Naujos medžiagos namams – iš maisto atliekų

Mūsų tėvų jaunystėje kūrybiškumą dažniausiai skatino deficitas, seneliai racionalizacijų imdavosi dėl skurdo ir nepriteklių, o dabartinę kartą kūrybiniams eksperimentams įkvepia rūpestis dėl planetos ateities.

Gamtos išteklių tausojimo, aplinkos taršos mažinimo būtinybė skatina ieškoti naujų sprendimų. Idėjų netrūksta, kone kasdien atsiranda naujų tvarių medžiagų, gaminamų perdirbus įvairias atliekas, kurios priešingu atveju nukeliautų į sąvartyną.

Oda iš arekinių palmių lapų

Azijos ir Afrikos šalyse augančios arekinės palmės kiekvieną spalį, nuėmus derlių – riešutus, numeta ir lapus. Jie tampa atliekomis ir dažniausiai lieka po medžiais. Olandijoje įsikūrusi Tjeerd Veenhoven dizaino studija iš jų sukūrė natūralią odą primenančią medžiagą: pirmiausia sudžiūvę kieti ir trapūs palmių lapai suminkštinami, o vėliau, pasitelkus inovatyvias technologijas, surišami. Naujosios medžiagos kūrėjai Indijoje, Dominikos Respublikoje ir Šri Lankoje iš palmių odos gamina įvairius interjero elementus, aksesuarus – kilimus ir kilimines dangas, padėklus, kėdes, dėžutes ir pan.

Fanera iš kukurūzų lukštų

Meksikiečių dizaineris Fernando Lapose ilgai mąstė, kaip būtų galima panaudoti jo gimtosios šalies virtuvėje susidarančias maisto atliekas. Jo dėmesį patraukė kukurūzų, kurie dominuoja meksikiečių patiekaluose, burbuolių lukštai. Dizaineris juos pakaitina, kad galėtų gerai išlyginti, tuomet klijuoja ant tekstilinio pagrindo ir lazeriu supjausto į mažus gabaliukus, primenančius dėlionės dalis. Jos naudojamos skirtingų raštų mozaikoms kurti ant sienų, taip pat baldų stalviršiams ir fasadams, šviestuvų gaubtams, vazoms ir kitoms detalėms.

Iš vynuogių išspaudų ir tabako

Italijos Dolomitų kalnuose įsikūrusios dizainerės Johannes Kiniger ir Giulia Casaro interjero objektams naudoja kanapių pluoštą, vynuogių išspaudas ir tabako lapų likučius bei stiebus. Iš jų išmonės nestokojančios merginos kuria originalius šviestuvus. Panaudodamos spaudimo ir liejimo techniką bei natūralias rišamąsias medžiagas jos išgauna lanksčią, bet tvirtą medžiagą, iš kurios ir formuojami minimalistinio stiliaus lempų gaubtai. Paviršius padengiamas natūraliu vašku, kad taptų atsparus drėgmei ir įgautų gražų blizgesį. Pagaminti iš tabako šviestuvai gelsvi, iš kanapių – pilki, o iš vynuogių – tamsiai violetiniai.

Plastikas iš bulvių lupenų ir atliekų

Jungtinės Karalystės startuolis "Chipsboard" gamina bioplastiką iš bulvių atliekų, surenkamų kavinėse ir restoranuose bei gaunamų iš įmonių, gaminančių bulvių pusfabrikačius. Bulvių likučiai pakaitinami, supresuojami, po to iš jų formuojamos plokštės. Kokie kiti ingredientai naudojami ir kokia gamybos technologija, laikoma paslaptyje. Pabrėžiama, kad tai visiškai suyrantis produktas iš natūralių sudėtinių dalių. Išdžiūvusios plokštės pjaustomos norimo dydžio ir formų gabaliukais. Juos galima naudoti sienų, lubų apdailai, gaminti iš jų baldus.

Žaliava – kiaulių kraujas ir kaulai

Prancūzų dizainerė Clemence Grouin-Rigaux nuėjo dar toliau – nė trupučio nesibaimindama šokiruoti ji sukūrė gumą primenančią medžiagų iš kiaulių kraujo, kaulų, plaukų ir odos liniją, pavadintą "Paslėptas grožis". Ši medžiaga tvirta, suyranti, ją galima pakartotinai perdirbti. Kaip viskas vyksta? Iš skerdyklos atkeliavusios odos ir kaulų gaminami klijai, kurie maišomi su susmulkintais kaulais, plaukais ir kraujo milteliais. Jiems išdžiūvus gaunama lanksti tvirta tamsi plėvelė arba storesnė ir kieta plastiką primenanti juoda medžiaga. Pirmąją galima naudoti apdailai, antrąją – baldams (dizainerė kūrė kėdes), interjero aksesuarams.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių