Taip jis kalbėjo antradienį po susitikimo su Italijos premjere Giorgia Meloni (Džordža Meloni).
„Manau, kad mūsų susitikimas yra labai gera įžanga į netrukus įvyksiantį EVT posėdį, kuriame kaip tik Europa ir turės progą parodyti, ar tai yra diskusijų klubas, ar mes gebame priimti sprendimus dėl, pirmiausia, mūsų gynybos stiprinimo ir, žinoma, dėl to 20 mlrd. eurų paketo karinės paramos Ukrainai, prie kurios mes kaip Lietuva būsime tikrai pasirengę prisidėti“, – sakė šalies vadovas.
Kaip rašė BNS, aptarti Ukrainos ir Europos saugumo klausimus speciali EVT į Briuselį renkasi ketvirtadienį. Vis dėlto leidinys „Politico“ skelbia, kad Vengrija ketina stabdyti papildomų 20 mlrd. eurų paramos paketą Ukrainai.
Bendrijos lyderiai susitiks ir po to, kai buvo paskelbta Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) sprendimą stabdyti paramą Ukrainai.
Su G. Meloni bendradarbiavimo saugumo ir gynybos srityje stiprinimo svarbą ir dvišalius santykius aptaręs G. Nausėda pabrėžė, kad Italijos premjerė yra itin svarbi figūra, kuomet kalbama apie bendravimą su Vašingtonu.
„Labai vertingas premjerės Meloni indėlis į transatlantinių santykių stiprumą, ji gali turėti tikrai nemažos įtakos prezidento Trumpo sprendimams, ypač G7 formate“, – kalbėjo prezidentas.
G. Nausėdos teigimu, jis kartu su G. Meloni laikosi bendros nuomonės, kad saugumo garantijos be JAV yra „sudėtingai įgyvendinamas dalykas“.
„Kita vertus, abu sutinkame, kad neįmanoma pasiekti taikos, jeigu ta taika yra primestomis Ukrainai sąlygomis, Ukraina, po trejų metų kentėjimo, nusipelnė dalyvauti kaip lygiavertė partnerė diskusijose dėl taikos“, – sakė šalies vadovas.
„Europos valstybės, be jokios abejonės, turi vieningai stoti į Ukrainos pusę ir ginti jos suverenumą tiek politiniais, tiek ir kitais būdais“, – teigė jis.
Praėjusią savaitę G. Meloni po JAV ir Ukrainos prezidentų ginčo Vašingtone paragino skubiai surengti Jungtinių Valstijų, Europos ir jų sąjungininkų aukščiausiojo lygio susitikimą dėl Ukrainos.
G. Nausėda sakė, kad nors su Italijos premjere šia tema nekalbėjo, tokio susitikimo siūlymas yra „geras ir savalaikis“.
„Toks įvyktų savotiškas NATO summitas (viršūnių susitikimas – BNS) prieš patį NATO summitą, tačiau yra vienas „bet“, tam turi būti pasirašyta iš JAV pusės, kol kas tai turbūt nebuvo pristatyta pačiai JAV administracijai“, – kalbėjo prezidentas.
„Tikrai reikia pasitarti, jeigu mes tikrai laikome NATO svarbiausia Vakarų gynybine organizacija Rusijos ir kitų agresorių atžvilgiu, mes turime rūpintis jo gyvybingumu“, – teigė jis.
Kaip skelbia Prezidentūra, G. Nausėda padėkojo Italijos premjerei už reikšmingą šalies indėlį į Lietuvos ir regiono saugumą – dalyvavimą Baltijos oro policijos misijoje, indėlį į rotacinį oro gynybos modelį Lietuvoje.
Vasarį Italija pratyboms dislokavo antžeminės ilgojo nuotolio oro gynybos sistemos SAMP/T.