Produktų teritorijoje – kariška tvarka

Jei virtuvėje vyrauja tvarka, sutaupoma ne tik laiko, nervų, bet ir pinigų. Stebitės? Verčiau prisiminkite, kiek kartų teko išmesti pasibaigusio galiojimo ar kur nors stalčiuje, lentynoje užkištus ir pamirštus produktus. Todėl ten, kur laikomas maistas, preciziška tvarka – privaloma.

Geriau mažiau, nei daugiau

Dėl prekybininkų rinkodaros gudrybių – akcijų ir nuolaidų – dažnai maisto nusiperkame daugiau, nei reikia. Neretai dalį išmetame, nes laikome netinkamai. O jei dar spintelėse netvarka, šaldytuve – chaosas?

Apsižvalgę savo maisto ruošimo zonoje pirmiausia turime įvertinti, kiek yra vietos viskam susidėti, ar įmanoma ją efektyviau išnaudoti. Apie tai vertėtų pagalvoti dar tada, kai planuojate virtuvę. Jei gaminate dažnai ir daug, verta įsigyti ir erdvesnį šaldytuvą, ir didesnę maisto produktų spintą, ir komodą su giliais stalčiais, jei yra galimybė, – netgi įsirengti maisto sandėliuką.

Na, o ką daryti, jei virtuvė ankšta, o turimi baldai netenkina poreikių? Papildomų lentynų galima įmontuoti virš lango, durų, garų rinktuvo. Išnaudokite vietą po kabamosiomis spintelėmis, virš darbastalio, ten tilps lentynėlės, bėgelių sistemos su indeliais, magnetais ar kabliukais.

Jei lubų kabamosios spintelės nesiekia, įrenkite virš jų papildomas lentynas su durelėmis. Neužmirškite talpių kampinių spintelių ir stalčių. Siauromis spintelėmis galima užpildyti tarpus tarp baldų ir virtuvės prietaisų.

Praktiški sprendimai

Praktiškas sprendimas – priedai, įmontuojami produktams skirtose spintose ir spintelėse. Baldų gamintojai jų siūlo įvairiausių. Spinteles, nuėmus dureles ir išėmus lentynas, galima paversti giliais stalčiais, kuriuos integruotas ištraukimo mechanizmas leis lengvai atidaryti.

Jei stalčiuje bus įmontuota transformuojama vidinės erdvės suskirstymo sistema, jo erdvę ir saugojimo tūrį išnaudosite maksimaliai. Skirtukų, rėmelių, laikiklių ir lovelių sistema tinka tiek standartiniams, tiek aukštesniems stalčiams.

Yra specialių rėmelių ir skirtukų sudėti stiklainiams, buteliams, skardinėms, dėžutėms. Kai kurie įdėklai, skirti smulkesniems maisto produktams, jų indeliams ar pakuotėms, yra išimami, juos patogu pasidėti ant darbastalio gaminant maistą, o baigus sugrąžinti į vietą.

Specialus metalinis įdėklas su dangčiu ir ventiliacijos angomis standartinį stalčių pavers duonine, nebereikės pirkti atskiros.

Daržovėms ir vaisiams, kurių nerekomenduojama laikyti šaldytuve, tinkamiausi vėdinamieji stalčiai su tekstiliniu dugnu. Dar vienas sprendimas – įdėti į iš vytelių pintą krepšį.

Pravers įvairios gudrybės

Nepamainoma produktams laikyti skirta spinta. Joje, be paprastų lentynų, gali būti įmontuoti stalčiai, ištraukiami krepšiai, loveliai ir net indelių laikikliai, ant durelių – siauros lentynėlės, kišenės, dėžutės.

Patogūs magnetiniai laikikliai, prie kurių prilimpa skardinės, stiklainiai ir buteliai su metaliniais dangteliais. Jie padeda išnaudoti lentynos aukštį, nes krauti produktus vieną ant kito šiose pakuotėse pavojinga, gali lengvai nuslysti.

Prieš pirkdami dėžutes, į kurias planuojate dėti birius, sveriamus produktus, išimtus iš pakuočių, išmatuokite lentynų bei stalčių aukštį, plotį ir gylį. Rinkitės tokius indelius, kurie užpildys visą lentyną be jokių tarpų. Stačiakampės, kvadratinės dėžutės susideda talpiau. Jei planuojate jas laikyti keliais aukštais, pirkite tokias, kurių dangteliai turi kraštelius, tuomet jos nenuslys viena nuo kitos.

Tiek šaldytuve, tiek spintelėse pravers silikoniniai kilimėliai, ant kurių saugiai ir patogiai galima laikyti suguldytus aliejaus, padažų, sirupų, kitų gėrimų, skystų maisto produktų butelius.

Kad ir kokia jūsų virtuvė, visų pirma, reikia palaikyti tvarką. Verta žinoti maisto produktų bei žaliavų laikymo kaimynystėje taisykles.

Šalčio hierarchija

Pirmiausia žvilgtelėkime į šaldytuvą. Pirmoji taisyklė – jo neperkraukite. Šaltas oras jame turi cirkuliuoti laisvai ir vienodai šaldyti produktus iš visų pusių.

Kita taisyklė primena, kad produktus šaldytuve reikia išdėlioti ne bet kur, nes temperatūra kiekviename šaldytuvo lygmenyje yra skirtinga.

Viršutinėse lentynose temperatūra yra aukštesne nei esančiose žemiau. Todėl aukščiausiai šaldytuve reikėtų laikyti pieno produktus, uogienes, džemus, šviežiai pagamintą maistą. Tai ideali vieta kepiniams, kurių nereikia šaldyti.

Vidurinėse lentynose tinka laikyti produktus, kurių galiojimo terminas nėra ilgiausias: rūkytos mėsos gaminius, dešras, žuvį, varškę, sviestą ir kiaušinius.

Apatinėse lentynose – šalčiausia, čia turėtų būti dedama žalia mėsa, žuvis, jūros gėrybės, tačiau daugiausia dviem dienoms. Jei per tą laiką produktų nesunaudojate, juos reikia užšaldyti.

Žalius produktus būtina laikyti atskirose sandariai uždarytose dėžutėse, stikliniuose induose arba pakuotėse, maistinėje plėvelėje.

Beveik visuose šaldytuvuose yra specialūs dėklai kiaušiniams, tačiau dažnai jie pritvirtinti ant durų. Dėl nuolatinio jų varstymo ten vyrauja nevienoda temperatūra, tad saugiau kiaušinius laikyti vidurinėse lentynose. Be to, laikomi kartoninėje pakuotėje kiaušiniai praranda mažiau drėgmės, tad neskubėkite jos išmesti.

Mėgsta šilumą

Šaldytuve ne vieta bananams ir ananasams, kurie ypač jautrūs šalčiui.

Jame netinka laikyti pomidorus, nes praras aromatą ir skonį.

Į jį verčiau nedėti ir moliūgų, baklažanų, paprikų bei cukinijų, kurias daug geriau laikyti kambario temperatūroje ar kiek vėsesnėje vietoje, tarkime, ant palangės.

Jokios būtinybės nėra į jį ištremti ir svogūnų ar česnakų.

Šilumą mėgsta ir bazilikai, jie daug ilgiau žaliuos pamerkti ant spintelės.

Šaldytuve negerai laikyti ir duonos, nes ji ten labai greitai sudžiūva.

Kokie produktai nedera vienas šalia kito?

Agurkai – ypač jautrūs, laikomi šalia pomidorų, bananų, melionų, kitų vaisių bei daržovių, pagels ir greičiau suges.

Moliūgų ir cukinijų nevertėtų laikyti greta obuolių ir kriaušių, nes ims gelsti ir gesti.

Nelaikykite vienoje vietoje bulvių ir svogūnų, nes bulvės trumpiau išliks šviežios.

Petražolės ir krapai, sudėti į vieną maišelį, nuvys.

Ridikėliai ir paprikos, laikomi su česnakais, praras stangrumą.

Kava, arbata ir kakava nemėgsta aštriai kvepiančių prieskonių kaimynystės.

Kokie produktai labiausia sugeria kvapus?

Pienas, sviestas, sūriai.

Kiaušiniai.

Duonos ir pyrago gaminiai.

Arbata ir kava.

Ar žinote?

Įsigijus didesnį kiekį produktų geriau laikyti juos originalioje pakuotėje, nes ji yra sukurta taip, kad jie išliktų kuo ilgiau švieži. Jei perpilate į kitą indą, pasižymėkite galiojimo datą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kaip protingai išsirinkti baldus?
  Kaip protingai išsirinkti baldus?

  Išsirinkti pagrindinį interjero stilių savo namams yra labai svarbi užduotis ir pirmas žingsnis, kurio vertėtų imtis prieš perkant konkretaus tipo baldus. Juk šis sprendimas priimamas keleriems metams ir pirmas dalykas, į kurį sąm...

 • Stilinguose namuose atgimė praeities žavesys
  Stilinguose namuose atgimė praeities žavesys

  Pasakojimą apie nedidelio dviejų kambarių buto interjerą vertėtų pradėti nuo pastato, kuriame jis yra, architektūros. Būtent ji lėmė klasikinio stiliaus pasirinkimą. Klasika šiame jaukiame būste sužiba netikėtais atspalviais ir tiesiogine...

 • Nauji interjero vėjai iš Londono
  Nauji interjero vėjai iš Londono

  Kasmetėje tarptautinėje Londono baldų, interjero ir dizaino parodoje "100 proc. design" gamintojai ir kūrėjai iš viso pasaulio pristatė karščiausias šios srities naujienas, madingiausias tendencijas, inovatyvias technologi...

  2
 • Moliūgai interjere – rudens saulėtos šypsenos
  Moliūgai interjere – rudens saulėtos šypsenos

  Skirtingos spalvos, formos, įvairūs dydžiai – gausi moliūgų giminė įkvepia ne tik kulinariniams eksperimentams, bet ir nuotaikingų namų puošmenų kūrybai. ...

  1
 • Prasmingos nenaudojamo džinso istorijos: nuo minkštos pagalvės iki sėdmaišio
  Prasmingos nenaudojamo džinso istorijos: nuo minkštos pagalvės iki sėdmaišio

  Pirkinių krepšys, liemenė, prijuostė, padėkliukai, minkšta pagalvė – visa tai sukurta iš populiaraus, bet jau nenaudojamo džinso. Antrinio dizaino kūryba susidomėjusi vilnietė Milda Paukštė įsitikinusi, kad galima g...

  5
 • Virtuvės įrankiai: kaip teisingai pasirinkti ir prižiūrėti?
  Virtuvės įrankiai: kaip teisingai pasirinkti ir prižiūrėti?

  Mėgstantiems šeimininkauti virtuvėje ir neabejingiems kulinariniams atradimams svarbūs keli dalykai – šviežias maistas, įgūdžiai ir geri virtuvės įrankiai. Maisto ekspertai sako, kad nuo pastarųjų gali priklausyti patiekalų skon...

 • V. Karmalavičienė: namai – žmogaus vidinio pasaulio atspindys
  V. Karmalavičienė: namai – žmogaus vidinio pasaulio atspindys

  "Namai – žmogaus vidinio pasaulio atspindys", – įsitikinusi M.K.Čiurlionio dailės muziejaus meno bibliotekos vedėja Violeta Karmalavičienė. Jos nedideliame bute esantys daiktai pasakoja šeimos istoriją ir liudija čia gyven...

  9
 • Neonas: siurrealus vaivorykštės spalvų pasaulis
  Neonas: siurrealus vaivorykštės spalvų pasaulis

  Interjero dekoravimo neoninėmis šviesomis ir spalvomis tendencija įsitvirtinusi jau kelerius metus ir susižavėjimas ja vis dar nenuslūgsta. Tokie ryškūs, kad beveik skauda akis, rožiniai, žydri, žali, geltoni, violetiniai, oranžiniai pl...

 • Ryškūs akcentai – suomiško interjero prieskoniai
  Ryškūs akcentai – suomiško interjero prieskoniai

  Suomiškas stilius – jaukumo ir paprastumo pusiausvyra. Jį renkasi ilgalaikių ir harmoningų interjero sprendimų ieškantys žmonės. Namų idėjų centro NIC dizaineriai pataria, kad, kilus norui tokius namus atnaujinti, užtenka pakeisti...

 • Medžio muzika interjere niekada neatsibosta
  Medžio muzika interjere niekada neatsibosta

  Natūralus medis visais laikais buvo vertinamas ir mėgstamas. Labiausiai dėl savo unikalaus grožio, šilumos ir jaukumo, kurį skleidžia. ...

Daugiau straipsnių