D. Nausėdienė Marijampolėje aplankė dienos centrą raidos sutrikimų turintiems vaikams

  • Teksto dydis:

Diana Nausėdienė Marijampolėje aplankė šią vasarą duris atvėrusį dienos centrą individualių poreikių turintiems vaikams „Suvalkijos saulytės“.

Apskrityje tai vienintelis toks dienos centras, priimantis vaikus, turinčius Dauno sindromą ar autizmo spektro sutrikimų. Jį įsteigė asociacija, vienijanti tokius vaikus auginančias šeimas Marijampolėje.

„Socialinių paslaugų vaikams su proto ar psichikos negalia ir jų šeimoms prieinamumas regionuose – vienas svarbiausių gerovės valstybės siekių. Tokių paslaugų šiandien išties skausmingai trūksta, todėl iš bendruomenės kylančios iniciatyvos, palaikomos vietos valdžios ir verslo rėmėjų, yra sveikintinas bendradarbiavimo pavyzdys, kuris, tikiuosi, įkvėps žmones steigti naujus, jų poreikius išpildančius centrus. Tikiu, kad greitai jie bus ne retenybė Lietuvos žemėlapyje, ir šeimos, auginančių raidos sutrikimų turinčius vaikus, nesijaus atskirtos nuo visuomenės“, – sakė ponia Diana.

Vaikų dienos centro „Suvalkijos saulytės“ idėja gimė pačių aktyvių tėvų iniciatyva, todėl jis kurtas su ypatinga meile ir aiškiu žinojimu, kokių paslaugų jiems labiausiai trūksta, sakoma Prezidentūros pranešime. Šias vizijas padėjo įgyvendinti Marijampolės savivaldybė, nemokamai skyrusi patalpas ir lėšų jų remontui, priemonėms įsigyti, taip pat teikianti metodinę pagalbą ir prisidedanti prie centro išlaikymo. Centro įkūrimą parėmė daugybė organizacijų, vietos verslo atstovų. Tai suvienijo bendruomenę. Į skelbimą, kviečiantį savanoriauti, atsiliepė daugiau norinčių, nei centras galėjo priimti. Noriai praktiką siūlosi atlikti socialinio darbo studentai, pabendravimo su vaikais galimybėmis domisi ir šalia įsikūręs senjorų centras.

Centro įkūrėjos Ingrida Januškienė ir Sigita Barišauskienė papasakojo D. Nausėdienei apie vaikams vedamus meninius, kūrybinius, muzikos terapijos, kalbos įgūdžių lavinimo ir sporto užsiėmimus. Jos aprodė patalpas, pritaikytas kitokiems vaikams, centre įrengtą sensorinį kambarį, skirtą įvairiems vaikų pojūčiams – regos, klausos, uoslės, jutimų – ugdyti, emocinei būsenai gerinti, ne tik atsipalaiduoti, bet ir nusiraminti perdėtai aktyviems vaikams, suvaldyti autistų pykčio priepuoliams. Šiuo metu vyksta papildomų patalpų įrengimo darbai, jose bus teikiamos kineziterapijos paslaugos, įsikurs erdvė tėvams.Centre su vaikais dirbama mažomis grupelėmis arba individualiai. Čia dirba socialinė darbuotoja, ergoterapeutė, teikiamos logopedo ir psichologo paslaugos. Pastarųjų prireikia ir tėvams, ką tik sužinojusiems diagnozę ir patiriantiems šoką dėl informacijos ir palaikymo trūkumo.

Pasak centro steigėjų, aktuali tokių šeimų problema – galimybės palikti raidos sutrikimų turinčius vaikus kokybiškai praleisti laiką po pamokų ar darželio nebuvimas. Naujos paslaugos suteikia bent kelių valandų atokvėpį neįgalius vaikus auginantiems tėvams ir per vasaros atostogas.

„Tėvams ne tik svarbu turėti galimybę sugrįžti į darbus ar tiesiog progą susitvarkyti reikalus, pailsėti be vaiko, žinant, kad jis turės įvairios lavinančios veiklos. Svarbu ir tai, kad jų individualiųjų poreikių turintis vaikas praleis laiką kartu su sveikaisiais, kurie centre taip pat laukiami. Tai ugdo ne tik mažųjų piliečių, bet ir visos visuomenės toleranciją, plečia jos ribas. Mūsų visų užduotis – laužyti gajus stereotipus dėl negalios. Tos nuostatos prasideda nuo suaugusiųjų, kurie iš esmės nėra nusiteikę priešiškai elgesio ar raidos sutrikimų turinčių vaikų atžvilgiu kur nors gatvėje ar parduotuvėje, bet, deja, tik ne jų vaiko darželio grupėje ar klasėje. Kviečiu mūsų visuomenę augti, suvokti, kad visi esame vienos bendruomenės nariai, pažinti ir rūpintis vieni kitais, kad niekas nesijaustų atsidūręs užribyje – už tarsi nematomo, bet skaudžiai jaučiamo atskirties brūkšnio“, – pabrėžė D. Nausėdienė.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių