Vilniuje paminėtos sovietų okupaciją pasmerkusios JAV deklaracijos 80-osios metinės

Vilniuje ketvirtadienį paminėtos Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos šalių okupaciją pasmerkusios Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) deklaracijos 80-osios metinės.

„Mes šiandien švenčiame ypatingą progą – simboliai daug reiškia politikoje, bet Sumnerio Welleso deklaracija buvo ne tik simbolis, bet ir didžiulė moralinė paspirtis, parama visais okupacijos metais ir tai padėjo pamatus šiandieninei strateginei partnerystei su JAV“, – sakė renginį atidaręs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sveikinimo kalboje pažymėjo, kad 1940 metų liepos 23 dieną JAV valstybės sekretoriaus Sumnerio Welleso (Samnerio Veleso) paskelbta deklaracija dėl Baltijos šalių aneksijos nepripažinimo „visam pasauliui buvo pasiųstas aiškus vertybinis signalas“.

 

 

„S. Welleso deklaracija pradėjo aneksijos nepripažinimo politiką. (...) Deklaracijos, kurią šiandien švenčiame, dvasia ilgus dešimtmečius tarsi angelas sargas lydėjo Lietuvą ilgame kelyje į valstybingumo ir nepriklausomybės atstatymą“, – renginyje prie nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos sakė prezidentas.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kreipdamasis į renginio dalyvius teigė, kad „šiuo dokumentu JAV ne tik kritiniu laikotarpiu parėmė Baltijos šalis, bet ir patvirtino jų valstybingumo tęstinumą okupacijos metais“.

„Ši diena jau tradiciška mums primenanti labai svarbų dalyką. Turi būti giliai mūsų sąmonėje, mūsų sąžinėje, mūsų tikrovėje: tai diena, kada galingiausia pasaulio valstybė buvo ir teisingiausia pasaulio valstybė ir atmetė melą ir smurtą, kuriuo trys nedidelės šalys prie Baltijos jūros buvo užgrobtos gobšios kaimynės Sovietų Sąjungos, taip tuomet vadinosi Rusija“, – sakė pirmasis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybė Vytautas Landsbergis.

„Šis pareiškimas JAV vardu buvo didžiulės ir gyvybingos reikšmės, jis drąsino žmones Lietuvoje ir kitose šalyse“, – pridūrė V. Landsbergis.

1940 metų liepos 23 dieną JAV valstybės sekretorius Sumneris Wellesas (Samneris Velesas) paskelbė oficialų pareiškimą, kad JAV nepripažįsta Lietuvos, Latvijos ir Estijos aneksijos. Sovietinės okupacijos metu Vašingtone veikė Lietuvos ambasada.

Viena iš renginio organizatorių Lietuvos Užsienio reikalų ministerija sako, jog S. Welleso deklaracijos švente norima padėkoti NATO sąjungininkei JAV už Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politiką.

Renginys prasidėjo Lietuvos, Estijos, Latvijos ir JAV vėliavų pagerbimo ir himnų ceremonija. Jame dalyvavo prezidentas G. Nausėda, Seimo pirmininkas V. Pranckietis, pirmasis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę V. Landsbergis, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, JAV ambasadorius Robertas S. Gilchristas (Robertas Gilkristas), Seimo Tarpparlamentinių ryšių su JAV grupės pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Taip pat prie M. Mažvydo bibliotekos vyksta Šaulių sąjungos, JAV ambasados ir karių, NATO pajėgumų integravimo vieneto ginkluotės ir informacinė ekspozicija, amerikietišku maistu prekiauja maisto vagonėliai, koncertas, amerikietiškų filmų peržiūra.

Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje atidaryta S. Welleso deklaracijos 80-mečiui skirtos istorinės archyvinių dokumentų ir fotonuotraukų paroda.

Šventę organizavo Užsienio reikalų ministerija, JAV ambasada, Krašto apsaugos ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Amerikos prekybos rūmai Lietuvoje ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.NAUJAUSI KOMENTARAI

Joooop

Joooop portretas
Joooo, įlindo Senelis Landsbergis, su geriausiu))) istorikų Linkevicium)))) čia ne mes, čia jie kalti. Tai ir prancūzų armijai pradedam knisti protą, ir vokiečiams-pajuri atims, na taip _lenkam negalim, atims Vilniaus kraštą su adamkum. Ir kiek tos Lietuvos. Graudu, suaugę vyrai valdžioj, bet masto kaip debilai. Dar po poros metų(jei koks virusas neislis) Nausėda-busi verhas seimui ir senuoliams

Joooop

Joooop portretas
Įdomu man-ką Adamkus gero padarė Lietuvai, ką klupciukas Linkevicius padarė armijai, ką diktavo ta ir PAKARTODAVO-KLOUNAI. jei būtų gyvas Brazauskas-nebūtų to cirko. Amerika-kam padėjo???? Kur lindo-visur problemos ir liko. Lietuva---nesugebėjo išsaugoti Lito, kuris bebuvo mažiau nei 50metu.Svarbu Amerika.kur žmonių logika??? Aš ne rusas. Aš Lietuvis, IR AŠ TURIU SAVO NUOMONE

As

As portretas
Papasakokit Linkeviciui ir Zingeriui, kad visu svarko sagu nereikia segti. Uztenka tik virsutines. O Pavilionis , kad atsipenejes!
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių