Japonijoje prasidėjo G-20 viršūnių susitikimas

 • Teksto dydis:

Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių lyderiai penktadienį Osakos mieste Japonijoje pradėjo svarbų viršūnių susitikimą, kuris veikiausiai bus vienas įtempčiausių per daugelį metų. 

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe (Šindzas Abė) atidarė susitikimą, kuriame daugiausiai dėmesio tikriausiai bus skirta diskusijoms apie prekybą, geopolitines krizes ir klimato kaitą.

Visgi pirmosiomis susitikimo minutėmis atmosfera, regis, buvo draugiška, o bendrai nuotraukai sustojusių lyderių veidus puošė šypsenos. 

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir Kinijos lyderis Xi Jinpingas (Si Dzinpingas), kurų šalys įsitraukusios į aštrų ginčą dėl prekybos, prieš fotografuodamiesi paspaudė vienas kitam ranką.

Lyderiams patraukus į posėdžių salę, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) kažką tyliai pakuždėjo D. Trumpui į ausį.

D. Tuskas aštriai sukritikavo V. Putiną

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas penktadienį neįprastai aštriai sukritikavo Vladimirą Putiną ir sakė „griežtai nesutinkantis“ su Rusijos prezidentu, kad liberalizmas yra atgyvenęs.

Interviu britų laikraščiui „Financial Times“ Rusijos lyderis sakė, kad „liberalioji idėja“ dabar prieštarauja tam, ko visame pasaulyje nori žmonės.

„(Liberalai) negali nieko niekam paprasčiausiai diktuoti, kaip bandė daryti pastaraisiais dešimtmečiais“, – sakė V. Putinas, populistiniams judėjimams sulaukiant vis daugiau paramos Europoje ir JAV.

V. Putinas „kardinalia klaida“ pavadino Vokietijos kanclerės Angelos Merkel sprendimą įsileisti į šalį daugiau kaip milijoną pabėgėlių ir gyrė JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pastangas stabdyti migrantų srautą iš Meksikos.

Kas man atrodo išties atgyvenę, tai autoritariškumas, asmenybės kultai, oligarchų vaidmuo, net jei kartais tai gali atrodyti veiksminga.

„Liberalioji idėja suponuoja, kad nieko nereikia daryti. Kad migrantai gali nebaudžiami žudyti, plėšti ir žaginti, nes reikia ginti jų, kaip migrantų, teises, – sakė jis. – Liberalioji idėja atgyveno. Ji ėmė prieštarauti populiacijos didžiosios daugumos interesams.“

Osakoje Japonijoje, kur dalyvauja Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime, D. Tuskas priekaištavo V. Putinui dėl tokių komentarų.

„Turiu pasakyti, jog griežtai nesutinku su pagrindiniu argumentu, kad liberalizmas atgyveno“, – pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas.

„Tas, kas sako, jog liberalioji demokratija atgyveno, taip pat tvirtina, kad atgyveno laisvė, atgyveno teisinė valstybė, atgyveno žmogaus teisės“, – pridūrė D. Tuskas. Pasak jo, tai yra „esminės ir gyvos“ europiečių vertybės.

„Kas man atrodo išties atgyvenę, tai autoritariškumas, asmenybės kultai, oligarchų vaidmuo, net jei kartais tai gali atrodyti veiksminga“, – pabrėžė D. Tuskas.

D. Trumpas: nėra ko skubėti dėl Irano

JAV prezidentas penktadienį pareiškė, jog nėra ko skubėti greičiau išspręsti problemą dėl išaugusios įtampos Amerikos santykiuose su Iranu, pakursčiusios būgštavimus dėl galimo karinio konflikto.  

„Turime daug laiko. Nėra jokios skubos. Jie gali neskubėti. Nėra jokio laiko spaudimo“, – sakė D. Trumpas Osakoje.

„Tikiuosi, galiausiai visa tai išsispręs. Jei taip – puiku, jei ne – išgirsite apie tai“, – kalbėjo Amerikos lyderis. 

Šįkart D. Trumpo tonas buvo kur kas draugiškesnis, palyginti su aštria jo retorika prieš kelionę į G-20 susitikimą, kuriame Irano problema bus viena svarbiausių darbotvarkės temų.      

Trečiadienį JAV prezidentas pareiškė, kad bet koks karinis konfliktas su Iranu „netruktų ilgai“.  Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas (Mohamadas Džavadas Zarifas) atsikirto, kad D. Trumpas laba klysta.  

„Trumpas karas“ su Iranu tėra iliuzija“, – socialiniame tinkle „Twitter“ ketvirtadienį parašė M. J. Zarifas.

Įtampa tarp Teherano ir Vašingtono nuolat didėjo nuo pernai gegužės, kai D. Trumpas paskelbė apie Amerikos pasitraukimą iš tarptautinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos. 

Iranui praėjusį ketvirtadienį numušus amerikiečių žvalgybos droną „Global Hawk“, JAV prezidentas kitą dieną įsakė smogti šiitiškos respublikos kariniams taikiniams, bet paskutinę minutę šį puolimą sustabdė.

Šią savaitę įtampa dar padidėjo, D. Trumpui pirmadienį paskelbus sankcijas Irano aukščiausiajam lyderiui ajatolai Ali Khamenei (Ali Chamenėjui) ir virtinei kitų aukštų pareigūnų, įskaitant kariuomenės vadus.

„Labai rimti klausimai“

Nors viešai buvo pasakyta daug šiltų žodžių, susitikimas tikriausiai bus labai įtemptas, su ginčais dėl prekybos, Irano ir klimato kaitos.

Labiausiai laukiama viršūnių susitikimo dalis įvyks šeštadienį, kai D. Trumpas ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pirmą kartą po praėjusio G-20 viršūnių susitikimo susitiks akis į akį gvildenti klausimo dėl paliaubų pasaulio ekonomiką sutrikdžiusiame prekybos kare.

Ekspertai mano, kad yra nedaug galimybių iškart pasiekti visapusišką susitarimą, ir sako, kad didžiausias dalykas, kurio galima tikėtis, yra paliaubos, pagal kurias Vašingtonas neįvestų naujų tarifų ir nepadidintų konflikto.

Tačiau net paliaubos nėra garantuotos. Laikraštis „The Wall Street Journal“ ketvirtadienį rašė, kad Pekinas nesutiks su jokiu susitarimu, jei Vašingtonas neatšauks savo draudimų kinų telekomunikacijų milžinei „Huawei“.

Prieš atvykdamas į Osaką D. Trumpas pareiškė, kad Kinija paliaubų nori todėl, kad jos ekonomika esą žlunga.

Įtūžęs dėl, jo nuomone, Kinijos nesąžiningai įgyto pranašumo prekybos sistemoje, D. Trumpas jau anksčiau įvedė muitus 200 mlrd. JAV dolerių (175 mlrd. eurų) vertės kiniškam importui ir atrodė nusiteikęs žengti dar toliau.

Xi Jinpingui surengus susitikimą su kolegomis iš Egipto, Pietų Afrikos Respublikos (PAR) ir Senegalo, Kinijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas Dai Bingas sakė, jog „visi lyderiai pabrėžė, kad... vis dažniau naudojama bauginimo praktika“.

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas), kuris ketvirtadienį pietavo su D. Trumpu, sakė, kad dėl šio ginčo teks nemažai padirbėti.

„Išėjau susidaręs įspūdį, kad tai bus sunku, nes yra labai rimtų klausimų, kuriuos jie bando išspręsti“, – sakė jis Australijos televizijai „Channel 7“.

„Raudona linija“

Prekyba toli gražu nebus vienintelis sunkus viršūnių susitikimo klausimas ir atrodo, kad tarp kitų ginčijamų klausimų bus klimato kaita.

Susitikimo šeimininkė Japonija viliasi išspręsti nuomonių skirtumus tarp JAV administracijos, norinčios pasitraukti iš Paryžiaus klimato susitarimo, ir Europos lyderių, siekiančių rimtų veiksmų klimato klausimu.

Prancūzijos prezidentas E. Macronas yra sakęs, kad nori griežtų formuluočių apie paramą veiksmams dėl klimato kaitos, bet Vašingtonas tikriausiai neparems tokio susitarimo.

E. Macronui tvirtinant, kad šis klausimas yra „raudona linija“, japonų pareigūnai pripažįsta, kad pasiekti susitarimą bus sunku.

„Tikimasi, kad darbas įvairioms nuomonėms konsoliduoti bus sunkus“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė vienas Japonijos pareigūnas.

E. Macronas taip pat sakė, kad nepasirašys svarbaus Europos Sąjungos ir Lotynų Amerikos šalių prekybos susitarimo, kuris galėtų būti pasiektas Osakoje, jei Brazilija pasitrauks iš Paryžiaus susitarimo.

Tarp svarbiausių derybų darbotvarkės temų bus ir tebesitęsianti įtampa Artimuosiuose Rytuose. D. Trumpas prieš išvykdamas į Japoniją sakė, kad bet koks karas su Iranu „netruktų ilgai“.

Tokio vertinimo tikriausiai nepalaikys kiti G-20 lyderiai. E. Macronas ketvirtadienį jau perspėjo: „Trumpų karų nebūna.“

Kalbėdamas apie karus, Prancūzijos prezidentas sakė: „Žinome, kada jis prasideda, bet retai (žinome), kada jis pasibaigs.“

Forumo svečių vaišės

Viršūnių susitikimo organizatoriai siūlė svečiams paragauti įvairių vietos delikatesų, penktadienį pranešė televizija CNN.

Pasaulio lyderiai galėjo pasimėgauti ypač dideliu jūrų gėrybių, tokių kaip jūrų ežiai ir austrės, pasirinkimu.

G-20 vaišinami tradiciniais regioniniais patiekalais. Pavyzdžiui, kaip užkandžiai siūlomi takojakiai – kamuoliukai iš tešlos su virto aštuonkojo ir žalumynų įdaru, taip pat kušikacu – gruzdintų daržovių arba mėsos iešmeliai.

Patiekalus svečių akivaizdoje specialiosiose zonose ruošia virėjai japonai. Taip pat buvo paruošta nedidelė salė, kur galima paragauti įvairių japoniškų konservų, įskaitant konservuotas didžiąsias austres.

Desertui forumo dalyviams siūlomi įvairių skonių minkštų ledų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ops

Ops portretas
Putinas yra,o kur musu madam? Neileidzia?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių