Lietuvos skyrius pašalintas iš tarptautinės paveldosaugininkų organizacijos

Lietuvos skyrius pašalintas iš tarptautinės nevyriausybinės organizacijos ICOMOS, besirūpinančios paminklų ir lankytinų vietų apsauga.

Skyrius, kitaip vadinamas nacionaliniu komitetu, turės būti išregistruotas, bet turės galimybę atsikurti po kurio laiko.

„ICOMOS taryba nusprendė visam laikui panaikinti esamo jūsų pirmininkaujamo Nacionalinio komiteto tarptautinę akreditaciją“, – rašoma BNS turimame ICOMOS generalinio sekretoriaus Peterio Phillipso (Piterio Filipso) pasirašytame laiške organizacijos Lietuvos nacionalinio komiteto pirmininkei Marijai Nemunienei.

Pirmadienį atsiųstame laiške nedetalizuojamos visos sprendimo priežastys, tik pabrėžiama, kad atsižvelgta į Lietuvos registrų centro informaciją, ICOMOS Lietuvos skyriaus generalinės asamblėjos posėdžių protokolus ir bylas, susijusias su Lietuvos skyriaus valdybos nariais.

Dokumente taip pat rašoma, kad ICOMOS gavo skundų iš narystės Lietuvos nacionaliniame komitete siekusių žmonių ir kitų organizacijos veikla susirūpinusių asmenų.

Laiške teigiama, kad birželio 28 dieną buvo sukviesta neeilinė Lietuvos skyriaus generalinė asamblėja, patvirtinusi naujus organizacijos įstatus, bet nesuderinusi jų su centriniu ICOMOS biuru.

„Apsvarsčiusi visus turimus įrodymus valdyba nusprendė, kad yra pakankamas pagrindas daryti išvadą, jog „ICOMOS Lietuva“ dabartinio nacionalinio komiteto organizacija ir veikla neatitinka ICOMOS statuto, procedūrų taisyklių ir etikos principų“, – tvirtinama rašte.

ICOMOS valdyba paprašė M. Nemunienės išregistruoti „ICOMOS Lietuva“ iš juridinių asmenų registro ir nebenaudoti šio vardo oficialiam susirašinėjimui.

„ICOMOS Lietuva“ dabartinio nacionalinio komiteto organizacija ir veikla neatitinka ICOMOS statuto, procedūrų taisyklių ir etikos principų.

Valdyba vėliau paskirs mažiausiai penkis ICOMOS narius iš Lietuvos į Laikinąjį valdymo komitetą, įgaliotą suformuoti naują Nacionalinį komitetą, „vadovaujantis organizacijos statutu, etikos principais ir gerąja praktika, taip pat Valetos-Dubrovniko principais ir nacionaliniais įstatymais“.

Tuomet Laikinasis valdymo komitetas bus paprašytas koordinuoti naujojo Nacionalinio komiteto vadovybės rinkimus, padedant tarptautiniam sekretoriatui.

Valdyba taip pat paprašė perduoti organizacijos archyvus Laikinajam valdymo komitetui, kai jis bus įkurtas.

ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto pirmininkė M. Nemunienė BNS sakė, kad sprendimas panaikinti akreditaciją remiasi „klaidinančia ir netikslia informacija, kurią pateikė man nežinomi šaltiniai“.

Anot jos, neteisingas yra vienas esminių išsakomų priekaištų, jog ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas birželio pabaigoje registravo naujus įstatus prieš tai neatsiuntęs jų centrinei organizacijai susipažinimui.

„Yra informacija, kad mes registravome naujus įstatus – taip nėra. Nauji įstatai tik buvo patikrinti notariškai – juos apsvarstėme, priimtas sprendimas, kad juos galima teikti registruoti, bet mes esame išsiuntę patikrinimui ICOMOS Teisės komitetui. Atsakymo iš jų dar negavome ir esame įsipareigoję neregistruoti jų Registrų centre, kol negausime patvirtinimo, kad jie atitinka ICOMOS statutą“, – BNS sakė M. Nemunienė.

Ji tvirtino, kad šią savaitę Lietuvos biuras turėtų suformuluoti atsakymą centrinei organizacijos vadovybei arba skųsti sprendimą naikinti akreditaciją.

„Aš jau parašiau ir ICOMOS valdybai, ir prezidentui, kad yra nesmagu, kai bandoma diskredituoti nacionalinio komiteto vardą pateikiant neteisingą informaciją (...). Parašėme, kad sprendimas priimtas skubotai ir mes biuro posėdyje parašysime arba atsakymą ir paaiškinimą, arba mes sprendimą skųsime“, – tvirtino ji.

Tarptautinė paminklų ir lankytinų vietų apsaugos taryba (ICOMOS) yra ekspertų tinklas, veikiantis daugelyje pasaulio šalių. Jam priklauso architektai, istorikai, archeologai, meno istorikai, geografai, antropologai, inžinieriai ir miestų planuotojai.

Organizacijai priklauso daugiau nei 10 tūkst. narių 151 pasaulio šalyje, ji turi daugiau nei šimtą nacionalinių komitetų.

ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas turi 65 narius.

M. Nemunienė yra architektė, ji dirba įmonėje „Projektavimo ir restauravimo institutas“.

Kultūros viceministrė dar tikisi sutarimo

Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė dar tikisi sutarimo tarp paveldosaugininkus vienijančios ICOMOS centrinės vadovybės ir Lietuvos padalinio.

Ji sako, kad pirmadienį „buvo neetiškai paviešintas vidinis susirašinėjimas“, bet ne oficiali informacija, todėl galutinis sprendimas dar nepriimtas.

Anot jos, kol kas apie galimą akreditacijos atėmimą iš ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto „neturėtume net kalbėti“.

„Pirmiausiai reikėtų gauti oficialią užsienio biuro poziciją ir tik paskui priimti kokius nors vertinimus, daryti išvadas. Kol kas ketinimo tokio nėra, yra įstaigų įstatai, pagal kuriuos juos veikia, yra nacionalinė teisė. Tad nekalbama apie atėmimą, yra asmeninė nariams išsiųsta informacija. Net neabejoju, kad Lietuvos biuras suformuos laišką užsienio biurui, situacija paaiškės ir galėsime komentuoti“, – BNS sakė ji.

Prieš šiemet ateidama į dirbti ministeriją I. Veliutė buvo ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto pirmininkės pavaduotoja.

Viceministrė sakė, kad tai yra „viena iš nedaugelio kultūros paveldo srityje veikiančių tarptautinių organizacijų“. Todėl, anot jos, netekus ICOMOS statuso bei tarptautinio pripažinimo būtų „neeilinis nuostolis visai kultūros paveldo bendruomenei, specialistams“.

„Nors narystės ICOMOS nariai neprarastų bet kokiu atveju“, – tvirtino ji.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Teks į vietą Žaliojo tilto skulptūras grąžint.

dykaduoniai

dykaduoniai portretas
pašalino... mlia...

Martha Hartman

Martha Hartman portretas
Dabar „Google“ moka 130–180 dolerių už valandą už darbą internete. Prie šio darbo prisijungiau prieš tris mėnesius ir per pirmą šios sandorio savaitę uždirbau 8735 dolerius. Šis darbas tikrai neįtikėtinas ir suTeikia man didelę pajamų dalį kiekvieną dieną. Esu tikras, kad gausite geriausią rezultatą. Sužinokite daugiau čia >>>>>>>>>>>>>>>>> w­w­w.C­a­s­hClub5.Com
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių