Kuo šiemet ypatingas Frankofonijos mėnuo? (renginių programa)

Kaip ir visame pasaulyje, Lietuvoje kovas – Frankofonijos mėnuo, kuris šiais metais ypatingas, nes juo pažymimas Robero Šumano centro, įkurto 1993 m. kovo 6 d. Kaune, dvidešimtmetis.

Tęsia tradicijas

„Frankofonijos mėnesį rengiame tęsdami Lietuvių–prancūzų draugijos, įsteigtos 1923 m. kovo 17 d. ir kuriai šiais metais būtų sukakę 90 metų, tradicijas, – teigė R.Šumano centro vadovė Birutė Strakšienė. – Lietuvos ir Prancūzijos asociacija, kurios būstinė yra Robero Šumano centras, garsina Kauno vardą ir skleidžia prancūzų kultūrą. O kauniečiai yra be galo smalsūs ir noriai lankantys renginius piliečiai.“

Taigi Frankofoniijos mėnuo – puiki galimybė čia ir kitose šalyse gyvenantiems frankofonams susitikti renginiuose, skirtuose prancūzų kalbai, kuri visame pasaulyje jungia 200 mln. ja kalbančių žmonių ir dar 870 mln. žmonių iš 70-ies Tarptautinei frankofonijos organizacijai priklausančių šalių. „Tradiciškai į Frankofonijos mėnesio atidarymą mes kviečiame frankofoninės ar kitos šalies ambasadorių, – artėjančius renginius pristato B.Strakšienė. – Šiais metais svečiuosis Belgijos ambasadorius Peteris Lescouhier. Beje, jis pristatys lektorių Remi Mossiat, kuris išvertė į prancūzų kalbą Antano Baranausko “Anykščių šilelį„. Susitikime “Anykščių šilelio„ ištraukos bus skaitomos lietuvių ir prancūzų kalbomis.“

Prisimins O.Milašių

Įdomią temą Frankofonijos dienoms pasiūlė profesorė Viktorija Skrupskelytė, kuri paaiškins, kodėl Oskaras Milašius pasirinko būtent Lietuvos pilietybę, o aktorė, išeivė iš Prancūzijos Karolina Paliulis paskaitys O.Milašiaus poezijos. Laukia įdomi ir docentės Anelės Butkuvienės paskaita apie Sofiją Tyzenhauzaitę, kažkada žavėjusią Aleksandrą I, imperatorių Napoleoną ir ištekėjusią už Platelių grafo Choiseul-Gouffier.

„Turime du ištikimus Robero Šumano centrui Žilius: Gilles Dutertre ir Gilles Ribardiere, – džiaugiasi B.Strakšienė. – Pirmasis kalbės apie Napoleono generolą, grafą Liudviką Pacą, o antrasis skyrė labai daug laiko ieškodamas Paryžiuje paslaptingų, turistams nežinomų, su Prancūzijos istorija ir žymiomis asmenybėmis susijusių kampelių.“

Intriguoja diskusijos

Net iš Alžyro atvažiuoja rašytoja Maissa Bey, kurios paskaita bus pažymima garsaus rašytojo ir filosofo Alberto Camus 100-osios metinės. O filosofo Paulio Ricoeuro 100-osioms gimimo metinėms savo paskaitą skirs kauniečių pamėgtas lektorius Tomas Sodeika.

Ne pirmą kartą Kaune svečiuosis ir Philippe Perchocas, Liuveno universiteto tyrėjas, College d’Europe kviestinis profesorius. Neabejojama, kad atviroje diskusijoje „Ar reikia kritikuoti Europos Sąjungą?“, kuri vyks KTU Europos institute, į šį klausimą bus atsakyta teigiamai.

"Frankofoninė jaunimo diena organizuojama nuo 1998 m., o 2005 m. gimė graži tradicija rengti Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU) ir Kauno technologijos universitetų (KTU) studentų konferencijas, pastebi B.Strakšienė. Įprasta, kad LSMU studentai konferencijos temą gvildena prancūzų kalba, o būsimieji vertėjai, ruošiami KTU Humanitariniame fakultete, verčia į lietuvių kalbą. Gvildenant šių metų temą bus galima sužinoti, kurie Nobelio premijos laureatai yra susiję su Lietuva.

Na, ir pabaigai, kaip sako prancūzai, vyšnia ant torto – Frankofonijos mėnesio uždarymas. „Jame atsiskaitysime kauniečiams, ką nuveikėme per 20 veiklos metų Kaune, ir pakviesime paklausyti prancūziškai dainuojančių mokinių, solisto Mindaugo Jankausko, pasirodančio Lietuvos ir Vokietijos scenose“, – į renginių sūkurį kviečia įsijungti B.Strakšienė.


FRANKOFONIJOS MĖNUO 2013

Frankofonijos mėnesio atidarymas

Kovo 5 d. (antradienis) 16 val.

Susitikimą pradės JE Peteris Lescouhier, Belgijos Karalystės ambasadorius, o Rémi Mossiat, Belgijos prancūzų bendruomenės lektorius (Wallonie-Bruxelles International) pristatys savo verstą Antano Baranausko poemą „Anykščių šilelis“ ir kalbės apie vertimo, kultūros sklaidos iššūkius. Originalą skaitys aktorė Inesa Paliulytė.

Bus verčiama į lietuvių kalbą. Gedimino 43, 102 aud.

Kovo 7 d. ( ketvirtadienis) 17 val.30 min.

Filosofija

VU profesoriaus dr. Tomo Sodeikos paskaita „Simbolis teikia peno mąstymui“, skirta filosofo Paulio Ricoeuro 100-osioms gimimo metinėms.

Gedimino 43, 102 aud.

Kovo 12 d. (antradienis) 17.30 val.

Europos Sąjunga

Philippe Perchoco, Liuveno universiteto tyrėjo, College d’Europe kviestinio profesoriaus, nouvelle-europe.eu svetainės įkūrėjo, atvira paskaita-diskusija su KTU Europos instituto magistrantais ir dėstytojais „Ar reikia kritikuoti Europos Sąjungą?“

KTU Europos institutas, Kęstučio g. 8

Kovo 14 d. (ketvirtadienis) 17.30 val.

Turizmas

Politikos mokslų daktaro, buvusio Reno miesto kultūros, švietimo ir sporto generalinio direktoriaus Gilles Ribardiere paskaita „Paryžius: jo paslaptingi ir netikėti kampeliai“ .

Bus verčiama į lietuvių kalbą. Gedimino g. 43, 102 aud.

Kovo 18 d. (pirmadienis) 17.30 val.

Bendra istorija

Lietuvos ir Latvijos žinovo Gilles Dutertre paskaita „Grafas Liudvikas Pacas – Napoleono generolas“.

Bus verčiama į lietuvių kalbą. Gedimino g. 43, 102 aud.

Kovo 21 d. (ketvirtadienis)

Frankofonijos jaunimo diena

17 val. LSMU ir KTU studentų konferencija „Iš Lietuvos kilę Nobelio premijos laureatai“ (pranc. ir liet. k.) 18.30 val. VDU prancūzų kultūros klubo organizuojama frankofoninio jaunimo vakaronė, dalyvaujant VDU ir KTU ERASMUS programos studentams iš Prancūzijos.

Gedimino g. 43, 102 aud.

Kovo 23 d. (šeštadienis) 12 val.

Robero Šumano centras ir Lietuvos universitetų moterų sambūris

Humanitarinių mokslų daktarės docentės Anelės Butkuvienės paskaita „Sofija Tyzenhauzaitė-Šuazel Gufje (Choiseul-Gouffier), pirmoji moteris romanistė istorinėje Lietuvoje“.

Gedimino g. 43, 102 aud.

Kovo 25 d. (pirmadienis) 17.30 val. .

Prancūzų literatūros specialistės profesorės Viktorijos Skrupskelytės paskaita „Kodėl Oskaras Milašius norėjo turėti lietuvių pilietybę?“

Milašiaus poeziją skaitys Caroline Paliulis.

Gedimino g. 43, 102 aud.

Kovo 27 d. (trečiadienis) 17.30 val.

„100 metų nuo Albert'o Camus gimimo“

Alžyro rašytojos Maissa Bey paskaita „Kiekvienoje aušroje – pirmasis žmogus“, skirta A.Camus jubiliejui. Bus verčiama į lietuvių kalbą.

VDU Humanitarinių mokslų fakultetas, K.Donelaičio g. 52, 514 aud.

Balandžio 2 d. (antradienis) 17.30 val.

Muzikinis Frankofonijos mėnesio uždarymas

„Robero Šumano centrui – 20 metų“

Vaizdo ir fotografijų ataskaita „Ką mes nuveikėme per 20 metų“. Prancūziškai dainuos Kauno mokyklų moksleiviai, prancūzų kompozitorių muziką atliks solistas Mindaugas Jankauskas (tenoras) ir pianistė Gražina Zalatorienė. Renginyje dalyvaus Prancūzijos ambasadorė JE Maryse Berniau ir ambasados darbuotojai.

A.Mickevičiaus g. 37, KTU Aula



NAUJAUSI KOMENTARAI

IQ

IQ portretas
Galėjot paieškoti iliustracijos ir be klaidų...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių