JAV ir P. Korėjai pradedant didelio masto pratybas, Š. Korėja paleido raketas

  • Teksto dydis:

Šiaurės Korėja pirmadienį pranešė, kad išbandė dvi iš povandeninio laivo paleidžiamas strategines sparnuotąsias raketas, prieš Pietų Korėjai ir Jungtinės Valstijoms pradedant didžiausias per penkerius metus bendras karines pratybas.

Branduolinių ginklų turintis Pchenjanas teigė, kad šis bandymas patvirtino jo „branduolinio karo atgrasymo priemones įvairiose erdvėse“, ir pasmerkė nuo pirmadienio 10 dienų truksiančias pratybas, vadinamas „Laisvės skydu“, kurios yra sąjungininkų siekio atremti didėjančias Šiaurės Korėjos grėsmes dalis.

„Dvi strateginės sparnuotosios raketos tiksliai pataikė į iš anksto numatytą taikinį Korėjos Rytų jūroje“, – pranešė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA).

Pagal galiojančias Jungtinių Tautų sankcijas Šiaurės Korėjai techniškai nedraudžiama paleisti sparnuotąsias raketas, nors bandymai, susiję su jos branduoliniu arsenalu, yra draudžiami.

KCNA pranešime teigiama, kad bandymas susijęs su tuo, kad JAV ir Pietų Korėja „vis labiau neslepia savo prieš KLDR nukreiptų karinių manevrų“, vadindama Šiaurės Korėją jos oficialiu pavadinimu.

Pietų Korėjos kariuomenė pranešė, kad sekmadienio rytą iš Šiaurės Korėjos povandeninio laivo užfiksavo bent vienos neatpažintos raketos paleidimą.

Dvi strateginės sparnuotosios raketos tiksliai pataikė į iš anksto numatytą taikinį Korėjos Rytų jūroje.

Šiaurės Korėjos valstybinės žiniasklaidos paskelbtose nuotraukose ir vaizdo įraše matyti povandeninis laivas „8.24 Yongung“ ir iš vandens į dangų kylanti raketa, kurią lydi balti dūmai ir liepsnos.

Analitikai teigė, kad išlieka „didžiulių abejonių“ dėl to, kiek pažengusi yra Šiaurės Korėjos povandeninių laivų programa.

Seulo „Ewha“ universiteto profesorius Park Won-gonas (Pak Vongonas) sakė, kad iš valstybinės žiniasklaidos nuotraukų galima spręsti, jog raketa buvo paleista iš virš vandens.

„Tada nėra prasmės šaudyti iš povandeninio laivo, nes nėra galimybės pasislėpti, – naujienų agentūrai AFP teigė jis. – Šiaurės Korėja sako, kad ginklai yra dislokuoti, bet ar mes tuo patikime, yra kitas klausimas.“

Gynybinės pratybos

Pietų Korėjos kariuomenė teigė, kad pratybose „Laisvės skydas“ „taikomos karo meto procedūros, kuriomis siekiama atremti galimas Šiaurės Korėjos atakas ir vykdyti stabilizavimo kampaniją Šiaurėje“.

Ji pabrėžė, kad tai „gynybinės pratybos, pagrįstos bendru operatyviniu planu“.

Tačiau Šiaurės Korėja visas tokias pratybas vertina kaip invazijos repeticijas ir ne kartą įspėjo, kad atsakydama į jas imsis „triuškinančių veiksmų“.

„Šiaurės Korėja raketomis pasisako prieš bendras pratybas, – teigė Asano politikos studijų instituto analitikas Go Myong-hyunas (Go Mjonghjunas). – Ji nori pabrėžti, kad raketos kuriamos savigynos tikslais.“

Pchenjano užsienio reikalų ministerija pirmadienį taip pat paskelbė pareiškimą, kuriame smerkė Jungtines Valstijas dėl to, ką pavadino „piktybišku JAV „žmogaus teisių“ reketu“, po to, kai Vašingtonas pareiškė, kad šią savaitę surengs JT susitikimą dėl teisių pažeidimų Šiaurės Korėjoje.

Tikimasi daugiau

Praėjusiais metais Šiaurės Korėja pasiskelbė esanti „negrįžtama“ branduolinė jėga ir paleido rekordiškai daug raketų.

Praėjusią savaitę šalies lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) įsakė savo kariuomenei suintensyvinti pratybas ir pasirengti „tikram karui“.

Vašingtonas ne kartą pakartojo savo „geležinį įsipareigojimą“ ginti Pietų Korėją, įskaitant „visų savo karinių pajėgumų, įskaitant branduolinius, panaudojimą“.

Pietų Korėja savo ruožtu nori užtikrinti vis labiau nerimaujančią visuomenę dėl JAV įsipareigojimo laikytis vadinamojo išplėstinio atgrasymo, dėl kurio JAV karinės priemonės, įskaitant branduolinius ginklus, padeda užkirsti kelią išpuoliams prieš sąjungininkus.

Nors oficiali abiejų šalių politika Šiaurės Korėjos atžvilgiu – kad Kim Jong Unas turi atsisakyti branduolinių ginklų ir grįžti prie derybų stalo – nepasikeitė, ekspertai teigė, kad įvyko praktinių pokyčių.

JAV „faktiškai pripažino, kad Šiaurės Korėja niekada neatsisakys savo branduolinės programos“, AFP sakė An Chan Ilas (An Čan Iras), perbėgėlis, tapęs tyrėju ir vadovaujantis Pasauliniam Šiaurės Korėjos studijų institutui.

Pratybos „Laisvės skydas“ yra pirmosios nuo to laiko, o tai reiškia, kad jos „kokybiškai ir kiekybiškai labai skirsis nuo ankstesnių bendrų pratybų, kurios vyko pastaraisiais metais“, pridūrė jis.

Šiaurės Korėja tikriausiai pasinaudos šia situacija kaip pretekstu sustiprinti savo uždraustas ginklų programas, sakė į pensiją išėjęs Pietų Korėjos kariuomenės generolas Chun In-bumas (Čun Inbumas).

„Net ir atlikus branduolinį bandymą reikėtų tikėtis daugiau raketų paleidimų, kurių stilius ir mastas gali skirtis. Daugiau Šiaurės Korėjos bauginimo veiksmų neturėtų stebinti“, – teigė jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

taip

taip portretas
jav zydeliai nori karo kad prisiprasys ant savo galvos -;;-;;-;;-=0
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių