KT vertins, ar nelietuviškos raidės pasuose neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) vertins, ar galimybė Lietuvos piliečių asmens dokumentuose asmenvardžius rašyti nelietuviškomis w, q ir x raidėmis neprieštarauja Konstitucijai.

KT antradienį pranešė priėmęs nagrinėti grupės Seimo narių kreipimąsi dėl Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo nuostatos, kuri leidžia vardus ir pavardes dokumentuose rašyti ne valstybine kalba.

Nuo šių metų gegužės įsigaliojo įstatymo pakeitimai, kad Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose tam tikrais atvejais gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų, tai yra asmenvardžiuose leista naudoti nelietuviškas raides w, q ir x.

Tokia rašyba galima, jei Lietuvos pilietis pasirenka nelietuvišką sutuoktinio pavardę, taip pat tuo atveju, jeigu jo tėvų ar vieno iš tėvų pavardė dokumento šaltinyje įrašyta ne lietuviškais rašmenimis.

Seimo nariai teigia, kad nors KT apskritai neužkirto kelio asmenvardžius dokumentuose rašyti ne valstybine kalba paremtais rašmenimis, tačiau nurodė, kad keičiant pavardžių rašybą reikia kreiptis į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją, kurios priimta oficiali išvada „yra privaloma visoms valdžios institucijoms“.

Remdamiesi ankstesniais KT išaiškinimais Seimo nariai teigia, kad parlamentas spręsdamas dėl asmens vardo ir pavardės rašymo asmens dokumente tvarkos privalo ne tik kreiptis į VLKK, bet ir atsižvelgti į gautą oficialią išvadą.

Tuo tarpu priimant Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo pakeitimus Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas kreipėsi į VLKK su prašymu pateikti oficialią išvadą, kuri buvo neigiama.

Seimo nariai teigia, kad parlamentas VLKK pateiktos išvados nepaisė ir įtvirtino ginčijamą teisinį reguliavimą, taip, be kita ko, pažeisdamas Konstitucijos 14 straipsnį dėl valstybinio lietuvių kalbos statuso.

Į KT dėl nelietuviškos pavardžių rašybos asmens dokumentuose kreipėsi 30 Seimo narių, daugiausiai – opoziciniai „valstiečiai“.

Remdamiesi gegužę įsigaliojusiomis pataisomis, dalis Lietuvos lenkų, tarp jų ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, pakeitė savo vardo ir pavardės rašybą.

Kita dalis vietos lenkų teigia, kad veikianti norma jų netenkina, nes ji vis tiek neleidžia asmenvardžių užrašyti originalia forma, nesant galimybės naudoti diakritinio ženklo.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pilietis

Pilietis portretas
Baikit savivalę darkot asmens duomenis .jei nuo seniausiai visur figūruoja tos raidės o jūs sulietuvinsite tai padarysime meškos paslaugą piliečiui. Man teko praeitį tą kelią tėvo vardas buvo sulietuvintas tai tam kad atstatyti mano dokumente originalu tėvavardis teko mokėti pinigus ir nemažus kad pakeltu duomenų archyvas popierius ir išduotų pažymą! Jūs apsunkinat piliečių gyvenimą! Su savo sulietuvintas vardais ar x w q raidžių ignoravimu

durniu gauja ZMONIJA NER MASTYMO

durniu gauja ZMONIJA NER MASTYMO portretas
Kiek galima zaisti,viena karta nutarta ir visiems laikams,aisku ,kad tik lietuviskos raides,o lenkija leidzia lenkijos lietuviams lietuviskas raides rasyti,NE,tai ko jus cia zaidziat,nera matyt kitu problemu,kad paskoviai zaidziat,nevienije valstybese tokiu durnisciu nera tik lietuviai sugeba isradyneti klaustuku,

Highlander

Highlander portretas
Lietuviškos raidės apskritai neegzistuoja. LT naudojamos lotyniškos raidės, tad logiškas klausimas, kuom X blogesnė už, tarkim L?
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių