Vyriausybės kanclerė: „Facebook“ cenzūros klausimą ketinama kelti ES lygiu

Klausimus dėl „Facebook“ taikomų turinio moderavimo priemonių ketinama kelti Europos Sąjungos lygiu, po pirmadienio susitikimo Vilniuje su socialinį tinklą valdančios kompanijos „Meta“ atstovais sakė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.

Ji pažymėjo, kad apie tai planuojama kalbėti Europos Komisijos atstovais, eurokomisarais.

„Klausimus dėl turinio moderavimo norime kelti Europiniu lygiu“, – žurnalistams sakė G. Balčytytė.

Anot jos, susitikime „Facebook“ atstovai pažymėjo, kad moderuojant turinį socialinis tinklas taiko vienodas taisykles neatsižvelgdamas į geopolitinius kontekstus, t.y. ar tam tikra įžeidžianti informacija nukreipta prieš Kremlių, ar prieš Kyjivą, ar kitas valstybes.

„Faebook“ nediferencijuoja karo nuo taikos ir taiko lygiai tas pačias turinio moderavimo praktikas, neatsižvelgiant į tai, kad vyksta karas, kad yra šalis agresorė, kad yra šalis, kuri ginasi“, – pirmadienį žurnalistams sakė ji.

„Ir iš esmės ar tai būtų kažkokio veiksmo skatinimas prieš Kremlių ar prieš Baltuosius Rūmus, jis būtų traktuojamas lygiai taip pat (...). Karo kontekstas visiškai nekeičia aplinkybių“, – kalbėjo G. Balčytytė.

Susirinkimas surengtas Lietuvai reiškiant susirūpinimą, kad Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje „Facebook“ blokuoja kai kuriuos Ukrainą palaikančiųjų komentarus.

Vyriausybės kanceliarijos nuotr.

Pati kanclerė teigė susitikimo metu pažymėjusi, jog negalima traktuoti Rusijos pozicijos taip pat kaip taikos metu.

Anot jos, pagrindinis „Meta“ atstovų išsakytas teiginys yra tai, kad kompanija „gina tam tikras visuomenės grupes nuo įžeidimų“.

Blokavimas – už „pravardžiavimus“

Praėjusių metų pabaigoje dezinformacijos analizės centras debunk.org skelbė, kad Ukrainą palaikančios paskyros dažniausiai blokuojamos už terminus „maskoliai“, „kacapai“ ir „orkai“, taip pat blokuojama už pavartotas frazes „ruskiai“, „Putino zombiai“, „vata“, „vatnikas“, „rusų naciai“.

G. Balčytytės teigimu, su „Facebook“ atstovais sutarta, kad jie suderins šiuos raktažodžius su Lietuvos kalbininkais.

„Šitam kontekste paprašėme, kad „Meta“ suderintų prieš įtraukiant tokius žodžius į savo nepageidaujamų žodžių sąrašą su Lietuvių kalbos institutu“, – kalbėdama apie terminus pažymėjo kanclerė.

Pasak kanclerės, institutas galėtų pateikti išaiškinimą ar tam tikri žodžiai Lietuvoje yra „traktuojami, kaip žodžiai, kurie žemina ar yra vartojami, kaip keiksmažodžiai“.

G. Balčytytės teigimu, atstovai su šiuo siūlymu sutiko.

Klausimus dėl turinio moderavimo norime kelti Europiniu lygiu.

Debunk.org taip pat yra pastebėję, kad blokuojamos tik Ukrainą palaikančios paskyros, kai kitai pusei už analogiškų terminų vartojimą ir pasisakymus apribojimai netaikomi.

Centro pirmadienį išplatintame pranešime pastebima, jog nuo pat karo pradžios pastebima daug Lietuvos vartotojų nusiskundimų, jog jų įrašai, kuriais yra renkama arba išreiškiama parama Ukrainai, arba išsakoma nuoskauda dėl šalies agresorės veiksmų, yra nepagrįstai pašalinami, o autorių paskyros – apribojamos.

„Meta“ teigimu, įmonei priklausančiose platformose taikomos turinio moderavimo taisyklės užtikrina, kad įrašų vertinimo procesas nebūtų šališkas. Peržvelgus vartotojų atsiųstus paskyrų ribojimo ar blokavimo pavyzdžius galima teigti, kad „Facebook“ šiems Ukrainą palaikiusiems puslapiams ar paskyroms skyrė nuobaudas už tam tikrų raktažodžių vartojimą“, – nurodoma debunk.org pranešime.

L. Kasčiūnas: laukiam peržiūros

Vėliau pirmadienį Seime su „Meta“ atstovais susitikęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas sakė, jog artimiausiu metu tikimasi žodžių, už kuriuos taikomos sankcijos, peržiūros, pvz., termino „maskoliai“, kuris yra leidžiamas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK).

„Pirmas dalykas, laukiam sąrašo tų žodžių, už kuriuos jie baudžia, peržiūros ir tas procesas yra, vyksta, aš tikiu, kad čia greitai turėsim gerų žinių. Taip pat kuriama bendra platforma, kad galėtume aptarti dėl influencerių situacijos, kad tie, kurie telkia paramą, nebūtų išeliminuojami. Kai kurie dalykai, kurių negaliu dar sakyti, yra savaitės–dviejų bėgyje, kiti dalykai užtruks ilgiau“, – po susitikimo žurnalistams sakė L. Kasčiūnas.

Vienu iš tokių terminų, už kuriuos gali būti atsisakyta apribojimų, L. Kasčiūnas sakė esant „maskolius“, nes tai yra „senas terminas, kuris ne tik istoriškai Lietuvoje pagrįstas, bet ir VLKK yra pasakiusi, kad čia viskas gerai“.

„Jie išgirdo šitą, tikiu, kad šioje vietoje bus gerų žinių. Turim labai aiškų asmeninį kontaktą iš „Facebook“, kuris atsakingas už Baltijos šalis, ir nuolat reikia sistemiškai informaciją siųsti, kad jie po to kažkur viršūnėse peržiūrėtų sprendimus“, – sakė komiteto pirmininkas.

Pasak L. Kasčiūno, susitikime jis taip pat pristatė poziciją, kad rusų okupantų ir savo valstybę ginančių ukrainiečių atžvilgiu negali būti taikomos tos pačios taisyklės, nes paaiškėjo, kad kategorija „Russian soldiers“ (rusų kariai – angl.) socialiniame tinkle yra saugoma, vienodai kaip ir „ukrainiečių kariai“.

„(Pristatyta pozicija, kad) negali būt generalizacijų, kitaip tariant, jei yra karys, kuris padarė nusikaltimą, galima apie tai kalbėt, bet generalizuojant negalima. Bet čia nėra dviejų lygiaverčių pusių, yra okupantai, kurie prievartauja, naikina, plešia, ir yra gynėjai, kurie gina savo žemę, yra, sakau, skirtumas? Taip, jie sako, mes girdim, žiūrėsim, atsižvelgsim“, – parlamentaras.

Susitikime su „Meta“ atstovais Seime dalyvavo ir Kultūros komiteto narys Vytautas Kernagis.

Pastebi taisyklių taikymo netolygumą

„Galima pastebėti, tuos pačius žodžius naudojančios pro-rusiškas žinutės ir dezinformaciją skleidžiančios paskyros, grupės, ar puslapiai, ne visada yra pastebimi ir nubaudžiami“, – pranešime cituojamas analizės centro vadovas Viktoras Daukšas.

Centro teigimu, pirmojoje raktažodžių sąrašo vietoje, už kuriuos feisbukas skiria apribojimus – žodžio „kacapas“ formos, antrasis žodis sąraše, „maskolis“, taip pat užtraukia nuobaudas.

Viena iš visam laikui uždarytų paskyrų turėjo 200 tūkst. sekėjų ir aktyviai rinko paramą Ukrainai.

„Neapykantą kurstanti kalba“ buvo nurodoma kaip priežastis, dėl kurios įvedami apribojimai atlikti veiksmus „Facebook“ paskyroje 76 atvejais iš 131 išnagrinėtų. Antra labiausiai paplitusi apribojimų įvedimo priežastis – „Neatitiko bendruomenės standartų” (31 atvejis)“, – pastebi debunk.org.

Analizės centras nurodo, jog iš vartotojų suteiktų duomenų matyti, kad dažniausiai taikyti 30 dienų trukmės apribojimai (57 atvejai iš 131).

„Verta paminėti ir atvejus, kai viena paskyra ir vienas puslapis buvo visiškai uždaryti, o iš dar dviejų puslapių atimta teisė pirkti reklamą „Meta“ platformose. Viena iš visam laikui uždarytų paskyrų turėjo 200 tūkst. sekėjų ir aktyviai rinko paramą Ukrainai“, – teigia V. Daukšas.

Siekia riboti „trolių fermas“

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas praėjusią savaitę teigė, kad kovojant su dezinformacija, kurią platina vadinamosios trolių ar botų fermos, tūrėtų būti pradėta taikyti baudžiamoji atsakomybė.

Seimo narys per penktadienį vykusi komiteto posėdį pranešė, kad yra parengtos atitinkamos Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo kodekso pataisos. Siūloma už dezinformacijos sklaidos didinimą manipuliuojant interneto platforma bausti bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

G. Balčytytės teigimu, šis klausimas susitikimo metu nebuvo aptartas.NAUJAUSI KOMENTARAI

, > Reiktų

, > Reiktų portretas
juk LIetuvos Seimo PIrmininkė-KGBIsto-rezervisisto ir gyvo-Чмиль Виктора Ивановича dukra. PIrmas jos vyras-RUSAS. PIRMI 2 sūnūs turi rusiškus vardus. Žmonės komentavo, jog jie yra priėmę Rašos pilietybę, nemanau, jog melavo. Tai dar neaišku-KAS valdo LIetuvą, ką ruošia jai? Armoškaitė- galimai KGB general maijoro Anzelmo Armon o anūkė. Fizionomijos tai labai panašios kaip 2 lašai vandens. Aš uždaviau jai klausimą-tai tavo senelis? Nieko neatsakė, o užblokavo mane .Nneatsakymas-IRGI ATSAKYMAS. Google įveskit- Anzelmas Armonas KGB veikla ir išmes jo fizionomiją, aprašą.

>cha ... ,facebook,,, varna ... kada dergiami rusai

>cha ... ,facebook,,, varna ... kada dergiami rusai portretas
Vatnike su pragertomis smegenimis, PRFADŽIAI SUŽINOK-KAS yra Stepan Bandera, o tik paskui pūliuok čia, IŠGAMA. KODĖL ne savo Rašoje-Parašoje??? Родина -мать в черный мешок зовет !!!! ВПЕРЕД ginti savo urodą banditą, šiziką, fiurerį liliPutiną !!!! Paskubėk, o tai prizų neliks- klozėtų. Ladų jai neliko.

Tegul NEMELUOJA

Tegul NEMELUOJA portretas
ruZZų fašistų akivaizdūsz gynėjai, jog taiko vienodus standartus. RuZZai žiauriai išsidirbinėja, rašo baidsius komentarus, NEBLOKUOJA- ,,jie nepažeidė bendruomenės standartų''. O kai ruZZkių vaikai žiauriai keikėsi, tyčiojės iš Ukrainos , Krymo, paplatinus tą video, BLOKUOJA platintojus, neva jie ,,Skatina neapykantą''. Blokuoja už žodį orkas, moskalois, rašistasw. mane buvo blokavę net už ,,Nesąmonė. Yra tikrų vokiečių aviganių''.KOKIE, keno standartai pažeisti? Blokuoja visai TUŠČIUS profilius- ,,Jis neatiotinka mūsų standartų''. BRUDAI.
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių