S. Cichanouskajos prašymu G. Landsbergis siūlo svarstyti Baltarusijos pavadinimo keitimą

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, gavęs Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos laišką, kreipėsi į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją (VLKK) dėl Baltarusijos pavadinimo keitimo.

Kaip pranešė Užsienio reikalų ministerija, antradienį ministrui atsiųstame laiške S. Cichanouskaja kviečia lietuviškąjį Baltarusijos pavadinimą keisti į artimesnę šiai šaliai formą.

Anot ministerijos, laiške nurodyta, kad toks Lietuvos sprendimas išreikštų pagarbą kaimyninės valstybės suverenumui ir „palaikytų baltarusių tautos kalbinę ir kultūrinę tapatybę“.

„Belarus – reiškia „Baltoji Rusia“, o ne Rusija. Lietuvos užsienio reikalų ministerija kreipsis į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją su prašymu įvertinti siūlymą ir pradėti pavadinimo patikslinimo procedūrą”, – pranešime teigia ministras Gabrielius Landsbergis.

Jis BNS tvirtino su pačia S. Cichanouskaja aptaręs šį klausimą penktadienį.

„Mano siekis – kad prasidėtų diskusija. Ir Vilniaus universiteto istorikai, ir rektorius ponas Petrauskas yra išsakę svarbią, įsiklausytiną poziciją dėl galimo Baltarusios pavadinimo“, – antradienį Seime žurnalistams sakė užsienio reikalų ministras.

„Aš, kaip šiek tiek istorijos mokslų ragavęs, galiu turėti asmeninę nuomonę, kad ta dedamoji dalis „Rusija“ yra kur kas vėlesnė. Nei su tauta, nei su valstybe nesietinas pavadinimas, o originalusis pavadinimas yra iš Kijevo Rusios laikų, būtent Baltoji Rusia, kuri mums priimtina ir pripažintina“, – teigė jis.

„Labai raginu valstybės institucijas įsitraukti į šią diskusiją, nes ji yra labai prasminga, prisidedanti prie Baltarusios tautos savimonės formavimosi“, – pabrėžė G. Landsbergis.

Pasiūlymų dėl konkrečios pavadinimo formos ministerija tikisi iš komisijos, BNS teigė G. Landsbergio atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė.

„Lauksime Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nuomonės ir pasiūlymo. Kadangi tai yra valstybės pavadinimas, tai turėtų būti įvertina kalbininkų“, – sakė ji.

VLKK prieš pustrečių metų tuometės Užsienio reikalų ministerijos prašymu jau yra patvirtinusi alternatyvų pavadinimą Gruzijai – Sakartvelas.

VLKK pirmininkas kol kas nemato galimybių svarstyti Baltarusijos pavadinimo keitimo

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkas Audrys Antanaitis kol kas nemato galimybių svarstyti Baltarusijos pavadinimo keitimo dėl padėties šioje valstybėje, bet neatmestų to pasikeitus Aliaksandro Lukašenkos režimui.

Jis sakė, kad komisija „labai pritaria Baltarusijos tautai, kuri kovoja už laisvę“, bet atsargiai žiūri į „dalykus, kurie priklauso nuo politinių aplinkybių“, nes pavadinimo keisti oficialiai neprašo pati valstybė.

„Kiltų labai daug klausimų, pirmiausia, ir dėl to, kad Ukraina yra Raudoniji Rusia, Rusija yra Juodoji Rusia. Tad tektų atsakyti, kodėl tik vieną pavadinimą keičiame. Ir vis dėlto valstybių pavadinimai nėra politikos moneta. Gali būti, kad po to, kai šis banditas Lukašenka kris, Baltarusia paprašys mūsų pakeisti pavadinimo, lygiai taip, kaip padarė Sakartvelas“, – teigė VLKK vadovas.

A. Antanaitis sakė taip pat suprantantis, kad to prašo opozicijos lyderė ir „išrinktoji Baltarusijos prezidentė“ Sviatlana Cichanouskaja, tačiau, anot jo, tai galėtų sukurti pavojingą precedentą.

„Gali būti daug valstybių, kurių opozicijos lyderiai ar net vadovai paprašytų keisti pavadinimus, o vis dėlto tai būtų sudėtinga. Aš suprantu, kad Sviatlana yra išrinktoji prezidentė. Bet vis dėlto gal palaukime, kol situacija nusiramins“, – tvirtino jis.

Šiuo metu galioja dvi trumposios (tradicinės) Baltarusijos pavadinimo formos: Baltarusija ir Gudija.NAUJAUSI KOMENTARAI

Išvada

Išvada portretas
Debilynas ir tiek. Katlietka broilerį šokdina...

>Pranui

>Pranui portretas
Tai kuo skiriasi Rusia nuo Rusijos? Sugalvos Putinas Landsbergiukui ant nervų pakeisti Rusija į senajį Rusia ir kas tada? Vis tiek rusiai liks..

Čiubaka

Čiubaka portretas
Kotletų mafijos reikaliukai
VISI KOMENTARAI 15
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių