmą iš šiaurinės pusės, per Tibetą. Alpinistai Vilius Šaduikis ir Vladas Vitkauskas pasiekė 7 800 m aukštį, bet pasiekti viršūnę sutrukdė labai blogos oro sąlygos.

• Pirmasis lietuvis, 1993 m. gegužės 10 d. įkopęs į aukščiausio pasaulio viršukalnę, yra V.Vitkauskas.

• 2003 m. gegužės 22 d. Džomolungmos viršūnę pasiekė antrasis lietuvis Saulius Vilius. Jis – pirmasis, įkopęs į kalną iš šiaurinės Tibeto pusės.

• 2007 m. gegužės 15 d. Džomolungmos aukštumas įveikė Aldas Baltutis, o gegužės 21 d. – Darius Vaičiulis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių