Ieškinyje sakoma, kad Jungtinių Valstijų prekybos politika „dabar priklauso nuo prezidento užgaidų, o ne nuo patikimo jo teisėtos valdžios vykdymo“.
„Pareikšdamas teisę įvesti didžiulius ir nuolat kintančius tarifus bet kokioms į Jungtines Valstijas įvežamoms prekėms, kurias jis pasirinks, kad ir dėl kokių priežasčių jam patogu paskelbti nepaprastąją padėtį, prezidentas pakeitė konstitucinę tvarką ir įnešė chaosą į Amerikos ekonomiką“, - sakoma ieškinyje.
Ieškovai tvirtina, kad pagal JAV Konstituciją tik Kongresas turi galią įvesti mokesčius, tarifus ir muitus, o ne prezidentas.
Pradėjęs eiti pareigas D. Trumpas paskelbė daugybę didelių importo muitų, supurčiusių akcijų ir finansų rinkas. Balandžio pradžioje jis paskelbė, kad JAV taikys bendruosius bent 10 proc. tarifus visam importui į šalį ir papildomus mokesčius daugeliui prekybos partnerių. Daugelis numatytų tarifų buvo sustabdyti 90 dienų, kad būtų galima pradėti derybas dėl prekybos, tačiau kiniškoms prekėms tebegalioja specialūs tarifai iki 145 procentų. Pekinas atsakė įvesdamas iki 125 proc. muitus JAV gaminiams.
Ieškinį pateikė Oregono, Kolorado, Konektikuto, Delavero, Ilinojaus, Meino, Minesotos, Naujosios Meksikos, Niujorko ir Vermonto valstijos, turinčios demokratų gubernatorius, taip pat respublikonų vadovaujamos Arizonos ir Nevados valstijos. Ieškovai reikalauja, kad teismas panaikintų tarifus, motyvuodami tuo, kad „prezidentas neturi įgaliojimų savavališkai nustatyti tarifus, kaip tai padarė“.
Praėjusią savaitę Kalifornijos valstija federaliniam teismui pateikė atskirą ieškinį dėl D. Trumpo specialiųjų tarifų. Tarptautinio Valiutos Fondo (TVF) teigimu, didžiuliai JAV tarifai ir atitinkamos atsakomosios priemonės skatina pasaulio valstybės skolos augimą. Dėl šių priemonių kenčia ir pačios JAV.
(be temos)