D. Grybauskaitė apie smurtą: Lietuva ima busti iš abejingumo

Smurtą šeimoje įveikti – įmanoma, tik pirmiausia tam reikia noro ir ryžto. Tokią žinią šią vasarą dešimčiai miestelių ir kaimų vežė LRT RADIJO žurnalistas Edvardas Kubilius kartu su smurtą įveikusiomis moterimis, socialiniais darbuotojais ir verslininkais.

Penktadienį Joniškio rajone, Gasčiūnuose, įvyks paskutinis prezidentės inicijuotos kampanijos „Už saugią Lietuvą“ partnerių projekto „Įkvėpk“ renginys. Čia dalyvaus ir Dalia Grybauskaitė, kurios įsitikinimu, tokios akcijos parodo, jog Lietuva ima busti iš abejingumo.

„Pirmiausia svarbu, kad tai yra pačių žmonių – patriotiškų, nusiteikusių matyti problemas Lietuvoje ir jas spręsti kartu su kitais – iniciatyva. Tai daro ir mūsų žiniasklaidos atstovai, ir žymūs žmonės. Jie įkvepia žmones išdrįsti kalbėti, išdrįsti suprasti, kad [smurtas artimoje aplinkoje – LRT.lt] yra bėda, pripažinti ją ir ieškoti pagalbos. O kai tai padaryta – pagalba jau yra už kampo ir visada gali atsirasti“, – įsitikinusi šalies prezidentė.

Jos teigimu, Gasčiūnai yra vienas geriausių pavyzdžių, kaip tvarkomasi su socialinėmis problemomis. Tai – nedidelis kaimas, kuriame – 300 gyventojų, bet turintis net du teatrus, amatų centrą, vaikams organizuojantis stovyklas ir bendruomenines šventes švenčiantis kartu. „Taigi užbaigti visos vasaros projektą – tai tikrai puiki ir tinkama vieta“, – sako prezidentė.

D. Grybauskaitės žodžiais, prieš priimant įstatymą 2011 m., atrodė, kad smurtas – tik kalbos, kad jo nėra.

„Bet, kai tik atvėrėme galimybę žmonėms gauti pagalbą, pamatėme, kad to smurto daug – ir atviro, ir užslėpto, ir prieš moteris, ir prieš vyrus, ir prieš vaikus – praktiškai prieš visus šeimos narius. Smurtas – didelė valstybės problema ir viena priežasčių, kodėl žmonės tampa priklausomi, pavyzdžiui, nuo alkoholio, turi kitokių problemų (ligos, skyrybos, išvažiavimai)“, – tvirtina šalies vadovė.

Smurtas – didelė valstybės problema ir viena priežasčių, kodėl žmonės tampa priklausomi, pavyzdžiui, nuo alkoholio, turi kitokių problemų.

Sudarytos galimybės ieškoti pagalbos, didina ir skaičius – vien pernai užregistruota net 66 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje.

„Tai nėra kažkoks fenomenas – tiesiog žmonės išdrįsta kalbėti atviriau, ieškoti pagalbos. Ir tai yra gerai, nes statistika rodo, kad kone kas trečia Lietuvos moteris patiria smurtą šeimoje.

Išdrįsti kalbėti ir nebijoti prisipažinti – jau yra didžiulis žingsnis į priekį, kad su tuo galėtume kovoti ir kad smurto aukos nesijaustų aukomis, o žinotų, kur kreiptis, išdrįstų ir gebėtų apsiginti“, – įsitikinusi prezidentė.

Jos teigimu, socialinės problemos, ypač patyčios, smurtas, gali būti išspręstos tik pačių žmonių – bendruomenės, šeimos ir galų gale kiekvieno atskirai – rankomis.

„Ne valdžia gali rekomenduoti ar priversti – tik patys žmonės gali susitvarkyti su tokiomis problemomis. Mes, valdžia, galime padėti“, – mano D. Grybauskaitė.

Prezidentė džiaugiasi, kad pilietiškų žmonių, kurie dalyvauja, organizuoja tokius renginius, atsiranda vis daugiau, kad šie „skiria savo laiką, važinėja po Lietuvą ir padeda kitiems ištiesti pečius, pasijusti oresniems ir labiau savimi pasitikėti“.

„Vien tik šis renginys ir ši akcija „Įkvėpk“ per vasarą organizavo išvykas į dešimt regionų, kur drąsino žmones, patyrusius smurtą, išjudino vietos bendruomenes, įtraukė verslą, nevyriausybines organizacijas, savanorius, savivaldą, skatino pamatyti ir ištiesti pagalbos ranką tam, kam jos reikia.

Ir tai yra projekto sėkmė. Tai – geriausias įrodymas, kad Lietuva ima busti iš abejingumo, kad žmonėms ne vis tiek, kaip gyvena šalia esantys žmonės. Padarius pirmuosius žingsnius, priėmus daug įstatymų – ir apsaugančių vaikus, ir prieš smurtą šeimose – galų gale tai pradeda veikti, bet būtent – per pačių žmonių sugalvotas iniciatyvas.

Džiaugiuosi, kad ši iniciatyva įsiliejo į kampaniją „Už saugią Lietuvą“, yra jos sudėtinė dalis. Važiuoju tiesiog padėkoti visiems organizatoriams, visiems tiems, kurie visą vasarą dalyvavo šioje akcijoje, organizavo ją ir drąsino žmones nebijoti kalbėti ir padėti vienas kitam“, – apie Gasčiūnuose vyksiantį renginį kalba šalies vadovė.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
LABIAUSIAI smurtauja moterys (ką geriausiai vyrų gyvenimo trukmė parodo), bet... vyrams juk skųstis negalima, tuo labiau kad ir nėra kam.

juokas

juokas portretas
Mėlynojo maro sapalionės ,Čia gi rusai kalti,bus tokia išvada. Tu tautai ekonomika sutvarkyk darbo ūžimtumo duok duok pragyventi o ne sapaliones traiškyk
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių