Cigarečių kontrabanda: kaip ją pažaboti?

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Cigarečių kontrabanda neatsiejama nuo organizuoto nusikalstamumo, korupcijos, smurto. Dėl to ES šalių biudžetai patiria milžiniškų nuostolių. Lietuvai čia tenka išskirtinis vaidmuo.

Srautai nesilpnėja

Dėl cigarečių kontrabandos ir kitų neteisėtos prekybos tabako produktais formų ES ir jos šalių nacionaliniai biudžetai kasmet netenka apie 10 mlrd. eurų, Europos kovos su sukčiavimu tarnybą (OLAF) cituoja žiniasklaidos priemonė "Deutsche Welle" straipsnyje "Cigarečių kontrabanda JAE – ES galvos skausmas".

Skirtingais skaičiavimais, dėl cigarečių kontrabandos Lietuvos biudžetas vien iš akcizų per metus netenka 50–70 mln. eurų. Kontrabanda yra gerai koordinuota veikla, į ją neretai įtraukiami socialiai jautrūs gyventojų sluoksniai – bedarbiai, paaugliai, taip dar labiau pabloginant jų situaciją.

Remiantis bendrovės "Nielsen" tuščių pakelių tyrimu, net kas penktas surūkomas cigarečių pakelis Lietuvoje – kontrabandinis, o Lietuva ir toliau išlieka tarp daugiausia nelegalių cigarečių vienam gyventojui tenkančių ES valstybių.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vien per devynis šių metų mėnesius sulaikė net 1,7 mln. pakelių neteisėtai gabenamų tabako gaminių. Šalies Muitinės kriminalinė tarnyba (MKT) šiemet jau sulaikė 6,2 mln. cigarečių pakelių, kurių vertė – 20 mln. eurų.

Cigarečių kontrabandos pažabojimas padidintų Lietuvos ir ES saugumą.

Lietuvos MKT atstovas ryšiams su visuomene Gediminas Kulikauskas, "Kauno dienai" pasiteiravus, kiek ir kurioje valstybėje pagamintų cigarečių nelegaliai pakliūva į Lietuvą, teigė, kad sudėtinga įvertinti tikslų kiekį.

"Tačiau turime konstatuoti, kad šiemet tarnyba jau iki rugsėjo vidurio sulaikė tokį kiekį cigarečių kontrabandos, kiek per visus pernykščius metus. Taigi, kontrabandos srautai toli gražu nesilpnėja", – konstatavo G.Kulikauskas.

Randama ir nuodų

Vertinant pagal kontrabandinių cigarečių, patenkančių į ES, kilmę, labiausiai išsiskiria Baltarusija ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE), teigia Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atstovai ir priduria, kad nelegalios cigaretės į ES patenka iš įvairių šaltinių ir net būna gaminamos pačioje ES įkurtose nelegaliose gamyklose.

Minėtos gamyklos JAE veikia laisvosiose ekonominėse zonose, kur jų koncentracija yra didžiulė pasauliniu mastu. Pasak "Deutsche Welle", ši šalis eksportuoja sunkiai įsivaizduojamus kiekius cigarečių.

Remiantis tarptautinėmis agentūromis ir daugybe ataskaitų, "Deutsche Welle" kalbinti asmenys teigia, kad didžioji dalis JAE cigarečių gaminamos specialiai kontrabandai į užjūrio rinkas ir parduodamos neteisėtai, nemokant jokių mokesčių.

Ten gaminami ir kokybiški, ir abejotinos kokybės falsifikatai, ir net pavojingi sveikatai gaminiai. Jungtinėje Karalystėje, nurodo "Deutsche Welle", ištyrus dalį nelegalių cigarečių, rasta arseniko, pesticido ir žiurkių nuodų pėdsakų.

Konstatuojama, kad JAE valdžia pro pirštus žiūri į įvairius bendrovių veiklos, transportavimo ir prekių deklaravimo galimus pažeidimus. Valdžia taip pat nenoromis dalijasi informacija su tarptautinių organizacijų atstovais apie bendroves, veikiančias laisvosiose zonose, nors tokia informacija labai padėtų atliekant tarpvalstybinius tiekimo grandinių tyrimus, "Deutsche Welle" teigė Europolo sukčiavimo akcizais tyrimų komandos vadovas Howardas Pughas.

Kodėl kontrabanda klesti?

Straipsnyje atkreipiamas dėmesys ir į mažas, palyginti su bausmėmis už narkotikų platinimą, bausmes už cigarečių kontrabandą ir nelegalų jų platinimą. Nors pelningumas iš cigarečių kontrabandos yra didžiulis, o nešvarūs pinigai sukuria ir kitų problemų – apsaugoti šiai neteisėtai veiklai pasitelkiamas smurtas, prievarta, žmogžudystės, korupcija, pinigų plovimas, tokiais pinigais finansuojamos kitos nusikalstamos veikos, taip pat ir terorizmas.

H.Pughas bausmes už cigarečių kontrabandą pokalbyje su "Deutsche Welle" pavadino apgailėtinomis. "Kova su neteisėta prekyba tabako gaminiais yra taip pat ir raktas užtikrinti ES saugumą", – komentavo OLAF spaudos tarnyba.

Lietuvos situacija dėl jos geopolitinės padėties yra išskirtinė. "Didelis kainų skirtumas tarp Lietuvoje ir kaimyninėje Baltarusijoje parduodamų tabako gaminių (Baltarusijoje mažmeninėje prekyboje cigarečių pakelis vidutiniškai kainuoja – 0,70–0,85 euro, Rusijos Federacijoje – 1,87 euro) ir patogi Lietuvos geografinė padėtis tolesniam nelegaliai atgabentų tabako gaminių tranzitui į Vakarų Europą – pagrindiniai cigarečių kontrabandos traukos faktoriai", – "Kauno dienai" teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Kriminalinių tyrimų valdybos viršininkas Donatas Škvarnulis.

Dar vienas ir mokslininkų išskiriamas efektyvus veiksnys kovojant su kontrabanda – gyventojų netolerancijos nelegalioms prekėms ir paslaugoms didinimas. Tai akcentavo ir VSAT bei Lietuvos muitinės atstovai.

"Valstybė per pastaruosius metus labai sustiprino savo pajėgumus sienos kontrolės srityje, esame lyderė ne tik savo regione, bet ir visoje Europoje", – palygino D.Škvarnulis ir pridūrė, jog vis dėlto akivaizdu, kad esant įvairiems šešėlinę ekonomiką nulemiantiems veiksniams, kurie nepriklauso vien nuo kontrolės institucijų, būtina kurti palankias socialines-ekonomines sąlygas, vykdyti aktyvią švietėjišką veiklą.

G.Kulikausko nuomone, geresnė mūsų šalies, o kartu ir ES išorinių sienų apsauga – tai yra investicijų į apsaugą, pareigūnų atlygį, techninę įrangą, klausimas. "Nėra vienos priemonės, akimoju galinčios užgniaužti dešimtmečių tendencijas. Veikiau, reikėtų kalbėti apie priemonių kompleksus, apimančius tiek pragyvenimo lygio skirtumų mažinimą, užimtumo problemas bent jau pasienio regionuose, nepakantumo šešėliui ugdymą, institucijų ir pareigūnų, tiesiogiai kovojančių su šiuo reiškiniu stiprinimą", – kalbėjo MKT atstovas.

"Svarbu suprasti, kad mūsų šalis yra ir tranzitinės cigarečių kontrabandos teritorija – t.y. per ją didelė (ar net didesnė dalis) tos kontrabandos keliauja toliau, į Vakarų Europą", – pridūrė G.Kulikauskas, kartu atkreipdamas dėmesį ir į tai, kad didelis kainų skirtumas taip pat yra vienas svarbiausių motyvų užsiimti šia nelegalia veikla.

Jungtinėje Karalystėje, nurodo "Deutsche Welle", ištyrus dalį nelegalių cigarečių, rasta arseniko, pesticido ir žiurkių nuodų pėdsakų.

Stebi modernios sistemos

Visoje ES kontrabandininkai pasitelkia įvairiausius metodus, tarp kurių – katės-pelės taktika su muitine, su tuo intensyviai susiduria ir Lietuvos pareigūnai.

Pavyzdžiui, prieš kelerius metus sulaikyta rekordinė kontrabanda, kai Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje esančiuose sandėliuose buvo aptikti daugiau nei 3 mln. pakelių įvairių rūšių cigarečių, kurių vertė siekia 7–8 mln. eurų. Šią baltarusiškų, kiniškų ir JAE pagamintų cigarečių kontrabandą muitininkai įvardijo intelektualiu nusikaltimu – rūkalai į ES pateko legaliai. Tačiau vėliau jie pradingsta ir už juos nebesumokami mokesčiai.

Didžiulius kiekius nelegalių rūkalų į Lietuvą bandoma atvežti ir geležinkeliu, sausumos ar vandens keliais, krovinius bandant užmaskuoti ir taip nuslėpti nuo pareigūnų.

Lietuvos sienų apsaugą G.Kulikauskas vertino kaip "nuolatinę fronto liniją kovojant su kontrabanda, kurioje tendencijos keičiasi kone kasmet, tad į jas reikia skubiai ir lanksčiai reaguoti".

"Pavyzdžiui, pernai didesnė dalis cigarečių kontrabandos sulaikyta pasienyje su Baltarusija, šiemet daugiau (38 proc.) kontrabandos sulaikyta pasienyje su Rusijos Kaliningrado sritimi", – palygino MKT atstovas.

Anot jo, nemaža dalis kontrabandos taip pat įvežama per vidines ES sienas, pavyzdžiui, iš Latvijos teritorijos.

"Valstybės sienos su Baltarusijos Respublika atkarpa išlieka labiausiai veikiama kontrabandos – tiesiai iš ten į Lietuvą pateko 56 proc. visų tarnybos sulaikytų cigarečių", – komentavo VSAT atstovas D.Škarnulis.

Anot jo, viena efektyvesnių valstybės sienos kontrolės stiprinimo priemonių – modernių stebėjimo sistemų diegimas pažeidžiamiausiuose valstybės sienos ruožuose. "Sienos stebėjimo sistema stebima ES išorės jūros ir sausumos siena ir užtikrinamas nuolatinis informuotumas (24/7) apie padėtį ties išorės siena bei operatyviai priimami reikalingi pajėgų valdymo sprendimai. Šiuo metu sistemomis stebima beveik 53 proc. Lietuvos ES išorės sienos ilgio. Be sienos apsaugos sistemų, valstybės sienos kontrolė stiprinama aktyvinant kriminalinę žvalgybą, atnaujinant technines priemones, nuolat stiprinami ryšiai su kaimyninių valstybių pasienio tarnybomis, glaudžiai bendradarbiaujama su kitomis teisėsaugos institucijomis", – dėstė Kriminalinių tyrimų valdybos viršininkas.

Tarnybos pastangos duoda rezultatų, vertino pašnekovas, – tabako kontrabandos gabentojai priversti ieškoti kitų maršrutų. Cigaretes iš Baltarusijos į Lietuvą ir kitas ES valstybes bandoma gabenti per Rusiją, Latviją.

Jo nuomone, vertinant šalies geografinę padėtį, kitus veiksnius, lemiančius šešėlio lygį, įskaitant itin didelį grėsmės lygį iš Baltarusijos, ir tai, kad "per 10 metų laikotarpį jis nukrito daugiau kaip du kartus", tai, anot jo, tikrai laikytina geru rodikliu, tačiau dar reikia laimėti ne vieną sunkų mūšį.

Planuojama toliau stiprinti sienos kontrolę, numatoma diegti sienos stebėjimo sistemas (tikslas – visą išorės sieną kontroliuoti sienos stebėjimo sistemomis), įsigyti papildomų rentgeno kontrolės sistemų muitinei, taip pat, anot pašnekovo, nuolat ieškoma įvairių kitų efektyvių kontrolės priemonių.

"Jau šiemet tarnyba įsigijo didelį kiekį mobiliųjų termovizorių, naktinio matymo kamerų, atnaujino mobiliųjų patrulių transporto priemones, įsigijo bepiločius orlaivius, kurie bus naudojami specialiose operacijose, plėtojami tarnybos analitiniai pajėgumai, tarptautinio bendradarbiavimo santykiai, vykdomos korupcijos prevencijos priemonės", – vardijo D.Škarnulis.

Vidaus reikalų ministerijos atstovų komentaro nesulaukėme.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
KOL BUS BRANGIOS CIGARETES TOL BUS KONTRABANDA..EUROPOJE LIETUVIAI IRGI RUKO KONTRABANDINES CIGAR NES BRANGIOS KUR GYVENA.ISKUR JIE GAUNA NIEKAS NEZINO

H

H portretas
Nupiginti cigaretes Lietuvoje

Anonimas

Anonimas portretas
kaip gyvens muitininkai jei to nebus
VISI KOMENTARAI 48
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių