Per demonstraciją Maskvoje buvo sulaikyta beveik 1,4 tūkst. žmonių

 • Teksto dydis:

Rusijos policija savaitgalį sulaikė beveik 1 400 žmonių, kurie buvo susirinkę prie Maskvos merijos reikalauti laisvų ir sąžiningų vietos valdžios rinkimų, sekmadienį pranešė protestus stebinti nevyriausybinė organizacija „OVD Info“.

Remiantis oficialiais duomenimis, eitynėse dalyvavo maždaug 3,5 tūkst. žmonių, protestavusių dėl to, kad tarnybos atsisakė įregistruoti virtinę opozicijos ir nepriklausomų kandidatų į rugsėjį vyksiančius Maskvos miesto dūmos rinkimus.

Šeštadienio demonstracija surengta praėjus savaitei po didžiausios pastarųjų metų protesto akcijos Maskvoje, į kurią susirinko apie 22 tūkst. dalyvių, reikalavusių pareigūnų leisti opozicijos kandidatams dalyvauti rinkimuose į 45 vietų dūmą.

Policijos pareigūnai lazdomis mušė protestuotojus, ėmusius būriuotis prie merijos, o naujienų agentūros AFP reporteriai iš įvykio vietos pranešė matę sužeistų demonstrantų.

„OVD Info“ sekmadienį pranešė, kad per šeštadienio demonstraciją buvo sulaikyti 1 373 žmonės.

Tuo metu Rusijos policija skelbia apie 1 074 sulaikytuosius „dėl įvairių pažeidimų per neteisėtą demonstraciją sostinės centre“.

Kratos ir sulaikymai

Po pastarojo protesto pareigūnai surengė kratas kelių opozicionierių namuose ir biuruose, o vienas aršiausių Kremliaus kritikų Aleksejus Navalnas buvo areštuotas 30 parų už raginimus surengti naują protestą.

„Tiesą sakant, esu išsigandęs“, – šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė proteste dalyvavęs informacinių technologijų srityje dirbantis 42-ejų Aleksejus Sprižickis.

Jo teigimu, pastarąjį kartą Maskvoje toks didelis spaudimas prieš aktyvistus buvo per 2012-aisiais įsiplieskusius protestus, prezidentui Vladimirui Putinui grįžus į Kremlių po ketverių metų premjero poste.

Keletas kitų iškilių opozicijos veikėjų ir neįregistruotų kandidatų buvo areštuoti likus kelioms valandoms iki mitingo pradžios.

Tarnybos sugriežtino veiksmus prieš opozicijos politikus, tvyrant pykčiui dėl prastėjančios gyvenimo kokybės ir smunkant V. Putino populiarumo reitingams.

Vietos rinkimai yra reta galimybė disidentams pareikšti savo balsą politiniame gyvenime, nors prieš Kremlių nusistačiusios partijos per ilgiau kaip 20 metų besitęsiantį V. Putino valdymą yra išstumtos iš parlamento.

Protestuotojų grupės šeštadienio pavakarę mėgino užblokuoti kelias gatves Maskvos centre, tačiau juos išvaikė gausios policijos pajėgos, iš įvykio vietos pranešė AFP žurnalistai.

„Norime laisvų rinkimų“

„Tai – mūsų miestas!“, „Gėda!“, „Norime laisvų rinkimų“, skandavo į mitingą susirinkusi minia.

Prieš demonstraciją buvo sulaikytas neįregistruotas kandidatas Dmitrijus Gudkovas. Anksčiau jis per „Facebook“ parašė, kad Rusijos ateičiai yra iškilęs pavojus.

„Jeigu dabar pralaimėsime, rinkimai kaip politinė priemonė liausis egzistavę, o represinė mašina stums šalį į 1937-uosius, – pabrėžė jis, turėdamas omenyje Stalino laikų represijas. – Kalbame apie tai, ar mūsų dienomis Rusijoje yra teisėta dalyvauti politikoje; kalbame apie šalį, kurioje mums teks gyventi.“

Prokremliški kandidatai sulaukė valstybės paramos, tuo metu nepriklausomi kandidatai skundžiasi susidūrę su daugybe kliūčių, kad būtų užregistruoti ir jų pavardės atsidurtų balsalapiuose.

Po to, kai aktyvistai ir paprasti maskviečiai praėjusią savaitę surengė virtinę piketų prie vietos rinkimų komisijos būstinės, tyrėjai paskelbė pradedantys baudžiamąjį tyrimą dėl trukdymo rinkimų pareigūnų darbui. Už tai piketų organizatoriams gresia iki penkerių metų nelaisvės.

„Pernelyg didelė jėga“

„Amnesty International“ pasmerkė policijos panaudotą „pernelyg didelę jėgą“ ir paragino nedelsiant paleisti taikius protestuotojus.

ES diplomatijos vadovės Federicos Mogherini (Federikos Mogerini) atstovė Maja Kocijančič sekmadienį taip pat pareiškė, kad demonstrantų sulaikymai per nesankcionuotą mitingą Maskvoje kelia nerimą ir pažeidžia žodžio ir susirinkimų laisves.

„Sulaikymai ir neadekvatus jėgos panaudojimas prieš taikius protestuotojus po virtinės opozicijos politikų areštų ir reidų, surengtų pastarosiomis dienomis, dar kartą pažeidžia pagrindines teises į žodžio, susirinkimų ir asociacijų laisvę. Šios pagrindinės teisės įtvirtintos Rusijos konstitucijoje, ir mes tikimės, kad jos bus ginamos“, – sakoma M. Kocijančič pareiškime.

A. Navalno bendražygis Ivanas Ždanovas taip pat pranešė, kad buvo suimtas prieš prasidedant šeštadienio demonstracijai.

Taip pat buvo sulaikytas neįregistruotas kandidatas Ilja Jašinas, kurio namuose buvo surengta krata. Vėliau politikas paleistas į laisvę.

„Valdžiai visai nunešė stogą: ji elgiasi tiesiog sadistiškai“, – tviteryje šeštadienio vakarą parašė I. Jašinas ir pridūrė, kad rugpjūčio 3 dieną vyks dar vienas didelis mitingas Maskvoje.

A. Navalno sąjungininkė Liubov Sobol, kuri šią savaitę protestuodama pradėjo bado streiką, irgi buvo sulaikyta per demonstraciją, o vėliau paleista; jai skirta 30 tūkst. rublių (426 eurų) bauda.

Kai kurių demonstracijos dalyvių nuomone, griežtas valdžios atsakas pavertė vietos problemą didelio masto protesto judėjimu.

68 metų pensininkė Jelena Rastovka sakė AFP: „Bijojau visą gyvenimą, bet dabar jau gana. Jeigu liksime namuose – niekas nepasikeis.“

„Valdžia suima žmones, norinčius mesti jai iššūkį. Pažiūrėkit, ką jie daro – valdžiai nepatinka liaudis“, – pridūrė ji.

30-metė iliustratorė Viktorija Popova sakė negalinti praleisti šio protesto.

„Neįmanoma, kad neateičiau. Neįmanoma jaustis bejėgei, nesugebančiai nieko pakeisti“, – AFP sakė ji.

„Kas būtų pagalvojęs, kad taps svarbu dalyvauti tokiame keistame ir nuobodžiame renginyje kaip Maskvos dūmos rinkimai?“ – stebėjosi V. Popova.


Šiame straipsnyje: Rusijamitingasdemonstracija

NAUJAUSI KOMENTARAI

navalno lyberastams ir rusijos pederastams

navalno lyberastams ir rusijos pederastams portretas
ykrete policajai y skudurus , manau dabar juos visus reiketu vezt y uz 3 tukst km.y tundra ir paleist , kol parpedins y Maskva ---sudo dvokas kury netradiciniai agrastai skleide .... baigs issisklaidyt

Kazas

Kazas portretas
Nebaisu,,,ot kai vilniuj saude i zmones,tai buvo baisu,bet ka darysi,,,laisva lt

Artūras

Artūras portretas
Rusija jau neįdomi,litvinus dabar Kinija puola...
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių