LGBT vaiko mama apie palaikymo renginį prie Prezidentūros: to nesitikėjau

Šeštadienį S. Daukanto aikštėje vyko renginys „Mamos už mamas! Palaikymo valanda Rasai Račienei“. Prie Prezidentūros susirinko LGBT bendruomenę palaikantys asmenys – tarp jų ir politikai, ir pramogų verslo atstovai. Čia dalyvavo ir pati atviru laišku trečiadienį į šalies prezidentą Gitaną Nausėdą besikreipusi LGBT vaiko mama R. Račienė.

Prezidentūra nustebino du kartus

Moteris pasakojo, kad visuomenei laikas keistis dabar, nebėra ko laukti. 

„Dovilė Filmanavičiūtė buvo kaltininkas, kad aš šiandien čia atėjau. Nebuvau pasiruošusi, kad iki pirmadienio aš atlaikysiu šitą stovėjimą. Prezidentūros pažado ir pakvietimo man tikrai užteko, bet, pasirodo, kitiems žmonėms tai irgi parūpo. Tuo aš džiaugiuosi ir negaliu jų nepalaikyti. Šiandien aš ateinu už tas mamas“, – žurnalistams pasakojo moteris.

„Prezidentūra mane nustebino jau du kartus – pirmą kartą, kai per kelias valandas sureagavo į mano laišką ir paskyrė susitikimui laiką. Pasijaučiau svarbi. Antrą kartą, kai prezidentas jau viešai pasakė, kad jis kalbėsis su manimi, kaip LGBT vaiką turinčia mama. Visgi jis iškart uždavė toną kitai temai, kuri nėra apie LGBT žmones“, – sakė R. Račienė.

Rasa Račienė. Butauto Barausko nuotr.

Moteris teigė, kad atstovauja ne tik sau: „Aš stoviu tikrai už daugiau nei tik savo vaiką – aš stoviu už daug vaikų ir daug tėvų, kurie šiandien Lietuvoje dar jaučiasi nepatogiai“.

Prisijungė ir politikų

Į renginį susirinko kelios dešimtys žmonių, tarp jų – ir politikai, ir žinomi žmonės: TV laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė, dainininkė Erica Jennings, Nepriklausomybės akto signatarė, aktorė Nijolė Oželytė, Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius.

Nijolė Oželytė ir Nomeda Marčėnaitė. Butauto Barausko nuotr.

Renginyje su vaiku pasirodęs T. V. Raskevičius sakė besitikintis, kad bendruomenei reiškiama parama leis „mums konstruktyviau LR Seime svarstyti Partnerystės įstatymą, kuris bus pateikiamas dar kartą artimiausiu metu“.

Seimo narys dar prieš įvykstant renginiui teigė, kad priežasčių dalyvauti jame netrūksta.

Aš stoviu tikrai už daugiau nei tik savo vaiką – aš stoviu už daug vaikų ir daug tėvų, kurie šiandien Lietuvoje dar jaučiasi nepatogiai.

„Pakaktų jau vien to, kad priėmęs mamos kvietimą pasikalbėti apie LGBT+ žmonių diskriminaciją, Prezidentas iškart pasakė, kad kalbėsis ne apie mamos, o apie savo rūpesčius, būtent „kitų visuomenės grupių persekiojimą.“ Iš tiesų, Prezidentas nuoširdžiai galvoja, kad visuomenės grupė, kuri tiesiogine to žodžio prasme yra atvirai terorizuojama neapykantos komentarais, šią bendruomenę reprezentuojančių simbolių išniekinimu ir užterliojimu viešoje erdvėje bei atvirai įstatymuose įtvirtinta diskriminacija, kažką „persekioja“. „Persekioja“, matyt, tuos, kurie mielai ištrintų mus ne tik iš viešojo gyvenimo, bet ir nuo žemės paviršiaus. Mažuma „persekioja“ daugumą. Žmonės, siekiantys lygiateisiškumo, „persekioja“ tuos, kurie jokia kaina nenori to lygiateisiškumo suteikti, nors pagal Konstituciją visi žmonės yra lygūs įstatymui ir institucijoms. Tame tarpe – ir mūsų šalies Prezidentui“, – sakė T. V. Raskevičius.

Jis teigė, kad jau pusę metų negali susitikti su prezidentu ir išgirsti jo aiškios nuomonės apie Partnerystės įstatymą.

Tomas Vytautas Raskevičius. Butauto Barausko nuotr.

„Prezidentas šį įstatymą aptarė su visais – su filosofais, su Bažnyčios hierarchais, su „maršistais“, bet tik ne su įstatymo rengėjais ir žmonėmis, kuriems tas įstatymas būtų labiausiai aktualus – tos pačios lyties poromis. Dar daugiau, Prezidentas liepos mėnesį viešai pasakė, kad įstatymą būtų vetavęs, nors jis net nebuvo svarstomas Seime. Įdomu, ar žinote kokį nors kitą teisės akto projektą, dėl kurio įsigaliojimo Prezidentas turėtų tokią stiprią išankstinę nuomonę? Bijau, kad įtempta Prezidento darbotvarkė nėra pagrindinė šio nenoro bendrauti priežastis. Štai kitą pirmadienį (tą pačią dieną, kai suplanuotas susitikimas su Rasa) Lietuvos Konstitucijos dienos proga Prezidentūroje organizuojamas renginys „Lietuvos Respublikos Konstitucija ir žmogaus teisės“. Nors renginyje svečių netrūks, Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkui vietos, kad ir svečio teisėmis, tame renginyje neatsirado. Labai džiaugiuosi, kad Prezidentas nedelsdamas atsiliepė į Rasos kvietimą susitikti ir aptarti LGBT+ bendruomenės lūkesčius. Manau, man irgi reikės pasidaryti atitinkamas išvadas. Jei vienintelis tinkamas būdas susitikti su Gitanu Nausėda yra paprašyti to susitikimo atsistojus po Prezidentūros langais, esu tam pasiruošęs“, – dėstė T. V. Raskevičius.

Po renginio jo organizatorė D. Filmanavičiūtė padėkojo visiems jame dalyvavusiems. „Geras jausmas šeštadienio rytą leisti su bendraminčiais, kuriems žmogaus teisės Lietuvoje yra prioritetas, o ne rinkimų agitacijos punktukas, kurį paskiau galėsi vartyti kaip patogu“, – sakė moteris.

Rasa Račienė ir Dovilė Filmanavičiūtė. Butauto Barausko nuotr.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis portalui kauno.diena.lt teigė, kad renginys praėjo sklandžiai. Duomenų apie konfliktus policijos atstovas teigė neturįs.

Tokio palaikymo nesitikėjo

LGBT vaiko mama savo mintimis su portalu kauno.diena.lt pasidalijo dar prieš įvykstat renginiui. Ji teigė, kad nuotaikos yra viltingos.

„Žiūriu į dangų, jis nelabai dėkingas, bet oras tikrai nebus ta priežastis dėl ko nenueičiau“, – šeštadienio rytą pasakojo R. Račienė.

Ji teigė, kad nuotaikos yra geros ir viltingos.

Pasiteiravus apie žmonių palaikymą, ji teigė to neplanavusi ir to nesitikėjusi.

„Šito tikrai neplanavau ir man tikrai labai svarbu, kad prisijungia daugiau žmonių. Ir kad žinomi žmonės sureagavo į mano šitą, įvardinkime, akciją. Tai labai svarbu. Ir jeigu atvirai – tai nesitikėjau“, – teigė pašnekovė.

Šeštadienį, 11 valandą, S. Daukanto aikštėje organizuojamo renginio „Mamos už mamas! Palaikymo valanda Rasai Račienei“ organizatorė Dovilė Filmanavičiūtė renginio aprašyme įvardijo priežastį, kuri ją paskatino imtis konkrečių veiksmų išreiškiant palaikymą LGBT vaiką auginančiai mamai R. Račienei.

„Man naiviai atrodo, kad gana. Gana žeminti žmones, gana juos žudyti tais matavimais „paskaičiuokim, broliai kurmiai, kuriems čia labiau skauda“, gana gąsdinti, gana jiems nesuteikti vilties. Aš motina. Savo įsčiose išnešiojusi sūnų, kurianti jam rytojų. Žadanti jam kiekvieną rytą, kai tik jis įsliuogia į mudviejų su tėvu lovą ir prisiglaudžia visa esybe, kad pasaulis bus saugi vieta jam gyventi. Tiesiog gyventi, suprantat? Gana skirstyti mūsų sūnus ir dukras į vertesnius. Gana tų užmerktų akių, kad šiandien tai mūsų neliečia. Šiandien aš noriu stovėti su mama Rasa Račiene pagrindinėje Vilniaus aikštėje. Kaip žmogus. Kaip mama. Mamos, ar ne metas mums vienytis? Prezidentas prašo atsižvelgti ne tik į LGBT mamų skausmą. Rimtai? Tebūnie. Stokim visos. Mamos už mamas. Nes tikim, kad kartu – lengviau. Aš su jumis visomis. Rasa Račienė kasdien stovi Prezidentūros aikštėje, taip reikšdama solidarumą visiems, kurie negirdimi. Jei tik eisit pro šalį ar rasit laiko eiti, prieikit, pasisveikinkit, apkabinkit, pasakykit gerą žodį, pastovėkit kartu. Rasai tai labai svarbu. Mums visoms tai svarbu. O aš kviečiu visas galinčias, spalio 23 d., šeštadienį, 11 val. ateiti į Daukanto aikštę ir atsistoti su Rasa. Būsiu. Nes gi – mamos už mamas. Kaip kitaip?“, – buvo rašoma aprašyme.

R. Račienė portalui kauno.diena.lt teigė, kad su D. Filmanavičiūte jos susitiks pirmą kartą. „Aš ją seku ir sekiau jau senokai (socialiniame tinkle, aut. past.). Mes tik vakar tame pačiame feisbuke susidraugavome. Man patiko Dovilės pasisakymai, tad ji iki šiol yra mano sekėjų sąraše. Dabar – ir draugas“, – sakė LGBT vaiko mama. 

Ji teigė specialiai renginiui nesiruošusi – kalbų nerašiusi, plakatų nesidariusi. „Ateiti su kažkokiais plakatais nėra mano tikslas. Jeigu ten bus žmonių su plakatais, nes ir per mano simbolinį atėjimą prie Prezidentūros po laiško paviešinimo atėjo mergina su plakatu, kuri norėjo perduoti prezidentui žinutę, tai mano žinutė yra – aš pati. Man nereikia plakatų“, – sakė R. Račienė. Ji teigė, kad po renginio planuoja važiuoti pailsėti.

„Pirmadienį pradžioje eisiu į darbą, o tada į Prezidentūrą“, – sakė pašnekovė. 

Penktadienį  R. Račienė portalui kauno.diena.lt papasakojo kokių lūkesčių vedina ji kitą savaitę vyks susitikti su šalies vadovu.

„Yra trys punktai – aš tikiuosi, kad po pokalbio prezidentas, turiu vilties, turės stiprybės pripažinti, kad visi žmonės yra lygūs prieš įstatymą. Ta grupė, kuri šiai dienai yra diskriminuojama, vis tik turės teisę taip pat turėti visas teises kaip ir kiti Lietuvos žmonės. Kitas dalykas (tikiuosi, – aut. past.), kad tas mano nuėjimas nesibaigs pokalbiais su tais žmonėmis, kuriems Partnerystės įstatymo labiausiai reikia, kad jis susitiks ir su įstatymo leidėjais, ko iki šiol, kiek žinau, nėra padaryta. Tiek susitiks ir su vienalytėmis poromis, kurios šiandien gyvena Lietuvoje ir kurios susiduria būtent su tomis konkrečiomis problemomis. Trečia, ko aš tikiuosi, būtent asmeninio prezidento pažado, kad kai bus jau Partnerystės įstatymas, veto neuždės“, – apie lūkesčius kalbėjo R. Račienė.

Primename, kad spalio 20-ąją R. Račienė išplatino atvirą laišką šalies vadovui, kuriame jautriai prabilo apie tai, kaip jai skaudu dėl to, kad visuomenė susiskaldžiusi, kai kalba pasisuka apie LGBT bendruomenės narius. Ir tai, kokia nesaugi dėl savo vaiko ji jaučiasi visa tai matydama bei skaitydama.NAUJAUSI KOMENTARAI

MUMU

MUMU portretas
Vemsiu.

Vega

Vega portretas
Na Filmanavičiūtė jau netelpa savyje visapusiškai ir norėdama apginti savo kūną reiškiasi ir čia.Šiame suėjime- tai žmonės pilni kompleksų! O jie agresyvūs visais klausimais, ir tik rėkaudami matomai save nuramina.Ir dar išverstaskūriai! Bjauri minia...

ALGIS

ALGIS portretas
Oželytė į Aukščiausiąją trybą buvo rinkta kaip LIETUVOS KOMUNISTŲ PARTIJOS CENTRO KOMITETO NARĖ , , ir jau matyt išsividuriavo , kad vėl lenda į viešumą , ĮDOMU AR ORGANIZATORIAI TURĖJO LEIDIMĄ ŠIAM MITINGUI , mitingu vadino spauda ., o Gerb. PREZIDENTU linkiu sėkmės , saugant tradicinių šeimų pamatus ,
VISI KOMENTARAI 150
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių