D. Žalimas: TBT arešto orderis V. Putinui ir M. Lvovai-Belovai yra neterminuotas

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) išduotas arešto orderis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir vaiko teisių apsaugos kontrolierei Marijai Lvovai-Belovai yra neterminuotas, tačiau oficialių kaltinimų jie  gali sulaukti tik sulaikyti.

„Kaltinimai oficialiai pareiškiami, kai jie pristatomi į Hagą. Todėl šūkis „Putinai, tavęs laukia Haga“, nėra tuščias. Už akių procesas neįmanomas. Arešto orderis  galios neterminuotą laiką, yra perspektyvų, kad jie bus suimti“, – laidoje LRT laidoje „Svarbi valanda“ penktadienį sakė buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Pasak jo, išduotu arešto orderiu taip pat „uždaromos durys deryboms“.

TBT sudaro 123 narės, jos turi bendradarbiauti. D. Žalimo teigimu, TBT priklauso ir Rusijos sąjungininkės.

„Realybėje, Putinui tai reiškia nesaugumą už Rusijos ribų. Nes mes visi puikiai suprantame, kad Rusija tikrai nevykdys, – pabrėžė D. Žalimas. – Bet jei (V. Putinas) sugalvotų vykti į kokią nors valstybę, kuri ypač yra Romos statuto dalyvė, aš negarantuoju kad jis būtų saugus, net ir nesant valstybei atitinkamai Romos statuto dalyvei. Pagal bendrąją tarptautinę teisę yra pareiga bendradarbiauti vykdant teisingumą prieš tokius asmenis,“ – LRT radijui sakė teisininkas.

1998 metais įkurtas TBT – nuolatinė nepriklausoma tarptautinė teisminė institucija, vykdanti jurisdikciją asmenims už nusikaltimus žmoniškumui, genocidą, karo ir agresijos nusikaltimus, pagrindinė būstinė veikia Hagoje.

Hagoje įsikūręs TBT, penktadienį išdavęs arešto orderį V. Putinui ir M.Lvovai-Belovai, paskelbė, jog šis veiksmas paremtas įtarimais, jog „Rusijos prezidentas yra atsakingas už karo nusikaltimą, neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją“.

Teismas nurodė, kad nusikaltimai buvo įvykdyti nuo 2022 metų vasario 24-osios, tai yra pirmosios Rusijos invazijos į Ukrainą dienos.

„Yra pagrįstų priežasčių manyti, kad V. Putinui tenka individuali baudžiamoji atsakomybė už minėtus nusikaltimus“, – teigė Teismas.

Vis dėlto Rusija nėra TBT narė, todėl neaišku, kaip teismas planuoja vykdyti orderį.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad TBT sprendimai „neturi jokios reikšmės mūsų šaliai, taip pat ir teisiniu požiūriu“.

 


Šiame straipsnyje: karas UkrainojeVladimiras PutinasTBTarešto orderisDainius Žalimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių