- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Garsus ukrainiečių kino režisierius Serhijus Loznycia antradienį kalbėdamas Tarptautiniame Kanų kino festivalyje pareiškė, kad „nehumaniška“ nusisukti nuo visų rusų, nepaisant Rusijos „niokojančios“ invazijos į jo šalį.
Prancūzijos pietinėje pakrantėje vykstančiame festivalyje S. Loznycia pristatė savo naują dokumentinį filmą apie Vokietijos miestų bombardavimą Antrojo pasaulinio karo metais.
Filme „The Natural History of Destruction“ naudojami archyviniai kadrai, siekiant parodyti civilių gyventojų patirtus siaubus šio karo metu.
„Priežastis, kodėl šis filmas taip stipriai susišaukia su šiandienos situacija – jog mes, pasirodo, vis dar neišsprendėme šios problemos, ir civilių taikinių naikinimas tebėra teisėtas kariavimo būdas“, – naujienų agentūrai AFP sakė 57 metų S. Loznycia.
Nors daugelis ukrainiečių žinojo, kad karas gali prasidėti bet kuriuo metu, pasak režisieriaus, neįmanoma buvo įsivaizduoti, kad jis bus „toks žiaurus, toks niokojantis“.
„Tas barbariškumas... sugrąžino mus 100 metų atgal ir mes suvokėme, kad esame visiškai bejėgiai“, – kalbėjo jis.
„Vienintelė viltis yra pakeisti žmogaus mentalitetą“, – pridūrė menininkas.
„Geri rusai“
Nepaisant dabartinio karo siaubų, S. Loznycia išsiskiria iš daugelio kitų savo tėvynainių požiūriu į rusų boikotavimą.
Kovą jis buvo išmestas iš Ukrainos kino akademijos, kai atsisakė suplakti visus rusų menininkus pareiškęs, jog būtų geriau „suvienyti laisvę mylinčius ir laisvai galvojančius pasaulio žmones prieš Rusijos agresiją“.
Praėjusią savaitę Kanuose Kyjivo tarptautinio festivalio vadovas Andrijus Chalpachčis vienoje diskusijų grupėje pareiškė, jog šiuo metu nėra tokio dalyko kaip „geri rusai“.
Tuo metu S. Loznycia naujienų agentūrai AFP sakė, kad skirstyti žmones į blogus ir gerus yra „groteskiška“.
„Galbūt jo (A. Chalpachčio) reakciją ir nuomonę lėmė labai stiprūs jo patiriami emociniai išgyvenimai ir, galbūt, tai suprantama“, – sakė jis.
„Tačiau tuo pat metu negaliu su tuo sutikti. Toks požiūris – nehumaniškas“, – kalbėjo režisierius.
Festivalio organizatorių sprendimas į pagrindinę konkursinę festivalio programą įtraukti rusų režisieriaus Kirilo Serebrenikovo darbą sukėlė ginčų Kanuose.
Nors K. Serebrenikovas pasmerkė Rusijos karą Ukrainoje ir išvyko iš Rusijos, daugelis Ukrainos kino pasaulio atstovų sako, kad režisierius turėtų būti pašalintas iš šių metų programos dėl jo ankstesnių ryšių su Rusijos valdžia ir iš oligarcho Romano Abramovičiaus gauto finansavimo.
„Mes tvirtai norime, kad viskas ir viskas, kas rusiška, turi būti atšaukta“, – praėjusią savaitę Kanuose vykusioje diskusijoje sakė Ukrainos prodiuserinės įmonės „F Films“ įkūrėjas Andrew Fesiakas (Endrius Fesiakas).
Tačiau S. Loznycia nepritarė tokiam visų rusų atstūmimui.
„Ar esi rusas pagal savo pasą, savo pilietybę? Ar pagal savo etninę kilmę? Tai slidus klausimas“, – sakė S. Loznycia.
„Tvirtai tikiu, kad žmones reikia vertinti pagal jų darbus, pagal jų veiksmus, o ne pagal jų pasus. Apie kiekvieną turi būti sprendžiama pagal jo paties nuopelnus“, – patikino jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Laisvės alėjoje prasideda kasmetinis festivalis „Gertrūdos vasara“4
Operos solisto Liudo Mikalausko autoriniu vakaru šį antradienį Marijonų vienuolyno kiemelyje prie Šv. Gertrūdos bažnyčios prasideda kasmetinis renginių ciklas „Gertrūdos vasara 2022“. ...
-
Geriausiems kultūros centrams – Kultūros ministerijos premijos
Kultūros ministro įsakymu geriausiems 2021 metų kultūros centrams paskirtos Kultūros ministerijos premijos. ...
-
Vaikų globos savaitės renginiai primins – globėjų laukia apie 1 350 vaikų
„Globok, kaip saulė jūrą globoja“. Ši žinutė birželio 27–liepos 3 dienomis lydės įvairius renginius, konferencijas, iškylas, susitikimus, kurie skirti vykstančiai Vaikų globos savaitei paminėti. Jos metu bus dalijamas...
-
Festivalyje „Kinas po žvaigždėmis“ – geriausi laiko patikrinti filmai
Kasmet tūkstančius žiūrovų pritraukiantis kino po atviru dangumi festivalis „Kinas po žvaigždėmis“ šiemet įvyks liepos 26 – rugpjūčio 5 d. Jau tryliktąjį kartą vykstantis festivalis žiūrovus pasitinka atsinaujinęs. ...
-
Lietuvos bankas išleido gamtos apsaugai skirtą netradicinės formos kolekcinę monetą
Lietuvos bankas antradienį į apyvartą išleido gamtos apsaugai skirtą kolekcinę monetą. ...
-
Paryžiuje – performatyvus L. Lapelytės projektas
Šiuolaikinio meno fondo „Lafayette Anticipations“ galerijoje Paryžiuje pristatytas Linos Lapelytės kūrinys „The Mutes“ („Nutilę“). Tai muzikinis performatyvus projektas, kuriame dalyvauja ne profesionalūs dainini...
-
Karalienė Elizabeth II atvyko į Škotiją dalyvauti karališkųjų renginių savaitėje
Karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) pirmadienį atvyko į savo oficialią rezidenciją Škotijoje dalyvauti tradicinės karališkųjų renginių savaitės atidaryme, kuri prasidėjo senovine ceremonija Holirudo rūmuose Edinburge. ...
-
Japonų kompozitorė M. Takada: tyla man – geriausia muzika1
„Žmonėms kariaujant, visuomenė praranda žmogiškumą, o tai – tas pats, kas paukštis prarastų balsą“, – teigia japonų minimalistinės ir ambient muzikos legenda Midori Takada. Septintąją dešimtį perkopusi...
-
Valdovų rūmuose – Europos kamerinės muzikos perlai
Birželio 27 d. LDK Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje skambės Europos kamerinės muzika. Į nemokamą koncertą kviečia Lietuvos muzikos ir teatro akademija, siūlydama pasiklausyti kamerinių ansamblių iš Austrijos, Šveicarij...
-
Lietuvos breiko šokėja Nicka visus šokiravo Londone2
Savaitgalį Jungtinėje Karalystėje vyko tarptautinis breiko turnyras „Undisputed Masters“. Šios varžybos yra vienerios iš metų serijos varžybų, surengiamų Londone, Amsterdame, Los Andžele ir Tokijuje: jose tradiciškai k...