Alytaus kraštotyros muziejuje atidaryta paroda iš Suvalkų apygardos muziejaus rinkinių, praneša LTV „Panorama“.
Ekspozicijoje – archeologų aptikti radiniai, kasinėjant Suvalkijos pagrindinę ir svarbiausią jotvingių gynybinę tvirtovę – aukščiausią Užnemunėje Šiurpilio piliakalnį.
Patį svarbiausią lietuviškojo Lenkijos krašto Šiurpilio pIliakalnio kompleksą archeologai tyrinėja trisdešimt metų. Pasak istorikų, šis piliakalnis – didžiausia jotvingių gynybinė tvirtovė, kuria domisi ne tik Lenkijos, bet ir Švedijos archeologai.
„Pagrindinis archeologų tikslas – nustatyti pIliakalnio gyvenvietės istorijos chronologiją, išsiaiškinti gyvenvietės konstrukciją, nes ji daug kartų buvo perstatyta. Archeologams taip pat rūpi, kur buvo Šiurpilio gynybinės sienos“, – teigė Suvalkų apskrities muziejaus direktorius Jerzy Brzozowskis.
Tyrinėjant piliakalnio gyvenvietės kompleksą, nustatyta, kad jotvingiai, atsikraustę į Šiurpilio gyvenvietę, vertėsi žemdirbyste, audė, lipdė, gamino įrankius ir ginklus, mainėsi maisto produktais.
TurtIngiesiems šiame krašte jotvingiai statė milžinkapius, rentė gynybinius įrenginius. Apie tai liudija piliakalnio kultūriniame sluoksnyje randami ir parodoje eksponuojami radiniai.
„ Archeologams tai yra labai vertinga istorinė vieta. Čia gausu radinių, iš kurių galima spręsti apie jotvingių gyvenimą, buitį, laidojimo papročius. Tai ginklai, papuošalai, namų apyvokos daiktai“, – kalbėjo J. Brzozowskis.
Alytaus muziejininkai, neturintys nė vieno archeologo, labai vertina šią Suvalkų apskrities muziejaus archeologų parodą, nes ir patys nori kurti panašią.
„Jie kuria archeologinę ekspoziciją, ją finansuoja Europos Sąjunga Mums labai didelė pagalba ne tik kurti archeologinę ekspoziciją, bet ir pažinti vieniems kitus. Jų patirtis, kadangi jie turi ne vieną archeologą, mums labai vertinga“, – kalbėjo Alytaus kraštotyros muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė.
Kitąmet alytiškiai planuoja atidaryti archeologinę ekspoziciją pirmajame Alytuje, kur prieš porą metų vyko archeologiniai tyrinėjimai.
Naujausi komentarai