Koronaviruso testų kainos gali kilti: kas paneigs mintį, kad reikės mokėti 100 eurų?

  • Teksto dydis:

Sostinėje neregėta apgultis prie testavimo punkto – testuotis suskubo keli tūkstančiai gyventojų, praneša LNK.

Eilės prie testavimo punktų

Automobilių virtinė – tokia neįprastai didžiulė eilė nutįso prie testavimo punkto. Pliaupiant lietui žmonės atėjo ir pėsti. Nustebę ir čia dirbantys – sakė tokio vaizdo dar nematę.

„Labai daug žmonių, labai daug. Net nesuprasi, iš kur tiek žmonių“, – stebėjosi vienas darbuotojas.

Testuotis greituoju antigenų testu atėjo ir vilnietis Arvydas. Dabar vyras testuojasi kas dešimt dienų, uždirba minimumą. Kad nuo gruodžio 1 d. už testus privalės mokėti darbuotojai, girdėjo. Bet kaip viskas vyks, dar nežino. Visgi tikino, kad mokėti teks, nes darbo prarasti nenori.

„Vaiką pamaitinti reikia. Kažkaip išgyventi reikia. Fronte irgi išgyveno, ėjo ant mirties. Tas pats ir čia, statoma į tokią poziciją“, – šnekėjo Arvydas.

Besitestuojantys tik spėliojo, kiek teks mokėti už testus, kad galėtų dirbti.

„Dar nežinom, kiek kainuos. Nėra kovojama su virusu, yra kovojama su žmonėmis. Jeigu mes dabar visi sergame – ir paskiepyti, ir neskiepyti? Aš testuojuosi, tai žinau, kad aš sveika atėjau į darbą“, – kalbėjo moteris, atėjusi testuotis.

Nėra kovojama su virusu, yra kovojama su žmonėmis. Jeigu mes dabar visi sergame – ir paskiepyti, ir neskiepyti?

O punktų apgultis, nes yra ir dėl kitų priežasčių atvykusių testuotis.

„Dėl parduotuvės, kad galėčiau nueiti apsipirkti, nes dabar vis tiek kalėdinis laikotarpis, šiek tiek trūksta dovanėlių“, – sakė viena mergina.

Vakar testavimo punkte užsiregistravę žmones buvo skaičiuojami tūkstančiais.

„Situacija tikrai išskirtinė. Viskas yra tik todėl, kad nuo gruodžio 1 d. keičiasi privalomo darbuotojų testavimo ir galimybių paso išdavimo tvarkos. Žmonės šiandien dar turi galimybę paskutinį kartą nemokamai, valstybės lėšomis, atlikti tuos greituosius antigenų testus“, – komentavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vadovė Guoda Ropaitė-Beigė.

Tad žmonės bando įšokti į nuvažiuojantį traukinį ir paskutinį kartą pasitikrinti nemokamai. Visos vietos išgraibstytos.

„Visos registracijos, kurios buvo po gruodžio 1 d., jau yra atšauktos. Kiekvieną asmenį turėjo pasiekti SMS žinutė“, – aiškino G. Ropaitė-Beigė.

Daug besidarančių ir PGR testus.

„Tikėtina, kad galbūt dalis darbdavių priima ir tą nemokamą PGR tyrimo atsakymą kaip faktą, kad žmogus tikrai nesergantis“, – svarstė G. Ropaitė-Beigė.

Testų kainos gali kilti

O nuo trečiadienio, gruodžio 1 d., eilėje stovėti nebebus reikalo. Teks keliauti į privačią laboratoriją ar polikliniką, ten ir susimokėti.

„Punktai nebetestuos antigenais, pacientai ieškos kitur – ir privačiose, ir sveikatos priežiūros įstaigose“, – šnekėjo Šeškinės poliklinikos laboratorijos vedėja Dalia Kuosienė.

Kaip gyventojams planuotis biudžetą?

„Bus mokama. Tikslios kainos dar nėra nustatyta, kiek darbuotojams kainuos testas“, – pripažino D. Kuosienė.

Kitoje Vilniaus poliklinikoje toks testas kainuoja apie 20 eurų, pas privatininkus – keliolika eurų brangiau. Tačiau niekas negarantuoja, kad kainos nekils.

„Klausimas, į kurį mums niekas nedavė atsakymo – kas reguliuos testavimo kainas? Nes dabar atrodo, kad privatus tiekėjas gali nustatyti bet kokią kainą ir niekas jo reguliuoti dėl to negali“, – teigė Profsąjungų konfederacijos primininkė Inga Ruginienė.

Situacija labai nelogiška, nes valstybė turėtų įsijungti protingumo kriterijų ir reguliuoti kainas.

„Greitojo antigeno testo įkainis yra maždaug 12 eurų, o PGR tyrimo – maždaug 35 eurai. Šie įkainiai galioja viešosioms sveikatos priežiūros įstaigoms“, – kalbėjo Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos skyriaus patarėja Monika Girdvainytė.

Sveikatos apsaugos ministras sakė, kad į privatininkų kainų reguliavimą nesikiš.

„Tai yra rinkos dalykai, aš to negaliu. Man labai sunku ką pasakyti. Man atrodo, Lietuva jau trečia dešimtmetį nepriklausoma“, – atkirto Arūnas Dulkys.

„Situacija labai nelogiška, nes valstybė turėtų įsijungti protingumo kriterijų ir reguliuoti kainas. Kas paneigs mintį, kad reikės mokėti 100 eurų už vieną testą?“ – piktinosi I. Ruginienė.

Profsąjunga ministerijai žėrė kritikos dėl naujos tvarkos išaiškinimo. Sakė, yra dar daug nežinomųjų. Profsąjungos priminė, jog pats darbuotojas per mėnesį bus atsakingas tik už tris testus. Jei darbdavys reikalaus testuotis dažniau, tada pats ir turės sumokėti.

Visgi neatmetama, kad finansinė našta dalį darbuotojų privers permąstyti, ar dirbti apsimoka, o kai kuriuos paskatins skiepytis, kas jau ir dabar fiksuojama.

„Grupė iš tikrųjų suskubo pasiskiepyti. Matyt, matysime, kad skiepų skaičius didėja. Yra įvairių emocijų. Svarbiausia, ką mes matome, kad darbo vietose yra nežmoniškas susipriešinimas“, – teigė I. Ruginienė.

Punkte ir toliau nemokamai bus testuojami turintys medicininių kontraindikacijų skiepui ir nėščiosios. Sąrašas platesnis. Neatmetama, kad Vilniaus testavimo punkte darbuotojai periodiškai, bet jau mokamai galės testuotis ir toliau, tačiau šis klausimas dar svarstomas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Leonas

Leonas portretas
Uzsienyje uzsisakai i namus, tau nemokamai 9 testus atsiuncia ..... Jei juos isnaudoji , vel gali uzsisakyti .......Cia UK , kur algos neapsakomai didesnes nei LT :)))) Kada zmones supras , kad juos durnina ir dul.....kina

ALGIS

ALGIS portretas
Pilnai tikėtina , nors užsienyje kainuoja15 eurų , o mūsų buržujams ribų nėra , įpatingai konservams valdant .

b

b portretas
KODEL NENUSKAICIUOJA IS PRIVALOMO SWEIKATOS DRAUDIMO,KIEK ZMOGUS SUMOKA,O GAL PER SAVO GYVENIMA NIEKAD NET IR NEPASINAUDOJO ,TAI NETEISYBE KIRSIJAMI ZMONES,NE GP ZMOGU ISGYDYS,O TIK TESTAI PADES KONTROLIUOTI ATSEKAMUMA IR PAN.LAUKIM DIDZIULIO SUOLIO,IR NEGASDINKIT SU TOM KAINOM,VISKO MES MATEM...
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

Daugiau straipsnių