Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ji įvertintų, kaip 2010 metais Valstybinė ligonių kasa (VLK) naudojo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą. Apie tai trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Ministras kreiptis į prokurorus nusprendė atsižvelgęs Valstybės kontrolės išvadas dėl PSDF biudžeto panaudojimo ir ypač į aplinkybę, kad fondą administruojanti VLK nuo ministerijos nuslėpė faktus apie PSDF biudžeto perteklinių lėšų pavertimą terminuotais indėliais.
"Tik iš šių išvadų paaiškėjo, kad VLK nuo praeitų metų vidurio iki šių metų vasario mėnesio laikė terminuotus indėlius banke, ir laikė tokias sumas nederinusi su Sveikatos apsaugos ministerija", - žurnalistams Vyriausybėje sakė ministras.
Anot R.Šukio, teisėsaugos turėtų ištirti ir abejones dėl palūkanų dydžio.
"Alternatyva, kaip panaudoti laisvas viršplanines lėšas ar PSDF rezervo lėšas, buvo - įstatymas numato, kad lėšos gali būti investuojamos į Vyriausybės vertybinius popierius", - kalbėjo ministras.
Jis taip pat įpareigojo pradėti tarnybinį patikrinimą dėl VLK veiksmų 2010 metais panaudojant PSDF biudžeto lėšas.
Pasak ministro, dėl galimų drausminių nuobaudų turėtų nuspręsti specialiai sudaryta komisija. "Palaukime tarnybinio patikrinimo išvadų", - žurnalistams sakė R.Šukys, paklaustas, ar jį tenkina VLK vadovo veikla.
VLK vadovas Algis Sasnauskas tvirtina, kad lėšų srautai visada planuojami, ir jis nepadarė nė vieno nusižengimo dėl to, kad indėliai atsidūrė banke. "Sveikatos apsaugos ministerijos teisė mus kontroliuoti. Jeigu laikinai laisvos lėšos, mes srautus planuojame, padedam nors vienam mėnesiui, uždirbam palūkanų. Tai apie ką kalba?Valstybės saugumo departamentui reikia atiduoti tuos, kurie sukėlė tą chaosą. Sukelta panika ne visai korektiška", - teigė A.Sasnauskas.
Anot jo, visos lėšos naudotos tik su ministro sprendimu.
'Aš nepadariau nė vieno nusižengimo, kurio nenustatė net Valstybė kontrolė", - sakė A.Sasnauskas. Jis tvirtino neketinąs atsistatydinti iš užimamų pareigų, nes nematantis, kodėl tai turėtų daryti.
Valstybės kontrolė praėjusią savaitę paskelbė, kad PSDF biudžetas 2010 metais turėjo daugiau kaip 0,5 mlrd. litų perteklių, tačiau surinkus daugiau nei planuota lėšų PSDF biudžetas nebuvo peržiūrimas, o pinigai laikyti banke.
Auditoriai nurodė, kad nebuvo išnaudotos visos galimybės PSDF biudžeto lėšas panaudoti efektyviau asmens sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti, nes VLK turimų viršplaninių lėšų nenaudojo suteiktų paslaugų visai vertei apmokėti, o sudarė terminuotųjų indėlių sutartis (700 mln. litų per 2010 metus).
R.Šukys pabrėžia, kad vos tik pradėjęs dirbti ministru atkreipė dėmesį į netinkamai VLK suplanuotą 2010 metų PSDF biudžetą.
Pranešime pabrėžiama, kad SAM vadovybė, siekdama pašalinti 2010 metų PSDF biudžeto planavimo klaidas, keliolika kartų raštiškai kreipėsi į VLK dėl racionalesnio ir efektyvesnio PSDF biudžeto panaudojimo. Ministerija pastebi, kad po sunkių diskusijų su VLK per 2010 m. pavyko tris kartus inicijuoti sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertės padidinimus.
"Tokiu būdu per 2010 metus balo vertė nuo 81 cento buvo padidinta iki 89 centų, dėl to šalies gydymo įstaigos papildomai iš PSDF gavo 232,6 mln. litų. Dėl tokių ministerijos vadovybės inicijuotų veiksmų šalies gydymo įstaigos 2010 m. baigė be nuostolių", - teigia Sveikatos apsaugos ministerija.
Ministerija aiškina, kad su ja VLK nederino sprendimų dėl PSDF biudžeto perteklinių lėšų laikymo banke kaip terminuotų indėlių.
Sveikatos apsaugos ministras taip pat esą ne kartą nurodė VLK imtis neatidėliotinų priemonių, kad PSDF biudžeto rezervo dydis neviršytų įstatyme nustatytos ribos.
Naujausi komentarai