Skandalų sūkuryje atsidūręs Vokietijos gynybos ministras dar kartą perskaitė savo disertaciją ir paprašė anuliuoti savo mokslų daktaro laipsnį.
Skausmingas sprendimas
Praėjusį penktadienį Karlas Theodoras zu Guttenbergas pareiškė laikinai atsisakantis teisės mokslų daktaro laipsnio, kilus skandalui dėl įtarimų, jog didelę dalį šio politikos disertacijos sudaro nuplagijuoti tekstai.
Savaitgalį politikas dar kartą atidžiai perskaitė savo disertaciją, kurią apsigynė Bairoito universitete 2006 m., ir pripažino, kad rašydamas ją ne visur kruopščiai laikėsi mokslinio darbo įforminimo taisyklių. Ministras nusprendė nelaukti universitete pradėto tyrimo rezultatų.
„Priėjau išvadą, kad sprendimas atsisakyti mokslų daktaro laipsnio buvo teisingas, – pirmadienį pareiškė K.Th.zu Guttenbergas ir pridūrė, kad šis sprendimas jam yra labai skausmingas.
Kopijavo be nuorodų
Internautai sekliai bendromis jėgomis įkūrė tinklalapį, siekdami kruopščiai išanalizuoti 475 puslapių K.Th.zu Guttenbergo disertaciją apie konstitucijas Jungtinėse Valstijose ir Europoje, kuriai būsimas ministras, kaip pats prisipažino, skyrė šešerius metus savo gyvenimo. Šie tyrėjai pareiškė, kad be jokių nuorodų į šaltinius nukopijuoto teksto bendra apimtis – 270 puslapių. Žinant, kad disertacijos turinys sudaro 14, o išnašos – 65 puslapius, nuplagijuotas tekstas sudaro daugiau nei du trečdalius šio darbo.
Vokietijos laikraštis „Suddeutsche Zeitung“ rašė, kad K.Th.zu Guttenbergas be jokių nuorodų žodis žodin nukopijavo vieno laikraščio straipsnio dalį, taip pat ištrauką iš vienos viešosios paskaitos.
Kai ministro mokslinis darbas buvo paviešintas internete, paaiškėjo ir daugiau netaisyklingo citavimo atvejų. Plagijavimu kaltinamas politikas taip pat apkaltintas panaudojęs savo disertacijoje parlamento tyrimų departamento tekstus, neminėdamas jų autoriaus.
Parlamento analitinė pažyma
Anot savaitraščio „Der Spiegel“, 2004 m. gegužę, kai K.Th.zu Guttenbergas buvo konservatyvios Krikščionių socialistų sąjungos deputatas, parlamento mokslo skyriaus darbuotojas Ulrichas Tammleris, pats apgynęs dvi disertacijas, jam pateikė analitinę pažymą „Ryšio su tikėjimu klausimas JAV Konstitucijoje ir Aukščiausiojo Teismo nutarimuose dėl Bažnyčios ir valstybės atskyrimo“.
Bundestago nariai tyrimų departamento dokumentus turi teisę naudoti tik savo parlamentinėje veikloje, tačiau K.Th.zu Guttenbergas visą ataskaitą perkėlė į savo disertaciją, tik nežymiai pakeisdamas žodžius.
U.Tammleris šioje disertacijoje tarp šaltinių visiškai neminimas, o parlamento tyrimų departamentas paminėtas vieną kartą.
60 darbuotojų turintis departamentas padeda įstatymų leidėjams vykdyti parlamento narių pareigas. Jo statute nurodoma: „Vokietijos Bundestagui priklauso visos teisės į Tyrimų departamento darbus. Jie gali būti skelbiami ir platinami tik leidus departamento vadovams.“
Pašaipos ir pravardės
Žiniasklaida mėgavosi šiomis naujienomis su neslepiama piktdžiuga – visi laikraščiai stengėsi įgelti K.Th.zu Guttenbergui.
Dienraštis „Financial Times Deutschland“ šį aristokratą politiką praminė „baronu Iškirpti ir Įklijuoti“, o kairiosios pakraipos laikraštis TAZ ministrui prikergė „zu Googlebergo“ pravardę.
Opozicijos politikai nepraleido progos užsipulti 39 metų ministro, kurį daugelis laiko galimu Vokietijos kanclerės Angelos Merkel įpėdiniu dėl įspūdingų pasiekimų ankstesniame ekonomikos ir dabartiniame gynybos ministro postuose.
Socialdemokratų partijos narys Dieteris Wiefelspuetzas sakė dienraščiui „Koelner Stadt-Anzeiger“: „Jeigu jo daktaro laipsnis bus panaikintas, jis turės atsistatydinti. Taip susitepęs žmogus nebegali būti ministras“.
Ministras – nepajudinamas
Tačiau kanclerė A.Merkel stojo ginti savo ministro: „Aš paskyriau K.Th.zu Guttenbergą gynybos ministru, o ne mokslo patarėju. Man svarbu, kaip jis atlieka gynybos ministro pareigas, o jis šiame poste tvarkosi puikiai.“
Dauguma vokiečių irgi nesmerkia K.Th.zu Guttenbergo. Neseniai atliktos apklausos rezultatai rodo, kad tik 27 proc. respondentų norėtų jo atsistatydinimo.
Populiaraus gynybos ministro iš posto neišvertė ir kiti skandalai, įsiplieskę pastaraisiais mėnesiais: karės žūtis per pratybas mokomajame laive ir vėliau išaiškėję grubūs pažeidimai, incidentas Afganistane, kai Vokietijos karys nušovė tarnybos draugą, bei šimtai atvejų, kai buvo atplėšiami iš Afganistano siunčiami asmeniniai karių laiškai.
Pagražinta biografija
Kilus skandalui dėl mokslinio darbo plagijavimo, Vokietijos žiniasklaida išsiaiškino, kad K.Th.zu Guttenbergas pagražino ir kai kuriuos faktus iš savo biografijos, skelbiamos jo asmeninėje interneto svetainėje.
Joje rašoma, kad politikas anksčiau dirbo neetatiniu korespondentu laikraštyje „Die Welt“. Iš tikrųjų, jis 2001 m. šiame leidinyje atliko praktiką ir paskelbė aštuonias nedideles medžiagas, iš kurių tik keturias parašė savarankiškai.
Abejonių sukėlė ir eilutė apie darbą Niujorke. Anot laikraščio „Tages anzeiger“, tai tebuvo studentiška praktika keliose advokatų kontorose, trukusi vos kelias savaites.
Naujausi komentarai