- Greta Zulonaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prekybos žmonėmis aukas Lietuvoje reikia aktyviau informuoti apie jų teises, joms turi būti užtikrinama nemokama teisinė pagalba ir atitinkamos kompensacijos, nurodoma Kovos su prekyba žmonėmis ekspertų grupės (GRETA) vertinimo ataskaitoje.
Joje nurodoma, kad Lietuva, visų pirma, yra prekybos žmonėmis aukų kilmės šalis, tačiau pastaraisiais metais ji vertinama ir kaip valstybė, kurioje galiausiai atsiduria šio nusikaltimo aukos.
Anot dokumento, 2018–2022 metų laikotarpiu Lietuvoje nustatytų prekybos žmonėmis aukų skaičius siekė 148, apie 60 proc. iš jų sudarė moterys, dešimt aukų buvo vaikai.
Pasak ataskaitos, daugiau nei 90 proc. nustatytų aukų buvo šalies piliečiai, o maždaug pusė jų buvo išnaudojami Lietuvoje.
45 proc. aukų buvo parduotos seksualinio išnaudojimo tikslais, 29 proc. – priverstinio nusikalstamumo tikslais, 22 proc. – siekiant išnaudoti darbui, o likusi dalis – priverstinio elgetavimo ir priverstinės santuokos tikslais.
Kompensacijos prekybos žmonėmis aukoms – nepakankamos
Ekspertų nuomone, valdžios institucijos turėtų užtikrinti, kad numanomos prekybos žmonėmis aukos būtų aktyviai informuojamos apie savo teises, įskaitant teisę į atsigavimo ir apmąstymų laikotarpį, turimas paramos paslaugas ir jų gavimo būdus.
Pasak dokumento, prekybos žmonėmis aukos turi teisę į nemokamą teisinę pagalbą baudžiamajame procese. Vis dėlto pirminės apklausos su teisėsaugos pareigūnais metu nukentėjusiesiems teisinė pagalba neteikiama, nors apklausos rezultatai gali turėti didelių teisinių pasekmių.
GRETA Lietuvos institucijas ragina užtikrinti, kad teisinė pagalba būtų teikiama iš karto, kai tik yra pagrįstų priežasčių manyti, jog asmuo yra prekybos žmonėmis auka.
Kaip nurodoma ataskaitoje, ekspertai palankiai vertina tai, kad baudžiamųjų bylų teismai priteisė kompensacijas iš nusikaltėlių keletui prekybos žmonėmis aukų. Vis tik, ekspertų nuomone, priteistos kompensacijos įprastai yra nedidelės, neatgraso prekiautojų žmonėmis.
Dėl šios priežasties valdžios institucijos raginamos imtis tolesnių veiksmų, kad prekybos žmonėmis aukoms būtų užtikrinta veiksminga galimybė gauti kompensaciją.
Be to, ekspertai pastebi, kad galimybė Lietuvoje gauti valstybės kompensaciją yra suteikiama tik Europos Sąjungos piliečiams ir Lietuvoje teisėtai gyvenantiems asmenims bei priklauso nuo baudžiamojo proceso baigties, todėl yra atidedama iki šio proceso pabaigos.
„GRETA ragina Lietuvos valdžios institucijas užtikrinti, kad valstybės kompensacija būtų veiksmingai prieinama visoms prekybos žmonėmis aukoms, nepriklausomai nuo jų pilietybės ar gyvenamosios vietos statuso ir baudžiamojo proceso baigties“, – rašoma dokumente.
Ragina aktyviau tirti nusikaltimus
Ekspertai taip pat ragina Lietuvos valdžios institucijas užtikrinti, kad prekybos žmonėmis nusikaltimai būtų tiriami aktyviai. Anot jų, nerimą kelia tai, jog institucijos per daug dėmesio skiria nukentėjusiojo parodymams.
Anot jų, prostitucija užsiimantiems asmenims skiriamos administracinės baudos, tačiau policija tinkamai neįvertina, ar jie gali būti prekybos žmonėmis aukos. Ekspertų manymu, institucijos turi užtikrinti, kad būtų laikomasi principo nebausti aukų už jų dalyvavimą neteisėtoje veikloje, įskaitant administracinius nusižengimus, jei jos buvo priverstos tai daryti.
Ekspertai palankiai vertina tai, kad Lietuvoje yra policijos tyrėjų ir prokurorų, kurie specializuojasi ir nagrinėja prekybos žmonėmis bylas. Taip pat teigiamai vertina bandomųjų grupių kovai su prekyba žmonėmis darbo išnaudojimo tikslais atsiradimą Valstybinėje darbo inspekcijoje.
Reaguodami į Lietuvos vykdomą apgręžimo politiką pasienyje su Baltarusija, ekspertai ragina institucijas užtikrinti, kad prieš neteisėtų migrantų apgręžimą būtų atliekami individualūs vertinimai, siekiant aptikti prekybos žmonėmis aukas, suteikti joms pagalbą.
„Be to, GRETA ragina valdžios institucijas skirti daugiau dėmesio prekybos žmonėmis aukų nustatymui tarp prieglobsčio prašytojų, sistemingai apmokant ir instruktuojant priėmimo centrų ir imigracijos sulaikymo centrų darbuotojus“, – nurodoma dokumente.
Ekspertai taip pat skatina Lietuvą užtikrinti tinkamą ir saugų apgyvendinimą bei pagalbą visoms aukoms, įskaitant vaikus, vyrus ir užsieniečius, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos statuso ar noro bendradarbiauti tyrimo metu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Orai Lietuvoje: šilta ir pilka
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kokie orai prognozuojami artimiausiomis dienomis. ...
-
Tragiško likimo majorui Oksui skirs knygą
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės šiandien bus minimos ne tik uostamiestyje, bet ir Kaune, kur bus pagerbtas ir vienas pagrindinių šios kovinės operacijos vadų – Juozas Tomkus, slapyvardžiu Oksas. Ši trag...
-
Naujovė bažnyčioje – mišios anglų kalba3
Nuo šiol kartą per mėnesį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje mišios vyks anglų kalba. Jos bus skirtos uostamiestyje ir aplink jį gyvenantiems užsieniečiams. Tikimasi, kad tai padės integruotis ir įsitraukti į bendruomen...
-
Avulis apie stadioną: neįmanoma to padaryti26
Vilniaus savivaldybei ilgiau nei planuota derinant nacionalinio stadiono koncesijos sutarties pakeitimus su Europos Komisija (EK), sostinės valdžia bei projektą ketinančios perimti NT bendrovės „Hanner“ vadovas viliasi, kad prieš daugia...
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...
-
Seimo komitetas aptars KAM siūlymą trauktis iš priešpėstinių minų konvencijos
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį aptars Krašto apsaugos ministerijos (KAM) siūlymą trauktis iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. ...
-
Sausio 15-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 15-oji, trečiadienis, 3 savaitė. ...
-
Ministerija siūlo Lietuvai trauktis iš priešpėstines minas draudžiančios konvencijos3
Sulaukusi karinio patarimo, Krašto apsaugos ministerija (KAM) siūlo inicijuoti pasitraukimą iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. ...
-
Kasmet – po sprogimą daugiabutyje: kas turi atlyginti žalą?1
Pastaraisiais metais padaugėjo nelaimių, kai sprogimai apgriauna daugiabučius ir žmonės kurį laiką net neturi kur gyventi, o butų remontai kainuoja didelius pinigus. ...
-
Buvusiems Policijos akademijos studentams ketinama suteikti laisvės gynėjų statusą7
Buvusiems Policijos akademijos dėstytojams ir studentams planuojama suteikti laisvės gynėjų statusą. ...