Popiežius vyksta į Pietų Sudaną raginti siekti taikos

Popiežius Pranciškus penktadienį pradėjo antrąjį ir paskutinį savo kelionės po Afriką etapą ir išvyko į Pietų Sudaną, tikėdamasis padrąsinti įstrigusį taikos procesą šioje jaunoje šalyje ir atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į tebesitęsiančias kovas ir gilėjančią humanitarinę krizę.

Pranciškus penktadienį Kinšasoje turėjo paskutinį susitikimą su Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) vyskupais prieš išskrisdamas į Pietų Sudano sostinę Džubą. Ten jis kartu su Kenterberio arkivyskupu Justinu Welby (Džastinu Velbiu) ir Škotijos bažnyčios generalinės asamblėjos moderatoriumi Iainu Greenshieldsu (Ijanu Grinšildsu) dalyvaus naujoje ekumeninėje akcijoje už taiką.

Minėti trys dvasininkai kartu atstovauja religinei vadovybei šioje daugiausia krikščioniškoje šalyje, jauniausioje pasaulyje, kuri 2011 metais gavo nepriklausomybę nuo musulmoniško Sudano, bet kurią kamuoja pilietinis karas ir konfliktai. Krikščionių lyderiai siekia bendrai paraginti Pietų Sudano politinius vadovus pamiršti nesutarimus ir dirbti savo tautos labui.

Dėl tebesitęsiančių kovų, įskaitant šią savaitę pietuose įvykdytus išpuolius, per kuriuos žuvo 27 žmonės, apie 2 mln. žmonių paliko savo namus, nepavyksta įgyvendinti 2018 metų taikos susitarimo, tačiau gyventojai sako, kad Pranciškaus atvykimas – pirmasis istorijoje popiežiaus vizitas į Pietų Sudaną – suteikė jiems vilties.

„Popiežius atneš mums taiką“, – jo atvykimo išvakarėse sakė 40-metė Monica Lado (Monika Lado) iš Džubos.

Viena maždaug 80 katalikų grupė iš centrinio Rumbeko miesto devynias dienas ėjo pėsčiomis, įveikė apie 300 km ir ketvirtadienį atvyko į Džubą pasveikinti popiežiaus. Piligrimai kentėjo skausmus, buvo pavargę ir su iki pūslių nutrintomis pėdomis, bet sakė, kad tikisi sekmadienį dalyvauti didžiosiose Pranciškaus mišiose ir parsinešti palaiminimų į savo namus ir šeimas.

„Kadangi atvyksta popiežius, tikiu, kad tai, kas mus žudė, baigsis“, – sakė besišypsanti 58 metų Victoria Yar (Viktorija Jar), atsisėdusi ant plastikinės kėdės pailsėti po ilgos kelionės.

Kita piligrimė, aštuonių vaikų motina Mary Yom (Meri Jom), dėl smurto neteko dviejų vaikų.

„Mūsų šalį naikina konfliktas, todėl tikimės, kad popiežius atvyksta su taika, ir daugiau niekas nebus nužudytas“, – sakė ji.

27 žuvusieji

Pranciškus ir J. Welby pirmą kartą paskelbė apie planus apsilankyti Pietų Sudane 2017 metais, tačiau kelionei ne kartą sutrukdė saugumo problemos. Siekdamas išjudinti procesą, 2019 metais Pranciškus vadovavo bendroms maldoms Vatikane ir atsiklaupęs ant kelių bučiavo Pietų Sudano priešininkų lyderių kojas, prašydamas jų sudaryti taiką.

Tačiau susirėmimai tęsiasi – tai įrodymas, kad vienos iš skurdžiausių pasaulio šalių bendruomenėse, kuriose dažni ginkluoti susirėmimai ir tvyro etninė įtampa, verda smurtas.

Šią savaitę mažiausiai 27 žmonės žuvo Centrinės Ekvatorijos valstijos Kadžo Kadžio mieste per naujausią bendruomeninį smurtą tarp gyvulių ganytojų ir kitų gyventojų. Kadžo Kadžio apygardos komisaras Phanuelis Dumo (Fanuelis Dumas) pavadino išpuolį barbarišku ir paragino laikytis ramybės.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas (TRKK) šią savaitę pranešė, kad pastaraisiais mėnesiais dėl atsinaujinusių susirėmimų visoje šalyje padaugėjo sužeistų pacientų.

„Matome siaubingus sužeidimus, ir dažnai pacientų gabenimas lėktuvu iš atokių vietovių yra vienintelis būdas išgelbėti jų gyvybes“, – sakė TRKK delegacijos Džuboje vadovas Pierre'as Dorbesas (Pjeras Dorbesas).

Vietos radijui „Eye Radio“ prezidentas Salva Kiiras (Salva Kiras) ketvirtadienį pažadėjo, kad šalis niekada negrįš į karą, kol jis bus valdžioje.

„Šventasis Tėvas atvyko į Pietų Sudaną dėl jūsų maldų“, – sakė jis.

Tačiau taikos susitarimo įgyvendinimas iš dalies stringa dėl tebesitęsiančios politinės trinties tarp S. Kiiro ir jo pavaduotojo Rieko Macharo (Riko Mačaro), kuris šalies pilietinio karo metu vadovavo opozicijos pajėgoms ir jau seniai nori pats būti valdžioje.

Kritikai nurodė, kad politinės valios trūkumas yra lėto susitarimo įgyvendinimo priežastis šalyje, kuriai taip pat trukdo įtariama plačiai paplitusi tarnybinė korupcija.

Siaubinga moterų padėtis

Tikimasi, kad Pranciškus Džuboje pakartos savo raginimą abiem vyrams ir visoms Pietų Sudano partijoms įsipareigoti siekti pažangos įgyvendinant susitarimą ir nutraukti korupciją. Be kita ko, pirmuosius šalies prezidento rinkimus teko atidėti dar dvejiems metams.

Be to, tikimasi, kad Pranciškus paragins nutraukti besitęsiančius susirėmimus ir atkreipti dėmesį į siaubingą moterų padėtį Pietų Sudane.

Praėjusiais metais Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komisija Pietų Sudane pranešė, kad visos ginkluotos grupuotės visoje šalyje kaip ginklą naudoja „plačiai paplitusius prievartavimus“.

Ji sakė esanti šokiruota dėl apklaustų moterų nupasakotų „stulbinamai žiaurių ir ilgai trunkančių grupinių išžaginimų, kuriuos prieš jas vykdė keli vyrai, dažnai tuo metu, kai jų sutuoktiniai, tėvai ar vaikai buvo priversti stebėti, bet bejėgiai įsikišti“.

Be to, lapkritį Jungtinės Tautos įspėjo, kad šiais metais humanitarinės pagalbos ir apsaugos reikės maždaug 9,4 mln. žmonių iš 12,4 mln. gyventojų, t. y. puse milijono daugiau nei 2022 metais. Jos nurodė, kad poreikis didėja dėl tebesitęsiančio smurto, pagalbos grupių prieigos apribojimų ir klimato sąlygų, įskaitant potvynius ir sausrą.

Tuo pat metu JT įspėjo, kad didesnėms pagalbos priemonėms reikalingos lėšos mažėja, nes pagalbos teikėjai nukreipia biudžetus į Ukrainą ir kitas krizes.

45 metų Poni Mary (Pouni Meri), kuri 2014 metais per pilietinį karą pabėgo iš šalies, bet praėjusiais metais grįžo į Džubą, sakė, kad tikisi, jog Pietų Sudano gyventojai pasinaudos popiežiaus vizitu, kad atleistų vieni kitiems.

„Jei širdyje vis dar turite nuodėmių, pykčio ar problemų su kitu žmogumi, jums bus sunku gauti Dievo palaiminimus“, – sakė ji.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių