EP privers kūrybininkus išnaudojančius interneto gigantus stabtelėti

"Internetas negali būti nereguliuojama erdvė. Ji taip išsivystė, kad kuria visišką disbalansą. Ji "suvalgo" ES kūrybiškumą", – sako naująją autorių teisių direktyvą palaikęs europarlamentaras Sajjadas Karimas. Trejus metus už įvairaus pobūdžio turinį kuriančių autorių teises internete kovoję politikai teigia pasiekę išskirtinę pergalę.

Laisvės nėra?

Po ilgų derybų vasarį Europos Parlamentas (EP) ir ES Taryba preliminariai susitarė dėl autorių teisių ir pareigų internete. Šiomis dienomis Strasbūre vykusioje plenarinėje sesijoje EP patvirtino naujas autorių teisių internete taisykles – jos suteiks daugiau galimybių kūrybininkams ir naujienų leidėjams siekti palankesnių susitarimų dėl jų darbų naudojimo su tokiomis interneto milžinėmis, kaip "YouTube" ar "Facebook".

Belgijos atstovas Europos Parlamente, Europos liberalų ir demokratų aljanso (ALDE) pirmininkas Guy Verhofstadtas spaudos konferencijoje teigė, kad Europa, palyginus su Azija ir JAV, sukuria daugiausia interneto turinio, bet šis dažniausiai pasirodo didžiosiose JAV interneto platformose. Pasak G.Verhofstadto, būtent šie interneto žaidėjai uždirba Europos kūrėjų pinigus.

"Mes turime tai pakeisti, turime kaip įmanoma greičiau sukurti europietišką modelį, kad žmonės turėtų pasirinkimą", – sako jis.

"Tai reiškia, kad internetas šiandien nėra laisvas, nes mūsų turinį daugiausiai valdo amerikietiškos platformos. Kad pasiektume interneto laisvę, GDPR (bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) buvo pirmasis žingsnis, antrasis žingsnis tam pasiekti yra autorių teisės, artimiausiu metu reikia kitų žingsnių. Mums reikia savų standartų", – teigia G.Verhofstadtas.

"Mums nereikia interneto, kuriame vyrauja keturios ar penkios interneto platformos. Tai nėra laisvas internetas, tai yra monopolija. Matau žmones, kurie sako norintys ginti laisvą internetą, bet internetas nėra laisvas. Vienintelė laisvė, kurią turite, siųsti savo duomenis kompanijoms, kurios juos panaudos savo pelnui", – priduria europarlamentaras.

Direktyva siekiama užikrinti saviraiškos laisves interneto erdvėje ir užtikrinti, kad interneto gigantai dalytųsi pajamomis su savo turinio autoriais – ir muzikantais, ir atlikėjais, ir naujienų leidėjais.

Iki šiol interneto kompanijos turėjo mažai paskatų pasirašyti teisingas sutartis su autorių teisių savininkais, nes šios kompanijos nebuvo laikomos atsakingomis už jų vartotojų įkeltą turinį. Interneto platformos buvo įpareigotos tik pašalinti taisykles pažeidžiantį turinį, jei jo kūrėjai patys to paprašytų. Nuo šiol interneto milžinai bus atsakingi už vartotojų talpinamą turinį.

Visiems žaidėjams

Vis dėlto naujoji autorių teisių direktyva orientuota ne tik į griežtesnį didžiųjų interneto platformų reguliavimą – naująsias taisykles palaikantys europarlamentarai teigia, kad jomis siekiama apčiuopiamos naudos piliečiams, visiems kūrybiniams sektoriams, mokslo darbuotojams, pedagogams, kultūros paveldo institucijoms ir spaudai.

Pagal naująją direktyvą ir žurnalistai turėtų gauti dalį su autorinėmis teisėmis susijusių pajamų, kurias gauna jų naujienų leidėjai.

Už bendrąja skaitmeninė rinką atsakingas Europos Komisijos (EK) viceprezidentas Andrusas Ansipas ir už skaitmeninę ekonomiką ir skaitmeninės visuomenės reikalus atsakinga EK narė Mariyja Gabriel sveikino rezultatą bendrame pareiškime.

Leidžiama cituoti esamus darbus kritikos, peržiūros, karikatūros ir parodijos tikslais. Vadinasi, memus ir panašius parodijos kūrinius galima naudoti laisvai.

"Džiaugiamės, kad Europos Parlamentas patvirtino direktyvą dėl autorių teisių bendrojoje skaitmeninėje rinkoje. Ši direktyva apsaugo kūrybiškumą skaitmeniniame amžiuje ir užtikrina, kad ES piliečiai galėtų naudotis platesne prieiga prie turinio, o jų saviraiškos laisvė internete būtų visiškai apsaugota. Naujosios taisyklės sustiprins mūsų kūrybines industrijas, kurios sudaro 11,65 mln. darbo vietų, 6,8 proc. BVP ir jų vertė kasmet siekia 915 000 mln. eurų", – teigiama pareiškime.

Jame pabrėžiama, kad šis EP balsavimas užtikrina tinkamą visų žaidėjų – vartotojų, kūrėjų, autorių, spaudos – interesų pusiausvyrą, taip pat nustatant proporcingas prievoles interneto gigantams.

"Autorių teisių direktyva saugo saviraiškos laisvę, svarbiausią ES vertybę. Direktyvoje nustatomos griežtos vartotojų apsaugos priemonės, kuriose aiškiai nurodoma, kad visoje Europoje leidžiama cituoti esamus darbus kritikos, peržiūros, karikatūros ir parodijos tikslais. Vadinasi, memus ir panašius parodijos kūrinius galima naudoti laisvai. Vartotojų interesai taip pat saugomi taikant veiksmingus mechanizmus, kuriais būtų galima greitai užginčyti bet kokį nepagrįstą jų turinio pašalinimą iš interneto platformų", – tęsia EK nariai.

Ir mokslo bendruomenei

Autorių teisių direktyva taip pat pagerins kūrėjų pozicijas derybose su didelėmis platformomis, kurių bendrajam turiniui kūrybininkų sukurti produktai yra labai naudingi. Rašytojai, žurnalistai, dainininkai, muzikantai ir aktoriai galės lengviau derėtis su savo leidėjais ar prodiuseriais.

Nuo šiol taip pat bus lengviau naudoti autorių teisių saugomą medžiagą rengiant mokslinius tyrimus. Autorių teisių apribojimai taip pat nebus taikomi turiniui, naudojamam mokomajai veiklai ar skirtam iliustruoti.

Naujosios taisyklės leis mokslinių tyrimų organizacijoms, universitetams, mokykloms, bibliotekoms ir muziejams naudoti daugiau internetinės informacijos. Direktyvoje atsižvelgiama į naujas technologijas, siekiant užtikrinti, kad mokslininkai galėtų išnaudoti visą teksto ir duomenų gavybos potencialą.

Prašėsi modernizavimo

2016 m. EK apklausos parodė, kad 57 proc. interneto vartotojų naudojasi spaudos straipsniais socialiniuose tinkluose, informacijos agregatoriuose ar paieškos sistemose. 47 proc. šių vartotojų skaito minimų svetainių parengtas ištraukas be papildomo mygtuko paspaudimo. Tokia pati tendencija pastebėta muzikos ir kino pramonėje: 49 proc. ES vartotojų prisijungė prie muzikos ar audiovizualinio turinio internete, o 40 proc. 15–24 metų asmenų bent kartą per savaitę žiūrėjo televiziją internete. Nuo 2016 m. tendencija sparčiai augo.

Tų pačių metų rugsėjį EK pasiūlė modernizuoti ES autorių teisių taisykles, siekdama Europos kultūros klestėjimo, kaip bendrosios skaitmeninės rinkos strategijos dalies.

ES autorių teisių reforma yra EP, ES Tarybos ir EK prioritetinis klausimas. Šia reforma modernizuojamos ES autorių teisių taisyklės, kurios galioja nuo 2001 m. Tuo metu dar nebuvo socialinės žiniasklaidos, muziejų, skaitmenizuojančių savo meno kolekcijas, ar mokytojų, teikiančių internetinius kursus.

2018 m. gruodį ES teisės aktų leidėjai sutarė dėl naujų taisyklių, kuriomis sekant Europos transliuotojams tam tikras programas yra lengviau transliuoti savo tiesioginėse televizijose arba internetu. Nuo 2018 m. balandžio 1 d. europiečiai, kurie savo buveinės valstybėje ES narėje perka ar prenumeruoja filmus, sporto transliacijas, muziką, elektronines knygas ir žaidimus, gali pasiekti šį turinį, kai jie keliauja ar laikinai gyvena kitoje ES šalyje.

Nustokite vadinti ataka

Autorių teisių direktyvą balsavimo metu Strasbūre palaikė 348 parlamentarai, 274 balsavo prieš, o 36 susilaikė.

Artimiausiomis savaitėmis ES Taryba turės oficialiai patvirtinti naująją direktyvą. Paskelbus ES oficialiajame leidinyje, valstybės narės turės per dvejus metus perkelti naujas taisykles į savo nacionalinius teisės aktus.

Vokiečių parlamentaras, Europos liaudies partijos (EPP) narys ir pirmininko pavaduotojas Axelis Vossas teigia, kad ši direktyva taip pat suteiks daugiau teisių startuoliams, jiems bus taikomi lengvesni įsipareigojimai.

"Rytojaus lyderiausiančios kompanijos yra šiandienos startuoliai, o įvairovė priklauso nuo gilių, inovatyvių, dinamiškų, jaunų kompanijų", - po parlamentarų balsavimo sakė jis.

Jungtinės Karalystės atstovas, Europos konservatorių ir reformuotojų frakcijos narys S.Karimas giria kolegos A.Vosso trejus metus į šios direktyvos gimimą dėtas pastangas ir teigia, kad per 15 metų jo darbo Europos Parlamente klausimo, kuris reikalautų tokios įnirtingos kovos, jis esą nėra matęs.

"Internetas negali būti nereguliuojama erdvė. Ji taip išsivystė, kad kuria visišką disbalansą. Ji "suvalgo" ES kūrybiškumą... Nustokite direktyvą vadinti ataka prieš jus. Taip nėra", – reformos kritikams, sakantiems, kad direktyva varžo interneto laisves, po balsavimo atrėžė jis.

"Esu teisininkas, todėl galiu jus užtikrinti, kad tekstas buvo parengtas, perdarytas, perskaitytas, pabrauktas raudonai, kad būtų užtikrinta, jog viskas yra teisingoje pusėje", – skeptikus patikino jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių