M. Mursi šalininkai ruošiasi demonstracijoms, armija - už susilaikymą

Egipto kariškiai pasisakė už susitaikymą ir perspėjo nesiimti keršto išpuolių dėl prezidento Mohamedo Mursi (Mohamedo Mursio) nušalinimo, o policija suiminėja įtakingus islamistus, nuverstojo lyderio šalininkams planuojant penktadienį surengti dideles demonstracijas.

Vienas kariuomenės atstovas šį pranešimą paskelbė savo svetainėje socialiniame tinkle „Facebook“ tuo metu, kai daug žmonių buvo sužeisti per susirėmimus tarp islamiškų jėgų palaikomo M.Mursi šalininkų ir jo priešininkų Nilo deltos regione, įsiplieskusius prieš planuojamus mitingus.

Kariuomenė savo pranešime nurodė palaikanti teisę taikiai protestuoti, bet perspėjo, kad smurtas ir pilietinio nepaklusnumo veiksmai, tokie kaip kelių blokados, „pakenktų taikai visuomenėje“.

Nilo deltos provincijoje Šarkijoje susirėmimai įsiplieskė praėjus kelioms valandoms po to, kai 67 metų aukščiausio rango teisėjas Adly Mansouras (Adlis Mansūras) buvo prisaikdintas laikinuoju prezidentu iki naujų rinkimų per ceremoniją, kuri buvo tiesiogiai transliuojama televizijos iš Aukščiausiojo Konstitucinio Teismo.

Islamistai kaltina kariuomenę įvykdžius įžūlų sąmokslą prieš M.Mursi, pirmąjį demokratiškai išrinktą Egipto prezidentą, po masinių protestų, kurių dalyviai ragino atsistatydinti tą islamiškų pažiūrų lyderį.

M.Mursi į valdžią iškėlusi Musulmonų brolija paragino penktadienį rengti taikius protestus prieš „perversmą“, tačiau policija toliau medžioja šio judėjimo lyderius.

Kariuomenės pranešime sakomas, kad turėtų būti vengiama „nepaprastųjų ir autokratinių priemonių prieš bet kurią politinę grupę“, tačiau saugumo pajėgos suėmė kelis aukščiausius Musulmonų brolijos pareigūnus.

Policija areštavo Brolijos aukščiausiąjį lyderį Mohammedą Badie (Mohamedą Badį) už „kurstymą žudyti protestuotojus“, vienas saugumo pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.

Buvęs aukščiausiasis Brolijos vadovas Mahdi Akefas (Mahdis Akefas) taip pat buvo suimtas, pranešė valstybinė televizija.

Pats M.Mursi yra „prevenciškai sulaikytas“ kariškių, vienas aukšto tango karininkas ketvirtadienį paryčiais sakė AFP, praėjus kelioms valandoms prezidento nuvertimo trečiadienio vakarą, užsimindamas, kad šalies vadovui gali tekti stoti prieš teismą.

M.Mursi vyriausybė subyrėjo trečiadienį - po to, kai armija pateikė 48 valandų ultimatumą po didelių demonstracijų, vykusių nuo birželio 30-osios, kai prezidentas baigė pirmuosius neramius darbo metus.

Kaire pyktis užleido vietą niūriai nuotaikai, kai tūkstančiai islamiškojo judėjimo šalininkų surengė mitingą vienoje mečetėje, apsuptoje armijos.

„Tai švelnus karinis perversmas. Kariuomenė pasielgė gudriai, pasinaudojusi civilių priedanga“, - sakė ten atėjęs 26 metų Ahmedas al Sayyedas (Ahmedas Sajedas), turėdamas omenyje masinius M.Mursi priešininkų protestus.

Kariuomenės vadas generolas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) paskelbė apie M.Mursi nuvertimą trečiadienio vakarą, aiškindamas, kad prezidentas pasirodė esantis nepajėgus užbaigti gilėjančią politinę krizę. Tuo metu į Kairo gatves išvažiavo dešimtys šarvuočių.

Vienas teismo šaltinis sakė, kad prokurorai pirmadienį pradės Musulmonų brolijos narių, įskaitant M.Mursi, apklausas atliekant tyrimą dėl „teismų įžeidimo“.

Kiti šio judėjimo lyderiai bus apklausti dėl tų pačių kaltinimų, įskaitant Brolijos politinio sparno vadovus Saadą al Katatni (Saadą Katatanį), Mohammedą al Beltagui (Mohameda Beltagujį), Gamalą Gibrilą ir Taherą Abdel Mohseną.

M.Mursi ir 35 kitiems Brolijos lyderiams taip pat buvo uždrausta išvykti.

Pasak analitikų, M.Mursi ir islamistų veiksmai paspartino jų nuopuolį.

„Mursi ir Brolija padarė beveik visas įmanomas klaidas ... Jie susipriešino su potencialiais sąjungininkais, ignoravo didėjantį nepasitenkinimą, skyrė daugiau dėmesio savo valdžios įtvirtinimui, o ne visų jiems prieinamų priemonių naudojimui“, - rašo JAV internetinio žurnalo „New Republic“ apžvalgininkas Nathanas Brownas (Neitanas Braunas).

M.Mursi šalininkai argumentuoja, kad prezidentas kiekviename žingsnyje patirdavo pasipriešinimą iš biurokratijos, likusios nuo ankstesnio autoritarinio lyderio Hosni Mubarako (Hosnio Mubarako) režimo, kuris buvo nuverstas per sukilimą 2011-ųjų pradžioje.

Praėjus kelioms valandoms po to, kai kariškiai pranešė apie prezidento nušalinimą, buvo paskelbtas iš anksto įrašyta M.Mursi kalba, kurioje jis atkakliai ragino savo šalininkus ginti rinkimuose įgytą šalies vadovo „legitimumą“.

„Kažkuriuo metu turėjome pasipriešinti šiai grasinančiai retorikai, - vienas aukštas karininkas sakė AFP. - Jam pavyko sukurti priešiškumą tarp egiptiečių.“NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių