A. Guterresas: JT protektoratas Gazos Ruože nėra sprendimas

  • Teksto dydis:

Jungtinių Tautų (JT) protektoratas Gazos Ruože neišspręstų konflikto šioje teritorijoje, pirmadienį pareiškė šios organizacijos generalinis sekretorius, paraginęs vietoj to pradėti pereinamąjį laikotarpį, kuriame dalyvautų arabų šalys ir Jungtinės Valstijos ir kuris padėtų įgyvendinti dviejų valstybių sprendimą.

Antonio Gutteresas (Antoniju Guterišas) pažymėjo, jog „svarbu sugebėti šią tragediją paversti galimybe“, o tai, jo nuomone, reiškia „ryžtingai ir negrįžtamai pereiti prie dviejų valstybių sprendimo“.

Tai reiškia, kad pasibaigus dabartiniam Izraelio ir „Hamas“ kovotojų karui Gazos Ruože, būtų „sustiprinta Palestinos savivalda, prisiimanti atsakomybę Gazos Ruože“, sakė jis.

Visgi jis pridūrė, kad Palestinos savivalda negali žengti į Gazos Ruožą, remiama Izraelio tankų, o tai reiškia, kad „tarptautinė bendruomenė turi numatyti pereinamąjį laikotarpį“.

"Nemanau, kad JT protektoratas Gazoje yra sprendimas“, – sakė A. Guterresas.

Vietoj to jis paragino taikyti daugiašalį požiūrį, pagal kurį Jungtinės Valstijos būtų pagrindinis Izraelio saugumo garantas, o arabų šalys „būtinai“ remtų palestiniečius.

Pasak jo, „visi turi susivienyti, kad būtų sudarytos sąlygos pereinamajam laikotarpiui, leidžiančiam sustiprintai Palestinos savivaldai prisiimti atsakomybę Gazos Ruože", o po to – dviejų valstybių sprendimui.

„Gėdos sąrašas“

A. Guterresas taip pat dar kartą pasmerkė civilių gyventojų, ypač vaikų, žudymą Gazos Ruože, kur Izraelis vykdo nesiliaujančią oro ir sausumos kampaniją, keršydamas už „Hamas“ spalio 7 dieną surengtus išpuolius.

JT vadovas jau septynerius metus skelbia ginkluotų konfliktų šalių, kurios vykdo sunkius pažeidimus prieš vaikus, „gėdos sąrašą“. Žmogaus teisių organizacijos anksčiau kritikavo Izraelio neįtraukimą į šį sąrašą.

A. Guterresas nepasakė, ar šiais metais tai gali pasikeisti, tačiau pateikė vaikų, žuvusių Gazos Ruože, skaičių.

Ligšiolinių „gėdos sąrašo“ ataskaitų duomenimis, daugiausiai vaikų per vienus metus nužudė vienas veikėjas – Talibanas Afganistane 2017–2018 metais, po to – Sirijos vyriausybė ir jos sąjungininkai iki 2020 metų. Abiem atvejais žuvusių vaikų skaičius siekė šimtus.

„Nesileidžiant į diskusijas dėl skaičių, kuriuos skelbia Gazos Ruožo faktinės valdžios institucijos, tikslumo, aišku tik tai, kad per kelias savaites žuvo tūkstančiai vaikų“, – žurnalistams sakė A. Guterresas.

„Matome civilių gyventojų žudymą, kuris neturi analogų ir precedento nė viename konflikte nuo tada, kai pradėjau eiti generalinio sekretoriaus pareigas.“

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių